reklama

Malování není horor a výběr barev také ne

Nachystali jste si štětce, válečky, tmely i zakrývací folie, prolistovali stohy časopisů, abyste se dozvěděli, jaké barvy právě frčí, a pořád si nejste jisti, že je to to pravé ořechové? Přemítáte, podle čeho nejlépe vybrat odstíny barev a jejich kombinace? Máme pro vás několik tipů.

i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Správný výběr barev je pro váš pocit důležitý

Ať jsou módní trendy jakékoliv, řiďte se hlavně podle sebe a uvědomte si, že především vám a vaší rodině se musí v bytě líbit a měli byste se tam cítit příjemně i díky výběru barev.

Vhodným výběrem barev můžete prostor zútulnit, opticky zmenšit nebo zvětšit, dokonce i „ohřát“ nebo „ochladit“. Barevnými zónami lze ohraničit jednotlivé části prostoru, určené k různým činnostem nebo zvýraznit hezké kusy nábytku či dalších doplňků.

Ve specializovaných obchodech a tónovacích centrech naleznete vzorníky, ze kterých si můžete vybírat odstíny i kombinace barev. Nejlépe je půjčit si tyto vzorníky domů (nebo si vybrat odstín a odnést si domů jeho vzorek na trhacím proužku) a vybírat barvy přímo na místě, kam později přijdou.

Vzorník barev je plný inspirace
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vzorník barev je plný inspirace

Pokud je to jen trochu možné, porovnávejte barvy a odstíny v přirozeném světle, abyste se pak nedivili, že odstín, který vypadal krásně ve světle zářivek v obchodě, je doma úplně jiný.

Sladění interiéru a harmonie barev

Obývací pokoj v příjemných a výborně se doplňujících barvách – vínové závěsy oživí tlumené tóny zelených stěn a světle žluté sedačky, teple dřevěný odstín plovoucí podlahy pokoj usadí a spolu s ohněm v krbu dodá na útulnosti. Výrazná zelená zas ohraničuje prostor kuchyně v otevřeném půdním bytě. Při výběru barev se nezaměřujte jen na barvy stěn, musíte brát v potaz i podlahové krytiny, nábytek, textil a výrazné doplňky.

Obývací pokoj oživí vínové závěsy
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Obývací pokoj oživí vínové závěsy

Pamatujte na to, že výrazné vzory a kombinace barev se dříve okoukají a pokud budete chtít často měnit doplňky, bude jejich výběr náročnější. Malé prostory by neměly připomínat omalovánky, mohli byste je barvami ještě zmenšit a to většinou není žádoucí. Naopak velký prostor můžete krásně rozčlenit na jednotlivé zóny pomocí kontrastních barev nebo různých odstínů a sytostí jedné barvy.

Několik obecných pravidel

Chladnější barvy (zelená, modrá) „ochladí“ a osvěží teplé místnosti orientované na jih a jihozápad. Interiér také opticky rozšíří, přitom „nechytají za oči“ ale dovolí vyniknout nábytku a doplňkům.

Modrá v kombinaci se dřevem sluší podkrovní ložnici i prostorné koupelně s oknem
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Modrá v kombinaci se dřevem sluší podkrovní ložnici i prostorné koupelně s oknem

Teplejší barvy (červená, oranžová, žlutá) se hodí do pokojů orientovaných k severu. Teplé barvy interiér opticky zmenšují, takže není vhodné dávat je na všechny stěny prostoru, který chcete spíše rozšířit. Pokud si ale dáte například sytě oranžovou nebo slunečnicově žlutou na jednu nebo na část stěny v předsíni nebo chodbě, i malý prostor bude živější a jakoby rozsvícený.

Žlutá v předsíni může vypadat pokaždé jinak
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Žlutá v předsíni může vypadat pokaždé jinak

Tmavé a syté odstíny místnosti zužují, budí dojem klidu a luxusu, nehodí se ale do prostor s nízkými stropy a příliš ani na stropy samotné, mohli byste mít dojem, že strop na vás jaksi padá. Syté odstíny tak využijte pouze u hodně vysokých stropů.

Světlé odstíny interiér provzdušní a rozšíří, pastelové tóny dají dobře vyniknout obrazům, barevným fotografiím i drobným dekoracím. Větší kontrasty tónů a kombinace teplých a studených barev navozují pocit pohybu, živosti, hravosti. Hodí se do dětských heren, větších jídelen nebo společenských místností, dobře vymezují jednotlivé zóny ve velkých prostorech, do ložnic však příliš vhodné nejsou.

Ložnice pro miminko kombinuje jemnou růžovou s chladnou bílou a zelenkavou, které zde navozují pocit klidu. Zcela jinak se chová červená a růžová v kombinaci se žlutou v pokoji větších dětí. Jen židle by místo sytě oranžové měla být raději žlutá nebo červená.

