reklama

Jak jednoduše opravit židli

Dřevěný zahradní nábytek nemusíte využívat jen na zahradě. V moderních interiérech bývá zajímavým doplňkem například v jídelně nebo v předsíni. Navíc se často jedná o nábytek, který se dá snadno složit a proto je ideální zejména do menších místností. Dřevo je navíc velice žádaný materiál a je vhodný jak do tradičních, tak do moderních interiérů. Vzhledem k tomu, že s takovým nábytkem často manipulujeme, snadno se stává, že se některá součást vyviklá nebo praskne a je potřeba ji opravit.

Opravujeme židli

Zkusili jsme si takovou opravu sami a nakonec jsme ji zvládli během několika minut. Rozklížila se nám židle a nedalo se na ní již sedět. Proto jsme se pustili do opravy. Nebylo možné použít klasické lepidlo na dřevo, protože kousek dřeva se z otvoru vyštípl a otvor byl tak volnější a opěrka v něm nedržela.

Proto jsme zvolili opravnou hmotu, která je vhodná nejen na lepení, ale také na vyplňování a tmelení. Stačí odříznout potřebné množství, hmotu chvíli prohníst mezi prsty, a jakmile se dokonale propojí, můžeme začít s opravou. Stačilo pak vymodelovat chybějící část a přitlačit na místo.

Tip:

Se speciální opravnou hmotou můžete nejen lepit, ale také opravit chybějící kousek. Dokáže lepit nepřeberné množství materiálů od keramiky, dlaždiček, kameniny, přes plasty, až po dřevo, kov atd. Tato hmota je navíc voděodolná a odolá i širokému rozpětí teplot, proto ji můžete používat pro opravy v interiéru, ale i v exteriéru. Navíc práce s ní je rychlá, vytvrzuje během pěti minut.

Opravná hmota dokáže pomoci s různými opravami. V první fázi je potřeba důkladně očistit opravované místo, zbavit jej prachu, nečistot a případné mastnoty. Následuje příprava opravné hmoty. Vyjmete kousek opravné hmoty a pečlivě jej prohnětete mezi prsty, dokud se obě složky nespojí – tj. dokud hmota nezbělá a začne se nepatrně lepit na prsty. Hmota je připravená.

Opravujeme židli
Opravujeme židli

Opravná hmota dokáže nahradit chybějící část. Tato vlastnost se hodí například při opravě odštípnutého rohu komody, stolu nebo židle. Stejně tak dobře pomůže při opravě prasklého madla lednice nebo úchytu u skříně. Hmota je v této fázi velmi tvárná a připomíná modelínu. Vzpomeňte si, co vše jste s modelínou v dětském věku dokázali. Stejným způsobem vymodelujte chybějící část. Pak již jen stačí přitisknout na opravované místo a zahladit. Pracujte rychle, hmota vytvrzuje do 5 minut. Následně ji můžete brousit nebo natírat. To se hodí v případě, že je opravované místo vidět, když zvolíte stejný odstín, místo bude vypadat jako netknuté a opravy si nikdo nevšimne.

Tip na opravy - Pattex Repair Express
Tip na opravy - Pattex Repair Express

Oprava židle byla snadná. Po aplikaci jsme opěrku pevně přitlačili na místo a chvilku ponechali vytvrdnout. Po pěti minutách byla již hmota tvrdá. Hmota nebyla na místě téměř vidět, proto jsme ji jen lehce přebrousili a hnědou barvou místo přetřeli a mohli jsme židli zase bez obav používat.

Zdroj informací: Henkel ČR, spol. s r.o.

Publikováno: 3. 1. 2024, Autor: Henkel ČR, spol. s r.o. (text a foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.