reklama

Zastřešení pergol – jak vybrat vhodnou krytinu

Po zimě je zpět slunečné počasí a teplota pomalu stoupá a láká k venkovnímu posezení. Kdo má to štěstí, že vlastní zahradu se zastřešenou pergolou, užije si zahrady o něco dříve. Trh nabízí celou řadu produktů a nedá se říct, že je pouze jeden nejlepší materiál, spíše je třeba vyhodnotit požadavky a vybrat ten nejvhodnější.

i (Zdroj: PAMA, a.s.)
Při zastřešení pergoly nepodceňte výběr krytiny, zvolte vhodný materiál

Základním parametrem výběru je míra požadované průsvitnosti krytiny. Ta je dána druhem použitého materiálu a jeho zabarvením. Druhým, neméně důležitým parametrem, je vzhled. Někdo má rád technicky působící profil trapézový, jiný raději zvolí přirozenější profil vlnitý. Velmi oblíbené jsou krytiny se strukturovaným spodním povrchem, které nezpůsobují odlesky a rozptýlené světlo pod pergolou je měkčí a příjemnější.

Vyberte si krytinu podle její průhlednosti
Vyberte si krytinu podle její průhlednosti (Zdroj: PAMA, a.s.)
Někdo dává přednost čiré, jiný volí zabarvenou
Někdo dává přednost čiré, jiný volí zabarvenou (Zdroj: PAMA, a.s.)

Při výběru materiálu nás jistě bude zajímat reálná životnost krytiny a pořizovací cena. S ohledem na životnost a záruku lze doporučit krytiny z polykarbonátu nebo ze sklolaminátu, v obou případech rozhodně s ochranou proti UV záření. Výběr podle tolika parametrů lze jen těžko přehledně vtěsnat do textu, mnohem přínosnější bude tabulka:

Tabulka parametrů
i (Zdroj: PAMA, a.s.)
Tabulka parametrů

Polykarbonát

Jaká je rada ohledně volby krytiny? Nejoblíbenějším produktem jsou trapézové a vlnité polykarbonátové desky. Polykarbonát je pružný materiál bez vnitřní struktury. V čirém provedení je průhledný jako sklo (vyrábí se z něj světlomety automobilů) a na trhu je k dispozici v různých profilech a odstínech. Moje volba při výběru krytiny by však padla na sklolaminátové strukturované desky.

Sklolaminátové strukturované desky

Oproti polykarbonátu poskytují v zastřešeném prostoru pocitově přirozenější barvu světla. Je to způsobeno přímo základním materiálem - polyesterovou pryskyřicí vyztuženou skelným vláknem. Pryskyřice je zabarvena do teplého žlutého odstínu a skelné vlákno, které není na pohled patrné, lehce rozptyluje, nebo spíše zmatňuje procházející světlo.

Pokud k tomu přidáme hrubou kapičkovou strukturou spodní strany krytiny, získáme tak opravdu příjemně rozptýlené a neutrální světlo nad vaším posezením. Pokud bychom polykarbonát označili jako sterilně čistý a dokonalý, pak by pro sklolaminát platilo přirozeně přírodně neutrální.

Sklolaminátové strukturované desky jsou polyesterovou pryskyřicí vyztuženou skelným vláknem
Sklolaminátové strukturované desky jsou polyesterovou pryskyřicí vyztuženou skelným vláknem (Zdroj: PAMA, a.s.)
Sklolaminátové strukturované desky zajišťují přirozenější světlo
Sklolaminátové strukturované desky zajišťují přirozenější světlo (Zdroj: PAMA, a.s.)

Výhoda sklolaminátové krytiny v rolích je nejnižší pořizovací cena, široký výběr barev včetně neprůsvitných a možnost provedení zastřešení z jednoho kusu materiálu. Není zde však možnost provedení se strukturovaným povrchem pro rozptyl světla, díky tomu se hodí spíše na zastřešení a opláštění přístřešků než posezení.

Samonosné sklolaminátové oblouky

Samonosné sklolaminátové oblouky jsou chytrým a efektivním řešením pro zastřešení bez nosné konstrukce. Oblouky jsou prohnuté již z výroby, kotví se pouze na koncích a umožňují zastřešit prostor o šířce až 7,35 m.

Samonosné sklolaminátové oblouky jsou prohnuté už z výroby
i (Zdroj: PAMA, a.s.)
Samonosné sklolaminátové oblouky jsou prohnuté už z výroby
Podrobné informace i celý sortiment najdete na stránkách www.pamaas.cz. Pokud si přesto nebudete jisti, kterou krytinu zvolit pro zastřešení pergoly, vyplňte na stránkách svoji adresu a obdržíte sadu vzorků zdarma: vybírat si tak můžete pohodlně z vašeho domova.

Zdroj informací: PAMA, a.s.

Publikováno: 24. 2. 2023, Autor: PAMA, a.s. (text a foto), Profil autora: Redakce