reklama

Praktická knihovna do zkoseného podkroví - 1. díl

Nevyužívaný prostor v podkroví dlouho čekal na své využití. Jelikož všichni rodinní příslušníci jsou milovníci knih, a ty už se na ně valily a přetékaly ze všech možných koutů, volba padla právě na knihovnu.

Praktická knihovna do zkoseného podkroví - 1. díl (Zdroj: PePa)

Aby prostor v podkrovní chodbičce nepůsobil stísněně, je celková výška knihovny pouze 110 cm a je na ní malá galerie rodinných fotografií.

Knihovna je složena ze šesti stejných dílů. Opticky ji spojuje horní masivní dřevěná deska, a i když to zní neuvěřitelně, knihovna nabízí patnáct metrů polic a přitom je tak hluboká, že menší knížky je možné dávat i do dvou řad za sebou.

V první části si ukážeme výrobu korpusů a jednotlivých dílů knihovny.

Postup

Jak vyrobit knihovnu? - 1. díl.
Nevyužívaný prostor v podkrovní chodbě jsme využili pro umístění knihovny (Zdroj: PePa)

Takto vypadal nevyužívaný prostor v podkrovní chodbě před výrobou knihovničky. Své místo zde měly větší květiny z celého domku, pro které nebylo jinde vhodné místo.

Jak vyrobit knihovnu? - 1. díl.
Hrany dílů z borového lamina opatříme nažehlovací páskou (Zdroj: PePa)

Knihovnička je vyrobena z borového lamina. Materiál je možné nakoupit a nechat si nařezat na míru ve větší dřevo prodejně nebo Baumarketu. Nejprve hrany dílů opatříme nažehlovací páskou.

Jak vyrobit knihovnu? - 1. díl.
Přesah pásky ořízneme a začistíme (Zdroj: PePa)

Přesah pásky ořízneme pomocí dlátka a začistíme smirkovým papírem na špalíčku. Dezén materiálu byl vybrán tak, aby následné zakrytí korpusů co nejvíce ladilo s masivním dřevem.

Jak vyrobit knihovnu? - 1. díl.
Kolíčky pro spojení korpusu vyvrtáme pomocí kolíkovací šablonky a vrtáku s hloubkovým dorazem (Zdroj: PePa)

Korpusy, tvořící základ knihovničky, jsou spojeny na dřevěné kolíčky. Přesně je vyvrtáme pomocí kolíkovací šablonky a vrtáku o průměru 8mm s hloubkovým dorazem.

Jak vyrobit knihovnu? - 1. díl.
Do boků knihovničky vyvrtáme otvory pro podpěrky polic (Zdroj: PePa)

Do boků knihovničky si také vyvrtáme otvory pro podpěrky pod police. Úhelníkem je rozměříme a špičkou označíme na materiál. Pro snadné nastavení výšky polic vrtáme vždy tři otvory nad sebou.

Jak vyrobit knihovnu? - 1. díl.
Pro lepení kolíčků použijeme disperzní lepidlo na dřevo (Zdroj: PePa)

Do otvorů vyvrtaných v šablonce vlepíme dřevěné spojovací kolíčky. Pro lepení používáme disperzní lepidlo na dřevo. Kolíčky jsou vlepeny pouze do hran dna a půdy.

Jak vyrobit knihovnu? - 1. díl.
Připravené jednotlivé díly knihovny (Zdroj: PePa)

Jednotlivé díly tak máme připraveny. Šířka jednotlivých polic nepřesahuje 90 cm, jinak by se mohly začít vahou knih prohýbat, výška je 100 cm + 10 cm vysoké plastové nožičky.

Jak vyrobit knihovnu? - 1. díl.
Boky položíme na zem a vložíme do nich díl s vlepenými kolíčky (Zdroj: PePa)

Postupně můžeme z jednotlivých dílů začít skládat jednotlivé korpusy, ze kterých je knihovnička složena. Boky položíme na zem a vložíme do nich díl s vlepenými kolíčky.

