reklama

Tohle sem a něco tam, kam já to jen všechno dám? Nezoufejte, kupte si komodu a udělejte ve svých věcech pořádek

Máte hodně drobností, ale nemáte je kam uložit? Pořiďte si pořádnou komodu. Jaké typy existují a z jakých materiálů se vyrábí? Zjistěte, jak si vybrat správný model a jak ze staré komody udělat originální kousek do vašeho bytu.

Tohle sem a něco tam, kam já to jen všechno dám? Nezoufejte, kupte si komodu a udělejte ve svých věcech pořádek

Komoda je ideální kousek nábytku na uložení všelijakých drobností. Díky zásuvkám budete mít přehled o tom, co kde máte a vyhnete se tak zoufalému přehrabování ve věcech naházených bez ladu a skladu do obrovské skříně. Stačí si jen zapamatovat, co jste do které zásuvky dali. A pokud si to nejste schopní zapamatovat, stačí si dát na čela zásuvek nějaké ozdobné štítky, které nejen že osvěží paměť, ale navíc komodu ozdobí. Akorát hned každý uvidí, co máte v komodě schované, což není vždy žádoucí.

Klasická komoda má pouze zásuvky.
Klasická komoda má pouze zásuvky.

Není komoda jako komoda

Klasická komoda má pouze zásuvky, v poslední době jsou však čím dál tím oblíbenější komody kombinované. Ty mají kromě zásuvek i police, a to buď otevřené, nebo schované za dvířky. Při nákupu komody si dobře rozmyslete, kolik věcí do ní chcete uložit. Podle toho pak volte její vnitřní uspořádání a počet zásuvek, případně i polic.

Výhodou zásuvkové komody je přehlednost v uložených věcech. Kombinovaná komoda má kromě zásuvek i poličky, takže má variabilnější vnitřní uspořádání. Komodu využijete prakticky kdekoliv. Zásuvkovou hlavně v ložnici, předsíni či na chodbě, kombinovanou zase v obýváku nebo dětském pokoji. Komoda poslouží i místo prádelníku nebo baru.

Kombinovaná komoda má kromě zásuvek i police.
Kombinovaná komoda má kromě zásuvek i police.

Jakou komodu si vybrat

Komody se vyrábí z masivu, lamina, MDF, ratanu, proutí i bambusu, případně v kombinaci s kovem či sklem. Masivní komody se hodí spíše do klasického stylu, sklo a kov do moderního. Z hlediska životnosti a údržby to vyjde zhruba nastejno. Na údržbu je složitější pouze masiv dokončený olejem nebo voskem. Do dětského pokoje volte komodu vyrobenou ze zdravotně nezávadných materiálů.

Především do ložnice je důležité vybrat komodu s kvalitními kovovými pojezdy s tichým a snadným chodem. Ideální jsou pojezdy s tlumeným dojezdem. Abyste měli přehled o všech uložených věcech, hodí se plnovýsuvy. Dávejte si však pozor na stabilitu komody, aby se při jejich otevření nepřevrátila. Jestli chcete postavit komodu do prostoru, tak si vyberte takovou, která má zadní stranu vyrobenou jako pohledovou (dokončené hrany, záda s dekorem či v pigmentu a ukryté kování).

Prosklená komoda se hodí do moderního interiéru.
Prosklená komoda se hodí do moderního interiéru.

Vylepšete si starou komodu

Komoda může být solitérem, který se stane dominantním prvkem v interiéru, případně může být součástí nábytkové sestavy, třeba obývací stěny. V obchodech můžete vybírat z nepřeberného množství modelů, pokud se vám však žádná nezalíbí, vyrazte do starožitnictví nebo bazarů s nábytkem a pořiďte si starou komodu, kterou si vylepšíte sami. Vylepšit samozřejmě můžete i ošoupaný a starý kousek, který už máte doma.

Ze staré komody můžete obrousit starý lak, opravit potřebná místa a natřít ji pigmentovým lakem na libovolný odstín, případně vytvořit patinu. Také na ni můžete nalepit plakát, tapetu či decoupage papír. Tak poměrně jednoduše získáte originální kousek, který máte jen vy sami a nikdo jiný. A pokud máte rádi květiny, sežeňte si komodu z masivu a do jejích zásuvek vysaďte květiny. Počítejte s tím, že komoda osázená květinami zabere spoustu místa, docela dost váží a těžko ji přesunete jinam. Vypadá však skvěle.

Je podle vás lepší zásuvková, nebo kombinovaná komoda? Napište do komentáře pod článkem.

Publikováno: 25. 5. 2016, Autor: MT nábytek (text a foto), Profil autora: Redakce