reklama

Nejdražší pohovka světa versus levné pohodlí

Kolik stojí nejdražší pohovka na světě? Proč mít doma v obýváku sedačku od světového designéra, když si za stejné peníze koupíte luxusní pohovku, dům, auto i dovolenou a ještě ušetříte. Jak poznáte kvalitní sedačku? Proslulí nábytkářští designéři se předhání v tom, aby předvedli ten nejdokonalejší kousek nábytku, začínající designéři zase doufají, že se díky modelu v exkluzivním designu proslaví.

Nejdražší pohovka světa versus levné pohodlí

Úvodní foto – Sedačka z nerezové oceli od Rona Arada je snad nejdražší sedačkou na světě. Foto: archiexpo.com

Vznikají tak nádherné kousky nábytku z jedinečných materiálů. Mnohdy je však design na prvním místě a na funkčnost či pohodlnost se poněkud zapomíná. Příkladem mohou být sedačky z onyxu nebo oceli, které patří mezi nejdražší pohovky na světě.

Kolik stojí nejdražší pohovka na světě?

Onyxovou pohovku navrhli designéři Peugeotu ve spolupráci s nábytkovým designérem Pierrem Gimberguesem. První model představili v roce 2014 na veletrhu v Miláně. Na výrobu sedačky použili onyx a hliníková vlákna a prodávají ji v přepočtu za 4.625.000 Kč.

Architekt, průmyslový návrhář a umělec Ron Arad navrhl nejspíše nejdražší sedačku na světě. Je vyrobená z nerezové oceli a vytvarovaná do tvaru písmene W. Vytvořil ji jako součást série nábytku z nerezové oceli. Nyní je vystavena v Muzeu národního umění v New Yorku a její odhadovaná cena je 7.500.000 Kč.

Sedačku z onyxu a uhlíkových vláken navrhli designéři z laboratoří Peugeotu. Foto: peugeotdesignlab.com
Sedačku z onyxu a uhlíkových vláken navrhli designéři z laboratoří Peugeotu. Foto: peugeotdesignlab.com

Je designová pohovka vždy to nejlepší?

Obě sedačky jsou nádherné, ale při pohledu na ně vyvstává otázka, jak se na nich sedí. Nemají totiž žádné čalounění a jsou vyrobeny ze sice luxusních, ale tvrdých materiálů. K pohodlnému posezení tak příliš nelákají. Když si však budete kupovat pohovku do obýváku, bude pohodlí jedním z nejdůležitějších kritérií.

Navíc jsou tyto designové modely až absurdně drahé. Vždyť za cenu nejdražší pohovky si pořídíte krásný dům, auto i dovolenou a ještě vám zbyde do prasátka. Anebo můžete mít skoro dva tisíce levných a pohodlných sedaček od nás. Proslulé designové kousky tak patří spíše na výstavu k demonstraci dovedností daného designéra, než na každodenní používání.

Když se spokojíte s tím, že vaše pohovka nenese jméno světoznámého designéra, není posetá diamanty, čalounění není z krokodýlí kůže a kostra není vyrobena z exotického dřeva, můžete si dopřát luxus a pohodlí za 50 000 Kč i méně. Za takové peníze totiž seženete obrovskou sedací soupravu čalouněnou kůží, která se dá rozložit na lůžko a má úložný prostor. Kromě pohodlí vám tak poskytne i praktičnost.

Za cenu nejdražší pohovky na světě koupíte skoro dva tisíce normálních sedaček. Foto: mt-nabytek.cz
Za cenu nejdražší pohovky na světě koupíte skoro dva tisíce normálních sedaček. Foto: mt-nabytek.cz

Jak si vybrat kvalitní sedačku

Při výběru dbejte na to, aby byla kostra vyrobená z kvalitního tvrdého dřeva, nejlépe buku, jasanu nebo dubu, případně z oceli. Kvalitní čalounění bývá v kombinaci vlnitých pružin a polyuretanové (PUR) nebo latexové pěny. Volba tuhosti záleží jen na vás. Čím nižší hustotu bude pěna mít, tím bude měkčí a bude se snáze deformovat. PUR pěna o vyšší objemové hmotnosti je tedy kvalitnější. Mezi nejkvalitnější pak patří studená pěna či latex.

Jakmile nábytek smontujete, vyzkoušejte celkovou odolnost rámu tak, že zvednete jednu přední nohu zhruba 20 cm nad zem. U kvalitních pohovek se začne zvedat i druhá přední noha, což značí, že je rám dostatečně pevný.

U čalounění je důležité hlavně snadné čištění. Snadno se čistí kůže, ekokůže i látka s omyvatelnou textilií. O kůži se musíte více starat a bývá dražší. Textilní potah by měl být snímatelný a pratelný v pračce. Pokud je pohovka rozkládací, zkontrolujte její kování. Rozkládání by mělo být snadné a jednoduché a nikde by se neměly objevit místa, o která byste se mohli poranit.

Když si vyberete správně, tak uvidíte, že pozlátko spojené s vyhlášenými designérskými kousky vám nebude vůbec chybět, ba právě naopak. Po náročném dni v práci se budete těšit, až se usadíte do své pohodlné sedačky, která vás nestála 40 ročních platů, a přesto se vám z ní nebude chtít vstávat. Pak si můžete pustit oblíbenou muziku, film nebo si na internetu prohlížet nejdražší sedačky světa. A když přijede návštěva, tak pohovku lehce rozložíte a kamarádi budou mít kde přespat.

Luxusní pohovka čalouněná kůží vás nemusí stát 40 ročních platů. Sedačka Medarda stojí jen 55 000 Kč. Foto: mt-nabytek.cz
Luxusní pohovka čalouněná kůží vás nemusí stát 40 ročních platů. Sedačka Medarda stojí jen 55 000 Kč. Foto: mt-nabytek.cz

Chtěli byste sedět v nejdražší pohovce na světě, nebo si vystačíte s mnohem levnějším modelem? Podělte se o svůj názor v komentáři pod článkem.

Publikováno: 16. 11. 2015, Autor: Antonín Vintr (text), MT Nábytek (foto), Profil autora: Redakce