Když se řekne „nejrychlejší“ řešení nábytkové stěny, na mysl se derou i slova jako „nouzová“ a nebo „dočasná“. V případě systému, spočívajícího v kombinaci pevně ke stěně přichycených vertikálních kolejnic a trojúhelníkových, trochu ptačím zobákům podobných nosníků polic, to rozhodně neplatí.
Život nás může postavit před nutnost rychle vybudovat otevřený regál k ukládání předmětů: v dílně, garáži, v komoře, ale i v kuchyni nebo ve studentském pokoji. Protože systém HettRack od firmy Hettich lze zakomponovat i do obytných místností jako součást architektonického řešení prostoru. Působí přehledně vzdušně a jeho výhody jsou zřejmé.



Tyto police se uplatní skutečně všude v interiéru.
Výrobce naši fantazii v podstatě v ničem neomezuje. Vzdálenost mezi jednotlivými policemi určíme podle vlastní potřeby, vkusu a samozřejmě míry zatížení jednotlivých regálů. Ke stavbě nám přitom stačí vrtačka, vrták, šroubový nástavec a také hmoždinky s příslušnými vruty. Uplatníme i nějaké měřidlo a vodováhu, protože přesnost a kolmost jsou polovinou úspěchu.




Podle toho, kam chceme police umístit, zvolíme také typ, barvu a velikost kolejnice.
Pokud nás po čase zvolené řešení omrzí, členění stěny změníme tím, že nosníky nasadíme jinak. A co stěhování? Kolejnice prostě odmontujeme a použijeme na novém místě. Mimořádně praktická je tato skládanka tam, kde se potřeby obyvatel rychle mění, především v pokojích dorůstajících dětí.
V nepořádku, jaký jsou schopné na policích udělat, se budou přece jen lépe orientovat v otevřených regálech, než v zavřených skříňkách a zásuvkách, do nichž při požadovaném úklidu zpravidla naházejí všechno (a my, pokud jsme citlivější povahy, koneckonců do jejich království nemusíme vstupovat).



Závěsné nosníky se vyrábějí a prodávají v několika typech. Záleží na tom, zda je kolejnice dvou- nebo jednořadá, jak hluboké police budou a jakou zátěž ponesou.


Dáme-li na police knihy nebo třeba boxy na spisy, hodí se na jejich zakončení vybrat vhodné zarážky, aby vystavené předměty nepadaly.
Dobrá rada
Vždy zohledněte, co na police chcete umístit: prohýbající se police představují lákavý obraz, pokud se jedná třeba o spižírnu, v praxi by ale i tam bylo takové řešení špatné. Prohýbající se police z masivu či desky z jiného materiálu vždy hrozí zlomením – v pokoji taková knihovna navíc vypadá hrozně. Pokud má být regál delší či počítáme-li s větší zátěží (a kdo se stěhoval, ví, že třeba knížky váží až neuvěřitelně mnoho), vertikální kolejnice umístíme blíž k sobě, abychom předpokládanou hmotnost na více nosníků rozložili.
Připraveno ve spolupráci s firmou Hettich.
Publikováno: 11. 11. 2015, Autor: Jiří Jan (text), Hettich (foto)
, Profil autora: Redakce