reklama

Vyrobte si praktickou skříňku na domácí chemii

Malá úzká předsíň v panelovém bytě s nevzhlednými zásuvkami si přímo říká o smysluplné využití. I do takto malého prostoru lze vymyslet užitečnou úložnou poličku, která odlehčí například policím na WC nebo v koupelně.

i (Zdroj: PePa)
Vyrobte si poličku na domácí chemii (Zdroj: PePa)

Předsíňová polička schová vše potřebné z domácích saponátů a čisticích prostředků. Posuvná dvířka ze sololitu nezaberou při otevírání v úzké předsíni žádné místo.

Postup

Polička je vyrobena z proužků lamina s dezénem olše. Materiál nakoupíme a necháme nařezat. Na její výrobu můžeme použít i prkénka nebo zakoupenou spárovku. V případě lamina si nezapomeneme koupit patřičné množství nažehlovací pásky na hrany a také sololit na záda skříňky.

Dno a půdu poličky přišroubujeme k bokům vruty do dřevotřísky 4×50 mm s křížovou zápustnou hlavou. A to tak, aby vruty nebyly na bocích skříňky viditelné. Otvory pro vruty si předvrtáme. Větším vrtákem nebo hvězdičkovým záhlubníkem vytvoříme zapuštění pro hlavičku šroubu.

Nejprve si předvrtáme otvory pro vruty
i (Zdroj: PePa)
Nejprve si předvrtáme otvory pro vruty

Základem naší poličky je korpus 100×80 cm o hloubce 20 cm, přičemž 80 cm je výška a 20 cm je hloubka, která bude pro uložení saponátů dostatečná. Hlubší polička by v úzké předsíni překážela. Boky poličky budou vložené mezi dno a půdu budoucí skříňky.

Polička bude mít střední vloženou příčku. Ta umožní lépe využít vnitřní prostor skříňky a rozdělí ji na dvě oddělené části. Změříme střed dna a půdy a vyznačíme jej pomocí úhelníku tužkou na materiál. Měříme pečlivě, potřebujeme přesný střed příčky kvůli šířce poliček.

Vložená středová příčka musí být o 2 cm méně hluboká než boky. Příčku budeme připevňovat zároveň od zadní stěny poličky. Otvory pro vruty na její připevnění předvrtáme stejně, jako jsme to udělali při spojování korpusu. Při vrtání kontrolujeme kolmost vrtání.

Jako pomůcku si při připevňování středového dílu můžeme položit do skříňky ze stran příčky poličky. Ty udrží středový díl přesně uprostřed. Při vrtání se snažíme vést vrtačku co nejvíce kolmo. Pro šrouby vytvoříme zahloubení.

Připevníme středovou příčku
i (Zdroj: PePa)
Připevníme středovou příčku

Hotovou skříňku opatříme bílými sololitovými zády. Při jejich připevňování nezapomeneme kontrolovat pravoúhlost skříňky přeměřením úhlopříček. K přichycení zad používáme kratší, asi 2 až 2,5 cm dlouhé hřebíčky se širší hlavou nebo malé šroubky do dřeva.

Sololitová záda jsou připevněna jenom na pravé polovině skříňky. Levá část zůstane celá bez zadní stěny. Zůstane tak zachován přístup k jediné zásuvce v předsíni. Tu skříňka zároveň schová stejně jako nehezkou přívodní lištu pro elektriku, která k ní vede.

Přitlučeme sololitová záda
i (Zdroj: PePa)
Přitlučeme sololitová záda

Menší hloubka střední příčky nám vytvoří prostor pro vložení plastové kolejničky používané na skleněná posuvná dvířka. Prodává se v délkách 120 a více cm. Připevníme ji oboustrannou lepicí páskou nebo malými vruty. Před přilepením plochu očistíme a odmastíme, aby páska dobře přilnula.

Vlepíme plastové kolejničky
i (Zdroj: PePa)
Vlepíme plastové kolejničky

Přesně ji zkrátíme pilkou nebo plátkem pilky na kov. Vhodné je použití pokosnice, kde bude lišta zkrácena přesně kolmo. Mírně otřepený konec začistíme smirkovým papírem. Lištu připevníme i na boční svislé stěny. Dvířka tak budou při zavření lépe těsnit a nebudou se prohýbat.

Nyní můžeme do poličky vyvrtat podpěrky pod police. Nejsme-li si jisti co budeme přesně do skříňky ukládat, vyvrtáme více otvorů v pravidelných, asi 5cm vzdálenostech. Tak budeme moci výšku poliček libovolně dle potřeby měnit podle toho, co do ní budeme ukládat.

Polička je hotová a zbývá opatřit ji sololitovými dvířky. Ta jsou provedena ve stejném designu jako celý korpus skříňky. Jsou o 1–2 cm širší než je vnitřní polovina šířky skříňky. Dvířka mírně prohneme a na zkoušku vložíme. Drhnou-li, lehce je zakrátíme nebo zabrousíme smirkovým papírem.

Je čas na sololitová dvířka
i (Zdroj: PePa)
Je čas na sololitová dvířka

Pod poličku vyrobíme z odřezků stejného materiálu malý soklík asi 6 cm vysoký. Spojíme ho na vruty stejně jako korpus poličky. Pod poličku se tak nebude dostávat prach a bude mít vzhled shodný s ostatním nábytkem v předsíni. Viditelné hrany rovněž opatříme nažehlovací páskou.

Ze zbytků materiálu sestavíme sokl
i (Zdroj: PePa)
Ze zbytků materiálu sestavíme sokl

Soklík je méně hluboký než polička. Za ním tak vznikne prostor na procházející lemovací lištu a elektroinstalaci. Zároveň je o 0,5 cm vyšší než lemovací lišta, aby bylo možné skříňku přisunout až ke stěně. Pistolí na tavné lepidlo soklík připevníme. Použít můžeme i malé úhelníčky.

Na hotovou skříňku připevníme horní desku. Ta je o něco větší a bude tak vytvářet malou římsu. Svěrkou desku přichytíme k poličce. Zkontrolujeme shodný přesah dopředu a na obou stranách. Zespodu pak desku přišroubujeme. Pozor na vhodnou délku vrutů, abychom neprošli skrz.

Připevníme horní desku
i (Zdroj: PePa)
Připevníme horní desku

Levou stranou skříňky prochází elektrická zásuvka a její přívod. Tato část skříňky proto nemá záda. Plastový kryt elektrických kabelů zasahuje do poličky ve skříňce. Jeho přesah obkreslíme na poličku. Pomocí kmitací pilky pak vybrání s malou rezervou vyřízneme.

Uvnitř skříňky je schovaná zásuvka
i (Zdroj: PePa)
Uvnitř skříňky je schovaná zásuvka

Po připevnění skříňky na soklík a ke stěně nasadíme dvířka skříňky. Pro malou předsíň a úzké prostory jsou jednoduchá posuvná dvířka ideálním řešením. Do dvířek připevníme úchyt a nasadíme je do lišt. Nejprve do horní hlubší a pak je spustíme do spodní vodicí.

Sololitová dvířka nejsou široká přesně napůl šířky skříňky. K této šířce připočteme ještě asi 2–3 cm na středové překrývání dvířek. Místo úchytu může postačit pouze větší kruhový otvor.

Zdroj informací: autoři článku

Publikováno: 16. 1. 2023, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce