reklama

Renovace váhy

Staré zrezlé jazýčkové váhy, které už v kuchyni dosloužily, můžeme po jednom odpoledni vrátit do života jako dekoraci, třeba jako pěkný stojánek na květiny. Váhám můžeme vrátit původní kabátek nebo popustit uzdu fantazii a ozdobit je drobnými ornamenty, misky vah pouze vyleštit brusnou pastou na kov nebo je také přetřít a ozdobit barevně.

i (Zdroj: PePa)
Renovace váhy (Zdroj: PePa)
Renovace váhy
i (Zdroj: PePa)
Stav váhy před renovací

Postup

Na renovaci váhy budeme potřebovat ocelový kartáč, dále pak brousící houbičku s molitanovým jádrem, šroubovák, ředidlo, technický benzín, brusnou pastu na kov (např. Silichrom), sprej na uvolnění šroubů, štětce a barvy. Všechny potřeby si shromáždíme a můžeme začít pracovat.

Renovace váhy
i (Zdroj: PePa)
Materiál potřebný pro renovaci

Nejprve povolíme všechny šrouby, váhu rozebereme na jednotlivé díly. Pokud jsou šrouby zarezlé, přestříkáme je silikonovým sprejem na uvolnění šroubů (WD olej ve spreji, používá se např. na řetězy kol, visací zámečky a podobně).

Renovace váhy
i (Zdroj: PePa)
Váhu rozebereme

Před rozebíráním je vhodné si váhu vyfotit nebo si udělat jednoduchý nákres spojů, abychom ji pak správně složili. Jednotlivé díly si také můžeme obkreslit na papír, očíslovat a k číslům pak napsat jednoduché poznámky, které nám pomohou váhu znovu složit.

Renovace váhy
i (Zdroj: PePa)
Váhy si před rozebráním vyfotíme nebo označíme jednotlivé díly

Jednotlivé díly váhy očistíme od rzi, staré barvy a mechanických nečistot nejprve ocelovým kartáčem. Pokud nejde stará barva oloupat, snažíme se ji co nejvíce obrousit tak, aby nenechávala pod novým nátěrem nepravidelné vrstvy.

Renovace váhy
i (Zdroj: PePa)
Jednotlivé díly váhy očistíme od rzi a staré barvy

Místa, kam se kartáčem špatně dostaneme i oblé díly dočistíme měkkou molitanovou houbičkou s vrstvou smirku – houbička přesně okopíruje profil zaoblených částí. Na malé otvory můžeme použít jemný smirkový papír namotaný okolo tužky.

Renovace váhy
i (Zdroj: PePa)
Dočistíme měkkou molitanovou houbičkou s vrstvou smirku

Mechanicky očištěné díly ještě dočistíme ředidlem nebo technickým benzínem, aby na nich nezbyl ani kousek mastnoty či rzi. Pokud budeme váhu natírat vodouředitelnými barvami, omyjeme díly saponátem a důkladně osušíme, můžeme použít i technický líh.

Renovace váhy
i (Zdroj: PePa)
Všechny díly ještě dočistíme ředidlem nebo technickým benzínem

Díly váhy postupně natřeme zvoleným základním odstínem barvy. Natíráme ve dvou slabších vrstvách, dáme pozor, aby barva nestékala. Můžeme zvolit jak barvy syntetické, které se ředí ředidly (např. 6006, 6005), tak vodouředitelné, jako je např. Balakryl.

Renovace váhy
i (Zdroj: PePa)
Díly váhy natřeme základním odstínem barvy

Barvou kontrastní oproti základu obtáhneme kontury štítků vah, nápisy či další vystupující místa na konstrukci, která chceme zvýraznit. Také jazýčky vah přetřeme stejnou barvou jako tato místa, vhodné je zvolit zlatavou, stříbřitou nebo měděnou barvu.

Renovace váhy
i (Zdroj: PePa)
Kontrastní barvou natřeme místa, která chceme zvýraznit.

Pokud jsou misky jen zašlé, stačí je přeleštit brusnou pastou. Na dozdobení a zvýraznění nápisů a štítků je pak vhodné použít barvu ve stejném kovovém odstínu jako materiál, z něhož jsou misky.

Renovace váhy
i (Zdroj: PePa)
Zašlé misky vah vyleštíme brusnou pastou

Publikováno: 18. 8. 2020, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce