reklama

Povrchová úprava dřevěných a kovových podkladů pro venkovní prostředí

Pokud očekáváme, že nátěrová hmota, kterou ošetříme dřevěný, nebo kovový podklad splní naše očekávání, musí i samotný podklad splňovat určitá kritéria. Prakticky všechny nátěrové hmoty si kladou určité nároky nejen na kvalitu samotného podkladu, ale i na vlastní konstrukční provedení. Venkovní prostředí zatěžuje nátěrový systém daleko více než vnitřní prostředí. Z uvedeného vyplývá, že barvy určené pro exteriér nebo interiér se budou v mnohém zásadně lišit.

Povrchová úprava dřevěných a kovových podkladů pro venkovní prostředí

Existuje samozřejmě celá škála univerzálních nátěrových systémů. Jejich výhodou je univerzálnost a nevýhodou kompromisní vlastnosti. Dále je nutné počítat s tím, že výrobci u univerzálních barev kladou větší důraz na odolnost pro exteriér. Logicky. Větší namáhání.

Co to znamená? To znamená, že interiérová barva by měla být tvrdá, odolná na oděr a bytové chemikálie, poskytovat na omak příjemný povrch a podobně. Barvy pro exteriéry musí především dlouhodobě odolávat povětrnostním vlivům – působení vody, agresivnímu UV záření, vysokým teplotním rozdílům a u dřeva velkým rozměrovým změnám a podobně. Vysoká flexibilita u exteriérových barev, zejména na dřevo, je v rozporu s požadavkem na tvrdost a odolnost na oděr u interiérového požití - nábytek , podlahy a pod. Univerzálnost zůstane sice výbornou vlastností, ale bude stále jenom kompromisem.

Interiér...
Interiér...
... nebo exteriér
... nebo exteriér

V exteriéru je velký rozdíl mezi barvami na kov a na dřevo. Barvy na kov musí dokonale, hermeticky uzavřít povrch a maximálně zablokovat pronikání kyslíku a vody na kovový, např. železný povrch. Kovy jsou pro rozměrovou stálost v podstatě málo problémový materiál. U železných podkladů, které ale často tvoří svařence, může nastat problém při použití vodou ředitelných barev právě v místech svárů. Zde může vlivem „napěnění“ povrchu železa docházet ke korozi. Proto pečlivě ve vodouředitelných barvách na kovy vybírejte, nebo dejte raději na jistotu a zvolte rozpouštědlový systém - syntetiku.

Značka Sokrates se specializovala na dřevěné podklady pro venkovní a vnitřní prostředí. Než si zvolíme pro exteriér ten nejvhodnější nátěrový systém, musíme mít na paměti, že dřevo vlivem vlhkosti výrazně mění rozměr, je tzv. živé. Velké objemové změny vlivem vlhkosti dřevo úplně roztrhají. Barvy na dřevo musí být naopak částečně prodyšné.Dřevo je v exteriéru namáháno sluncem a vodou - povětrností. Stupeň zatížení závisí na nadmořské výšce, kde zatížení začíná silně narůstat již od n.v. 600 m. Záleží také na expozici světových stran. Nejmenší zatížení je na severní straně a nejvyšší na jihozápadní. Zde musíme brát také v úvahu to, zda je ošetřená plocha celoročně vystavena povětrnosti – pergoly a ploty, nebo částečně chráněna – okna.

Povrchová úprava venkovních podkladů - dřevěných i kovových
Povrchová úprava venkovních podkladů - dřevěných i kovových

Na nechráněné a nestabilní konstrukce, kde do dřevěné konstrukce zatéká voda (např. pergoly), jsou vhodné vodou ředitelné slabovrstvé lazury Lazurit FORTE a Lazurit plus. Lazurit FORTE je nátěrová hmota na bázi lněného olej s naprosto dokonalou hloubkovou penetrací. Velmi pomalu zasychá.

Povrchová úprava venkovních podkladů - dřevěných i kovových
Povrchová úprava venkovních podkladů - dřevěných i kovových

Lazurit plus je středně vrstvá lazura na bázi hybridního alkydu. Hybridní alkyd je alkyd modifikovaný speciálním vysoce elastickým akrylátem. Středně dlouhý alkyd zde zajišťuje zvláště dobré penetrační vlastnosti. Lazury obsahují anorganické transparentní pigmenty a vysokou dávku kombinovaného UV absorbéru. Současně oba produkty jsou vybaveny dokonalou biocidní ochranou dřeva – dřevokazné houby a hmyz. Další ošetření proti škůdcům odpadá. Použití obou lazur – exteriér a interiér. Pro dětské parky se dodává vrchní nátěr bez biocidní složky. Obě lazury jsou prakticky zcela bez zápachu.

Povrchová úprava venkovních podkladů - dřevěných i kovových
Povrchová úprava venkovních podkladů - dřevěných i kovových

Obě lazury lze používat jako samostatné nátěry: FORTE ve 2 vrstvách, Lazurit plus ve 2 až 3 vrstvách. Doporučujeme kombinaci 1x základní nátěr Lazurit FORTE a 1 až 2x Lazurit plus. Extrémně dlouhá životnost – 10 let.K aplikaci na dřevěná okna a vchodové dveře je určena silnovrstvá lazura, která se skládá z alkydového biocidního napouštědla a silnovrstvé lazury. Je určena pro stabilní konstrukce.

Z rozpouštědlových systémů je vhodná olejová lazura od výrobce CLOU s úplným biocidním vybavením. Lazura je vyrobena na bázi oleje. Pomalu zasychá. Má vynikající životnost, velmi příznivou cenu, odpadá biocidní první nátěr. Jako krycí barvy lze jednak využít samotné Lazurity FORTE a Lazurit plus se zachováním extrémních vlastností proti oloupání, nebo krycí barvy Sokrates colour a email.

Bližší informace najdete na www. barvy-sokrates.eu.

Povrchová úprava venkovních podkladů - dřevěných i kovových
Povrchová úprava venkovních podkladů - dřevěných i kovových

Publikováno: 30. 6. 2015, Autor: Building Plast (text a foto), Profil autora: Redakce