reklama

Malování není horor, pusťme se do práce

Omrzely vás barvy stěn v pokojích, přemýšlíte, jakou změnu byste doma udělali nebo jen potřebujete vymalovat. S moderními barvami to není těžké a zvládnete to jistě sami, jen nesmíte zapomenout na pár jednoduchých pravidel. A že nevíte, jaké odstíny vybrat a co „se dnes nosí na stěnách“? Nezapomeňte na to, že ať jsou módní trendy jakékoliv, v bytě budete bydlet vy a musí vám tam být především příjemně.

i (Zdroj: PePa)
Máte rádi barvy? Pusťte se do malování (Zdroj: PePa)

Máte rádi barevný interiér? Já ano ale do jisté doby mi při větě: „Je potřeba vymalovat“, vstávaly vlasy na hlavě. Pamatuji se na to, když jsme kdysi malovali s tátou můj dětský pokojík. Stěny byly všechno jen ne rovné, jeden den jsme oškrábávali vrstvu snad pěti barev, druhý zahlazovali stopy po všech hřebících a skobičkách a další den jsme se snažili namíchat ten správný odstín a nadělat co nejmíň „kocourů“ a šmouh. V dalších pokojích to nebylo o moc lepší, a když se stalo, že jsme náhodou koupili míň barvy, než bylo potřeba, byl to skoro horor, protože trefit stejný odstín se nám ne a ne a nedařilo.

S odstíny si můžete vyhrát
i (Zdroj: PePa)
S odstíny si můžete vyhrát

V současné době je to daleko jednodušší, na trhu je široká škála barev pro nejrůznější použití a v nepřeberných odstínech, a když je potřeba namíchat jiný, v tónovacím centru vám jej namíchají na počkání a podle kódu není ani problém dokoupit jej znovu. Na opravy a vysprávky stěn existuje spousta šikovných tmelů, takže už to chce jen elán a šikovné ruce a můžete se pustit do práce.

Než začnete malovat, je potřeba nejprve shromáždit vše potřebné, aby vám šla práce dobře od ruky (tedy spíš od štětce nebo válečku). Kromě barev si pořiďte zakrývací plachty na nábytek a podlahy, ušetříte čas při jejich čištění po malování. Přece jen je jednodušší smotat kus mikrotenu a zahodit jej do koše, než vkleče drbat cákance z podlahy (cena není vysoká, kolem dvaceti korun a čas ušetříte výrazně).

Nejprve přikryjte nábytek plachtou
i (Zdroj: PePa)
Nejprve přikryjte nábytek plachtou

Na opravy stěn využijete správkový tmel a brusnou houbičku, určitě se vám s ním bude pracovat snadněji, než se sádrou. Kromě barev zvolených odstínů, ať už si vyberete ze základní škály nebo si je necháte namíchat, si pořiďte ještě penetraci – základní nátěr pro nasákavé povrchy, který zajistí lepší přilnavost barvy na stěny. Naneste jej válečkem na vyspravené stěny, nechte zaschnout a pak už se můžete pustit do vlastního malování.

Správkový tmel má praktické balení
Správkový tmel má praktické balení (Zdroj: PePa)
Místo zahlaďte brusnou houbičkou
Místo zahlaďte brusnou houbičkou (Zdroj: PePa)

Pokud jste si zvolili na každou stěnu jiný barevný odstín, bude se vám ještě určitě hodit zakrývací malířská páska. S ní zvládnete přesné okraje barevných ploch pod stropem i barevné přechody mezi jednotlivými stěnami. Pásku nalepíte na okraj jedné barevné plochy (suché) v místě kde má začínat druhá barva. Po nanesení druhého odstínu pásku jednoduše sloupnete. Pokud si nejste jistí pevností nátěru, použijte raději pásky s nižší lepivostí.

Malířská páska pomůže s barevnými přechody
Malířská páska pomůže s barevnými přechody (Zdroj: PePa)
Páska se jednoduše sloupne
Páska se jednoduše sloupne (Zdroj: PePa)

Při malování se nespoléhejte jen na malířskou štětku, většinou se vám bude lépe pracovat s válečkem na teleskopické tyči. Aby barva po válečku nestékala, nezapomeňte si pořídit i otírací mřížku. Na menší plošky, rohy a v nepřístupných místech budete potřebovat klasický štětec, malý váleček a tzv. štětec zárohák, ten využijete např. při malování za radiátory topení.

Aby barva nestékala, budete potřebovat malířskou mřížku
Aby barva nestékala, budete potřebovat malířskou mřížku (Zdroj: PePa)
Praktický je též malý váleček
Praktický je též malý váleček (Zdroj: PePa)

Většinu barev stačí nanést v jedné vrstvě, mají vysokou kryvost i otěruvzdornost a i když vymalujete půlku pokoje a do druhé se pustíte teprve za chvíli, nenechte se vystrašit tím, že mokrá barva vypadá jak nepovedená barevná zebra, po zaschnutí se spojí a nepoznáte tahy štětcem ani válečkem.

Pokud jste si vybrali takový odstín, který je třeba připravit, a nejste si jistí, zda to dokážete sami, nechte si jej radši namíchat. Ke kbelíku namíchané barvy dostanete i kód, podle kterého si budete moci v případě potřeby barvu nechat připravit úplně stejně. Odborníci v tónovacích centrech vám poradí i v tom případě, že si nejste jistí, ze kterých barev máte zvolený odstín namíchat. Napadlo by vás například, že růžovočervenou nenamícháte z červené, bílé a modré, ale že budete potřebovat i černou?

Barvy namíchají odborníci v tónovacích centrech
Barvy namíchají odborníci v tónovacích centrech (Zdroj: PePa)
Jen tak docílíte požadovaného odstínu
Jen tak docílíte požadovaného odstínu (Zdroj: PePa)

Některé barevné tóny a typy barev se doporučuje nanést ve dvou nátěrech, nebo je možné pod barevnou vrstvu nanést spodní světlešedou barvu. Je to vhodné zejména tam, kde se přetírá tmavší stěna světlým odstínem nebo kde je potřeba zakrýt rozsáhlejší opravy stěn.

Některé odstíny je třeba nanést ve dvou vrstvách
Některé odstíny je třeba nanést ve dvou vrstvách (Zdroj: PePa)
Barvy jsou vhodné i pro malování obrázků
Barvy jsou vhodné i pro malování obrázků (Zdroj: PePa)

Pokud potřebujete zakrýt skvrny, které se vám ze stěn nedaří odstranit, je vhodné natřít stěny speciálním základním izolačním nátěrem, který jim nedovolí vystoupit znova skrz barvu na povrch. Jedná se o např. o skvrny od kouře, nikotinu ale i od zateklé vody nebo omastku.

Pro dokonalý výsledek použijte penetraci
i (Zdroj: PePa)
Pro dokonalý výsledek použijte penetraci

Nemusíte se bát ani toho, že venku už je pošmourno a vlhko a že nebudete při malování moci větrat, většina interiérových barev schne rychle a dobře i při běžné pokojové teplotě a vlhkosti a krátké vyvětrání během práce postačí.

A že jsme zapomněli na to nejdůležitější? Na výběr barev? Nezapomněli, máme pro vás několik tipů, přečtěte si je v další části, ale jak už jsme řekli, řiďte se především podle svých pocitů, v nově vymalovaném pokoji nebo bytě musí být dobře především vám.

Zdroj informací: autoři článku

Publikováno: 8. 2. 2023, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce