reklama

Uklizeno v koupelně!

Při úklidu bytu myslíme na to, abychom byli co nejdříve hotovi a zároveň za sebou zanechali čistotou zářící místnosti. A není žádným tajemstvím, že právě koupelna dá nejvíce práce. Zároveň je to prostor, který chceme mít před hosty dokonale upravený. Staré vybavení není nutně faux pas, co je však horší je špína a nečistoty, kterých se jen obtížně zbavujeme. Přinášíme tedy několik tipů, jak se s úklidem koupelny co nejlépe vypořádat!

Uklizeno v koupelně!

Kde začít s úklidem

Stejně jako u ostatních místností začínejte odshora a úklid zakončete vytřením podlahy. Vymývání regálů využijte k protřídění kosmetických přípravků a ty, které už nepoužíváte, nemilosrdně vyhoďte! Starým kartáčkem důsledně vyčistěte hůře přístupné prostory kolem vodovodních baterií a odtoků. Zvýšenou pozornost věnujte také skleničce nebo hrnečku, do něhož odkládáte zubní kartáček. Na špínu v koupelně a WC volte šetrné přípravky, které nepoškodí povrch sanity, ani vaši kůži a oči. Zrcadla umyjte vodou s trochou saponátu a vyleštěte suchou utěrkou. Na závěr nezapomeňte vyprat předložky, ve kterých se drží bakterie.

Kde začít s úklidem
Kde začít s úklidem

Úložné prostory zajistí pořádek

Pokud jste typ člověka, který v koupelně potřebuje mít po ruce nepřeberné množství produktů a doplňků, je určitě praktické pořídit si velké úložné prostory. Nejen, že vám při úklidu ubyde starost s nepořádkem na poličkách, ale budete mít o všem dokonalý přehled.

Kolekce Roca Prisma pro perfektní ukládání v koupelně nabízí skříňky pod umyvadlo ve variantě s jedním nebo se dvěma šuplíky, které navíc skrývají dodatečnou vnitřní zásuvku na drobné doplňky. Šuplíky jsou plně vysouvatelné, což umožňuje lépe daný prostor využít a k uloženým věcem se snadno dostat. Nábytek je možné pořídit v bílém, šedém nebo dřevěném designu.

Luxusní kolekce Laufen INO, vyrobena pomocí technologie SaphirKeramik, kromě sanitární keramiky nezapomíná ani na koupelnový nábytek, který vizuálně i funkčně doplňuje celý set. Zlatým hřebem je skříňka pod umyvadlo s ultra tenkými dvířky z pravé dřevěné dýhy nebo lesklého hliníku, jejichž zakončení přesahuje přes strany a vytváří tak dojem jednoho kusu bez viditelného otevírání. Váš úložný prostor se tak stává v podstatě neviditelným.

Série Jika Cubito je charakteristická jednoduchými tvary a důmyslným systémem otevírání využívající funkci push to open (otevření pouhým zatlačením). Řada koupelnového nábytku Cubito se vyznačuje přímočarou geometrií dokonale zpracovanou na kvalitních materiálech. Tento koupelnový nábytek skýtá široké možnosti v kombinování různých typů skříněk a vzorů, např. tmavá borovice, dub či elegantní bílá.

Kolekce Olymp Deep se vyznačuje téměř dokonalým souzněním s přírodou. Pro větší přehled má plně výsuvná umyvadlová skříňka s nerezovou úchytkou vnitřní uspořádání rozdělené na dvě části. Zrcadlové skříňky pak disponují vnitřními poličkami a vysoké skříňky nejlépe poslouží k uložení ručníků a dalších maličkostí, které je dobré mít v koupelně při ruce.

Úložné prostory zajistí pořádek
Úložné prostory zajistí pořádek

Různé druhy materiálů

Každý druh materiálu v koupelně je specifický svým složením, a proto je nutné k jeho údržbě přistupovat odlišně. Keramika se vypaluje při vysoké teplotě, která dosahuje 1200 °C. Z keramiky jsou nejčastěji vyrobeny umyvadla, toalety, bidety a urinály. K údržbě keramiky s běžnou povrchovou úpravou, tedy glazurou, postačí houbička, která odstraní i odolnější nečistoty. Vany se vyrábějí z akrylátu, oceli či litiny. Litinové vany Roca jsou specifické velmi dobrou izolační schopností a neuvěřitelnou pevností. Máte u nich také jistotu, že vydrží mnohonásobně déle než ostatní materiály. Jejich cena přitom není nikterak vysoká, u většiny se dostanete na částku do 30 000 korun. K čištění litinové vany rozhodně nepoužívejte abrazivní prostředky, tedy tekuté či sypké čističe s pískem. Sice rychle působí, ale zásadním způsobem narušují povrchovou vrstvu a špína se pak snadněji zachycuje v pórech materiálu.

Různé druhy materiálů
Různé druhy materiálů

Speciální povrchová úprava pro snadný úklid

Jika Perla je speciální povrchová úprava, která se vyznačuje tím, že odpuzuje vodu a zabraňuje ulpívání prachu i vodního kamene. Vodoodpudivá charakteristika této povrchové úpravy keramiky výrazně šetří čas strávený úmorným čištěním koupelnové sanity. Při samotném úklidu se nedoporučuje využívat hrubších čističů, jelikož by došlo k narušení ochranného filmu, díky kterému se navíc na keramice neusazuje tolik nečistot.

Dokonale křišťálový vzhled si zaslouží i skleněné povrchy. Jika Perla Glass je povrchová úprava vanových zástěn, sprchových koutů a dveří. Díky ní se voda sbalí do kapiček, které s sebou odnášejí vodní kámen, nečistotu a mastnotu, jež většinou tvoří nevzhledné mapy na skleněných plochách.

Keramika Laufen díky povrchové úpravě LCC (Laufen Clean Coat) ušetří námahu při čištění a zároveň je vůči agresivním čisticím prostředkům vysoce odolná. Keramika má díky tomu schopnost zůstat po dlouhá léta stejně lesklá, jako když jste ji pořídili. Velkou výhodou LCC je, že dokáže zabránit usazování vodního kamene, nečistot i bakterií. S tímto hladkým, snadno udržovatelným povrchem glazury odpovídá keramika nejvyšším hygienickým požadavkům.

Speciální povrchová úprava pro snadný úklid
Speciální povrchová úprava pro snadný úklid

Publikováno: 31. 1. 2016, Autor: JIKA (text a foto), Profil autora: Redakce