reklama

Proměna koupelny není vždy jednoduchá

Ono se řekne koupelna – tak málo stačí někomu ke štěstí? Omyl. Málo to rozhodně není, zvlášť pro člověka s tělesným postižením. A zvlášť v případě, kdy koupelna vypadá jako provizorní špeluňka. Na designéry Martinu s Lukášem čeká velká výzva. Souboj s časem i se sebou. Budou muset obrátit všechno vzhůru nohama, aby funkční proměnu stihli. Podívejte se s námi, jak se jim to povedlo.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Povedená proměna koupelny pro manžele (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Zavítáme do Velvar za manželským párem, z nichž manžel má fyzické postižení. Josef se kvůli svému postižení nedokáže obejít v koupelně bez pomoci. Maličká, stará a studená koupelna bez potřebného vybavení není rozhodně důstojná. Proto touží po nové, funkční koupelně se sprchovým koutem místo vany. Sami na její přestavbu nemají. Ač půjde o náročnou rekonstrukci, designéři mají touhu se jí zhostit a splnit v pěti dnech téměř nemožné. Držme jim palce.

Do koupelny se musela vejít i karma na ohřev vody
Do koupelny se musela vejít i karma na ohřev vody (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Úložný prostor v původní koupelně byl malý
Úložný prostor v původní koupelně byl malý (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Jak to vidí designéři?

Nebyla to proměna, to byla pomoc. Byli jsme s Martinou hrozně rádi, že jsme změnou koupelny nevylepšili jen estetiku místnosti, ale že jsme hlavně Josefovi snad vrátili trochu důstojnosti při osobní hygieně. Původní koupelna byla opravdu stísněná a nešikovně dispozičně řešená. Záchod, který na koupelnu navazoval, byl kdysi oddělen dveřmi, které tam už asi léta nebyly, a tak příčka s prázdnými zárubněmi jen zbytečně zabírala místo. Výzvou při proměně byl čas. Koupelna je vždy náročná, protože na malém prostoru může pracovat jen pár osob a na některé mokré procesy je třeba čekat, než vyschnou, aby práce mohly pokračovat.

Původní koupelna na velmi malém prostoru
Původní koupelna na velmi malém prostoru (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Toaleta byla dříve oddělena dveřmi, ty ale víc překážely, než vyhovovaly
Toaleta byla dříve oddělena dveřmi, ty ale víc překážely, než vyhovovaly (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Barevné tóny jsme ponechali ve světlých odstínech s kontrastním řešením podlahy a nových dveří do koupelny, interiér je pro starší pár, záměrem bylo navrhnout moderní prostor, který je decentní a nesklouzne do laciné zdobnosti líbivých motivů, např. obkladů v koupelně. Chtěli jsme vytvořit pozadí pro vlastní dokončení uživateli – dekoracemi, květinami atd.

Sprchový kout s pohodlným sedátkem místo vany
Sprchový kout s pohodlným sedátkem místo vany (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Detail sprchy
Detail sprchy (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Moderní pračka a sušička zůstaly za dveřmi, pod umyvadlem jsou prostorné zásuvky
Moderní pračka a sušička zůstaly za dveřmi, pod umyvadlem jsou prostorné zásuvky (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Okolo toalety je víc místa, zmizela zeď, přibyla bidetová sprška
Okolo toalety je víc místa, zmizela zeď, přibyla bidetová sprška (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Proměna byla velmi náročná časově i technicky. Vcelku dost času jsme strávili nad dispozicí, protože původní koupelna byla velmi malá a těžko se s takovým prostorem pracovalo. Velkým problémem původního stavu byla karma, vedení plynu a vytápění celého bytu starým kotlem, staré elektrorozvody. Měli jsme v důsledku toho užší pole na zásahy a vedení všech takových trubek mělo vliv na dispozice, vrtání, nábytek…

Nechtěli jsme dělat nějakou super moderní a designovou koupelnu za každou cenu. Bylo totiž jasné, vzhledem k majitelům a stylu celého bytu, že vlastně největší parádu uděláme klasickou, avšak příjemnou koupelnou. Krásné na nové koupelně je okno – to tam přináší denní světlo – a zařizovali jsme ji v teplých a příjemných tónech, které jsou natolik univerzální, že se snad budou líbit všem.

A pokud se chcete podívat ještě na další proměny, zavítejte do archivu pořadu "Jak se staví sen".

Zdroj informací: pořad Jak se staví sen; FTV Prima

Publikováno: 22. 3. 2023, Autor: FTV Prima (text a foto), Profil autora: Redakce