Růžová se zelenkavou jsou vhodné pro malé miminko
Růžová se zelenkavou jsou vhodné pro malé miminko (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Větší děti snesou v pokoji i výraznější červenou
Větší děti snesou v pokoji i výraznější červenou (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

A ještě pár poznámek

O tom, jak která barva působí, byly popsány stohy papíru a stejně může být působení různých odstínů nebo sytostí stejné barvy na každého člověka jiné, tak jen ještě pár poznámek a příkladů na fotografiích.

Prostor podkroví oživuje jednou žlutá na stěnách
Prostor podkroví oživuje jednou žlutá na stěnách (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Podruhé dřevo na podlaze i stropě
Podruhé dřevo na podlaze i stropě (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Žlutá je teplá a optimistická, ale hodně náročná pro oči a někoho prý může až rozčílit, syté žluté tóny byste neměli volit k pracovnímu stolu, zato v koupelně, předsíni nebo kuchyni může být správnou volbou.

Červená vás nabije energií někdy až adrenalinovou, v dětském pokoji může skoro rušit, ale pokud ji v obývacím prostoru osvětlíte vhodnou lampou, vypadá tlumeně a velmi luxusně. Také pokud ji použijete jen na část stěny nebo jen na některou ze stěn v kombinaci se světlým pastelovým odstínem či bílou, dodá pokoji šmrnc a živost, aniž by působila rušivě.

Červená je plná energie
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Červená je plná energie

Oranžová navozuje pocit čistoty, vhodná je do koupelen, kuchyní a v kombinaci s dalšími veselými barvami do dětských pokojů, ale pozor, prý zvyšuje chuť k jídlu. Sytě oranžová plocha vymezuje určitou zónu v bytě loftového typu. Světlá meruňková v kuchyni doplňuje sytou barvu kuchyňské linky.

Barvou můžete ohraničit zónu ve volném prostoru
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Barvou můžete ohraničit zónu ve volném prostoru

Fialová může být tlumená a tvořit pozadí pro to, aby vynikly obrazy nebo zajímavé kusy nábytku. V sytém odstínu bude navozovat luxusní dojem v ložnici, zvláště v kombinaci s těžším dřevěným nábytkem a lesklým povlečením. Pokud si ji ale dáte do jídelny, pozor na to, aby vám nepřestalo chutnat!

Kombinace fialové s modrošedou v ložnici
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Kombinace fialové s modrošedou v ložnici

Zelená má prý uklidňující účinky, ovšem dost záleží na tom, jaký odstín zvolíte. Zelená může být khaki nebo jedovatě zelenožlutá a to se pak o uklidňujícím působení asi nedá moc mluvit. O modré se říká, že je studená, chladná, navozující klid, pro ložnice nebo pracovny je jako stvořená, ale pokud zvolíte příliš tmavou nebo ji dáte do místnosti s okny na sever, bude vám tam nejspíš zima. Kontrast zelené, žluté a výrazného vzoru na závěsu nebo doplňující barvy textilu k tlumené zelenožluté na stěnách? Vyberte si podle libosti.

Použít můžete i barvy kontrastní
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Použít můžete i barvy kontrastní

Hnědé se většina lidí obává, není lehké ji sladit s ostatním vybavením interiéru. Je vhodná do větších prostor nebo jen na akcenty a části stěn, v malém prostoru stísňuje a působí smutně. Pokud ji ale doplníte zlatavou a světlounce kávovou, můžete vytvořit dojem luxusu i s minimem prostředků. Bílá rozjasňuje, zvětšuje prostor, dobře kontrastuje s doplňky a obrazy, dá se kombinovat se sytými i pastelovými tóny, zkrátka nikoho neurazí. Černá je vhodná na výrazné detaily, na větších plochách a v kombinaci s jasnými barvami hlavně pro ty odvážné, pokud to s ní přeženete, bude působit doslova jako „těžká, smutná deka“.

Tip:

Pomocí barev se dají opravit i některé nedokonalosti stěn – pokud nemáte zcela rovné rohy, pak navázání sousedních barev můžete oddělit rámečkem v doplňkové barvě (například bílé) o šířce cca 10 cm nebo barvu jedné stěny přetáhnout přes roh na druhou.

Tak už máte trochu jasněji? Nebo si říkáte, že jsme vám moc nepomohli? Hlavním pravidlem je, že se máte řídit sami sebou, nedá se použít jeden univerzální postup pro každého a žádné poučky a rady nelze brát jako dogma.

Zdroj informací: BARVY A LAKY HOSTIVAŘ, a.s.

Publikováno: 24. 2. 2024, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce