reklama

Indiánský lapač snů

Možná chodíte po ulici nebo po zahradě a je vám líto jen tak překročit peříčka, která zde ptáci poztráceli. Přinášíme tip na jednoduchou výrobu lapače snů, který zvládnete snadno za jedno odpoledne i s dětmi. A když vás jeho výroba bude bavit, máte i tip na dárek pro přátele.

Indiánský lapač snů (Zdroj: PePa)

Vyrobte si lapač snů

Podle legendy vyrobila první lapač snů indiánská máma, které stále plakalo dítě. Když si nevěděla rady, jak mu ulevit, zašla za moudrou stařenkou a ta jí poradila, jak vyrobit kouzelný talisman pro klidný spánek. Od té doby dítě spalo klidně a neplakalo. O lapači snů se říká, že dobré sny sklouznou po peříčku přímo do duše spícího a ty špatné se zamotají v síti a první sluneční paprsek je spálí. Proto by lapač snů měl viset nad lůžkem tak, aby na něj alespoň na chvilku mohlo zasvítit slunce.

Postup

Výroba indiánského lapače snů
Materiál na výrobu lapače snů (Zdroj: PePa)

Větvičku ohneme do kruhu a koneček svážeme pevnou nitkou. Nemáme-li vhodnou větvičku, můžeme použít i pevnější drátek stočený do kruhu. My jsme použili kovovou obroučku ze starého stínidla na lampičku.

Kruh hustě omotáme provázkem nebo bavlnkou, můžeme použít i kožené tenké šňůrky. Dbáme na to, aby podklad – větvička nebo drátek – nikde nevykukoval.

Výroba indiánského lapače snů
Kruh hustě omotáme (Zdroj: PePa)

Koneček bavlnky nebo provázku navážeme na omotaný kruh a začneme vyplétat vnitřní síť. Volně přivazujeme bavlnku kousek po kousku ke kruhu (viz foto), dodržujeme skoro pravidelné rozestupy.

Výroba indiánského lapače snů
Začneme vyplétat vnitřní síť (Zdroj: PePa)

Poslední úvaz bavlnky je od prvního vzdálen o menší úsek než ostatní. Začneme navazovat druhé kolo tak, že bavlnku přivážeme doprostřed obloučku úvazu předešlého kruhu.

Výroba indiánského lapače snů
Začneme navazovat druhé kolo (Zdroj: PePa)

Postupně navazujeme bavlnku spirálovitě směrem do kruhu, jednotlivé úseky nevypínáme na pevno, ale ani nenecháváme příliš volné. Bavlnka začne vytvářet jakousi hvězdici.

Výroba indiánského lapače snů
Postupně navazujeme bavlnku spirálovitě směrem do kruhu (Zdroj: PePa)

Na bavlnku navlékneme asi ve druhém nebo třetím kole vyplétání (podle velikosti kruhu) korálek a zajistíme jej malým uzlíkem. Další korálek navlékneme doprostřed výpletu na poslední úvaz, do něj můžeme také schovat poslední zajišťovací uzlík.

Výroba indiánského lapače snů
Při vyplétání navlékneme na bavlnku korálek (Zdroj: PePa)

Peříčka spojíme vždy po dvou k sobě a na bavlnku nad ně navlékneme dva korálky. Podle velikosti kruhu připravíme dva krátké peříčkové závěsy a tři nebo pět větších, kde budou vždy dvě dvojice peříček s korálky pod sebou.

Výroba indiánského lapače snů
Svážeme k sobě dvě peříčka a nad ně navlékneme dva korálky (Zdroj: PePa)

Krátké závěsy přivážeme po stranách kruhu, delší na spodní stranu. Všechny uzlíky by měly být co nejvíc schované v korálcích nebo zapošité tak, aby byly co nejméně vidět. Pak už zbývá jen lapač zavěsit nad lůžko a těšit se na hezké sny.

Výroba indiánského lapače snů
Peříčkové závěsy přivážeme na vypletený kruh (Zdroj: PePa)

Publikováno: 15. 8. 2020, Autor: PePa (text a foto) , Profil autora: Redakce