Jak vyrobit knihovnu? - 1. díl.
Přední i zadní hrany spojovaných dílů by měly přesně lícovat (Zdroj: PePa)

Pokud jsme se spojovací kolíkovací šablonkou pracovali a vrtali přesně, budou nám přední i zadní hrany spojovaných dílů přesně lícovat a nikde nebude žádná spára.

Jak vyrobit knihovnu? - 1. díl.
Dohromady dáme dohromady šest sestav, které budou knihovnu tvořit (Zdroj: PePa)

Je-li vše v pořádku, začneme skládat z jednotlivých dílů skříňky celé sestavy. Dohromady jich je šest a jsou svými rozměry shodné. Lépe se tato práce bude dělat ve dvou.

Jak vyrobit knihovnu? - 1. díl.
Pravý a levý bok si označíme, abychom je nezaměnili (Zdroj: PePa)

Do boku položeného na zemi vždy vložíme dno a půdu, v jejichž hranách jsou vlepeny dřevěné spojovací kolíčky. Díly si označíme na levé a pravé, abychom boky vzájemně nezaměnili.

Jak vyrobit knihovnu? - 1. díl.
K zajištění nelepených spojů použijeme vruty s křížovou zápustnou hlavou (Zdroj: PePa)

Díly nejsou vzájemně lepeny, k zajištění spoje jsou použity vruty s křížovou zápustnou hlavou 4 x 55 mm. Otvory pro ně předvrtáme menším vrtáčkem, zapuštění pro hlavy záhlubníkem.

Jak vyrobit knihovnu? - 1. díl.
Hřebíčky s širší hlavou připevníme "záda" ze sololitu (Zdroj: PePa)

Skříňky položíme na zem, abychom je mohli opatřit zády. Na ta použijeme bílý sololit, který připevníme hřebíčky s širší hlavou. Před jejich připevněním změříme a zkontrolujeme pravoúhlost korpusu.

Jak vyrobit knihovnu? - 1. díl.
Skříňky, tvořící knihovnu, opatříme výškově nastavitelnými nožičkami (Zdroj: PePa)

Skříňky, tvořící knihovnu, opatříme plastovými nožičkami, které jsou výškově nastavitelné. Připevníme je pomocí malých vrutů. Jejich délka musí být taková, aby neprošly materiálem skrz.

Jak vyrobit knihovnu? - 1. díl.
Pomocí nastavitelných nožiček srovnáme skříňky do roviny (Zdroj: PePa)

Pomocí nastavitelných nožiček snadno srovnáme skříňky do přesné roviny i na nerovné podlaze. Rovinu kontrolujeme pomocí vodováhy, kterou položíme na horní díl skříňky.

Jak vyrobit knihovnu? - 1. díl.
Do hotového dílu nasadíme podpěrky a vložíme připravené police (Zdroj: PePa)

Nožičky musí být pod knihovnou umístěné tak, aby byl sokl po nasazení zasunut asi 2 cm pod knihovnou nebo byl zároveň s korpusem. Do hotového dílu nasadíme podpěrky a vložíme připravené police.

Jak vyrobit knihovnu? - 1. díl.
V rohovém spojení je třeba zachovat kvůli otevírání dvířek rozestup (Zdroj: PePa)

V rohovém spojení je třeba zachovat kvůli otevírání dvířek rozestup. Vnitřní růžek cca 4 x 4 cm vyrobíme z tenkých proužků lamina a malými vruty pevně spojíme se skříňkami tvořícími roh.

Jak vyrobit knihovnu? - 1. díl.
Jednotlivé díly knihovny jsou pevně spojeny přes boky spojovacími šrouby (Zdroj: PePa)

Knihovna je hluboká 40 cm, aby se do ní pohodlně vešly knihy, šanony i atlasy. Díly jsou pevně spojeny přes boky jeden s druhým nábytkovými spojovacími šrouby v jeden celek.

Publikováno: 23. 7. 2020, Autor: PePa (text a foto) , Profil autora: Redakce