reklama

Jednoduchý návod na výrobu stolku do dětského pokoje

Také jste zakoupili sestavu nábytku a v obchodě k ní zrovna nemají stoleček podle vašich představ? Zkuste si jej vyrobit. Náš stolek není náročný na materiál ani velkou dovednost, zvládne to i kutil začátečník.

i (Zdroj: PePa)
Vyrobte jednoduchý stolek do dětského pokoje (Zdroj: PePa)

Na náš stolek vysoký cca 56 cm s půdorysem 35×45 cm a přesahem horní desky 1,5 cm na každé straně budeme potřebovat tyto díly z lamina o tloušťce 1,8 cm:

 • 2 ks 32×42 cm (dno a půda)
 • 1 ks 35×45 cm (horní deska)
 • 1 ks 44×42 cm (záda)
 • 2 ks 44×8 cm (přední stojky)
 • 1 ks 28,3×42 (police vložená)
 • 1 ks 35×45 (horní deska)
 • 4 kolečka o výšce cca 5-6 cm
 • vruty do dřevotřísky se zápustnou hlavou:4×50 mm na spojování dílů cca 20 ks
 • 4×30 mm na horní desku cca 4 ks
 • 4×16 mm na kolečka cca 16 ks
 • krytky na vruty 4 ks
 • akuvrtačku
 • šroubovák
 • orážecí špičku
 • úhelník
 • brusnou houbičku nebo jemný smirkový papír
 • žehličku
 • ostré dláto nebo řezák

Pokud jsme nesehnali shodný materiál, můžeme zkusit barvy jednoduše obrátit, stolek je světlý a hrany tmavomodré. Tak zůstane celý pokojík v jednotném stylu barev a zařízení.

Montáž stolku zvládneme s akuvrtačkou a šroubovákem. Nejprve je třeba dobře rozpočítat velikosti jednotlivých dílů. Záda a přední stojky jsou vložené mezi dno a půdu. Horní deska má na všech stranách 1,5 cm přesah. Stolek vyrábíme z lamina o tl. 18 mm. Vnitřní vložená police má jeden rozměr o dvojí sílu materiálu menší (32 cm – 2×1,8 cm), u lamina počítáme ještě –1 mm na ohranění páskou, na zadní hranu police pásku nedáváme. Pokud bychom stolek vyráběli z dřevěné spárovky, odečteme u hloubky police dvojí tloušťku materiálu.

Nejprve je třeba dobře rozpočítat velikosti jednotlivých dílů
i (Zdroj: PePa)
Nejprve je třeba dobře rozpočítat velikosti jednotlivých dílů

Postup

Díly na výrobu stolku si necháme v prodejně nařezat na přesný rozměr. Nařezané díly opatříme nažehlovací páskou. K jejímu připevnění nám pomůže obyčejná žehlička.

Hrany zažehlete žehličkou
i (Zdroj: PePa)
Hrany zažehlete žehličkou

Páska s lepidlem je širší než materiál. Její přesah ořízneme ostrým dlátkem nebo řezákem na papír. Dočista hranu zabrousíme brusnou houbičkou nebo jemným smirkovým papírem na špalíčku.

Přesahující pásku odřízněte
i (Zdroj: PePa)
Přesahující pásku odřízněte

Dvě stojky a plný bok stolku si obkreslíme na spodní desku tužkou. Přesně je orýsujeme a pak označíme tužkou, kde budeme materiál spojovat. Pomocníkem nám bude úhelník se stupnicí.

Obkreslete dvě stojky a plný bok stolku na spodní desku
i (Zdroj: PePa)
Stolek do dětského pokoje

Aby nám vrták po hladkém pevném povrchu materiálu neklouzal, označíme si oražením pomocí hřebíku nebo značkovací špičky místa, kde budeme předvrtávat otvory pro spojovací vruty.

Vyznačte si místo vrtání
i (Zdroj: PePa)
Vyznačte si místo vrtání

Pro spojování použijeme vruty do dřevotřísky 4×50 mm se zápustnou hlavou nebo tzv. konfirmáty. Otvory pro zvolený použitý vrut si však nejprve předvrtáme vhodným menším vrtákem.

Nejprve připevníme čtyřmi vruty velký plný bok. Teprve potom úzké stojky. Každou stojku dvěma vruty do dřeva. Vruty připevňujeme kousek od okraje úzkých stojek, aby materiál neprasknul.

Nejprve přišroubujte bok
i (Zdroj: PePa)
Nejprve přišroubujte bok

Práci nám usnadní akuvrtačka s možností nastavitelného momentu dotažení. Po připevnění obou boků stolku připevníme horní díl korpusu, tak bude základ stolku hotový.

Základ stolku je hotový, připravíme si proto horní desku. Její rozměr by měl být takový, aby na všech stranách o 1,5 cm přesahovala. Poté její hrany opatříme nažehlovací páskou stejně jako ostatní díly.

Přes předvrtané otvory připevníme vrchní desku stolku. Její přesah do stran by měl být všude shodný. Pozor na správnou délku vrutů, ta musí být taková, aby vruty neprošly druhým materiálem skrz, v našem případě 30 mm.

Dbejte na správnou délku vrutů
i (Zdroj: PePa)
Dbejte na správnou délku vrutů

Teprve nyní můžeme připevnit napevno vloženou polici. Ta je užší a je mírně nad půlkou výšky stolku. Kdybychom ji připevnili dříve, nepodařilo by se nám strčit do stolku vrtačku a připevnit vrchní část stolku.

Připevněte polici
i (Zdroj: PePa)
Připevněte polici

Aby byl stolek praktický a šlo s ním snadno manipulovat po místnosti, opatříme jej čtyřmi kolečky. Kolečka jsou otočná. Každé připevníme kousek od kraje spodní desky vruty 4×16 mm.

Přišroubujte kolečka
i (Zdroj: PePa)
Přišroubujte kolečka

Stolek je hotový a hodí se k ostatnímu koupenému nábytku. Výška stolku je cca 50 cm + kolečka. Půdorys je 35×45 cm. Rozměry stolku si samozřejmě můžeme přizpůsobit vlastním potřebám.

Zdroj informací: autoři článku

Publikováno: 4. 3. 2023, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce