reklama

Čalouněné postele, to je luxus a praktičnost

Pohovky a válendy dobře doplní vybavení vašich pokojů. Rozkládací sofa využijte k odpočinku i hrám s dětmi. V klidu na ně uložíte i neočekávané návštěvy. Čalouněné postele ocení milovníci luxusu a pohodlí, ale i vášniví čtenáři. Aby však čalounění vypadalo dlouho jako nové, je potřeba se o něj správně starat. Nebojte se, není to žádná věda. Zjistěte, jak na to.

Čalouněné postele, to je luxus a praktičnost

Jednou z nejdůležitějších místností v bytě nebo domě je obývací pokoj. Měl by vám sloužit i jako místo k relaxaci či zábavě. Místnost si zařiďte především pohodlně a pamatujte na to, že hlavním jejím rysem má být zejména útulnost. Před nákupem pohodlné pohovky ale dobře zvažte, jak to u vás vypadá s rozložením ostatního nábytku a místnost dobře změřte. Abyste nemuseli provozovat v bytě slalom, nechte vždy mezi nábytkem a pohovkou uličku alespoň 80 centimetrů.

Rámy z plastu nebo měkkého dřeva zpravidla nevydrží dlouho

Věnujte velkou pozornost pohovkovému rámu, i když není viditelný na první pohled. Rámy z plastu nebo měkkého dřeva, borovice či smrku, zpravidla dlouho nevydrží. Lepší budou rámy z tvrdých dřev, jako je dub nebo buk. Vůbec nejpevnější jsou konstrukce kovové. Kvalitu sezení i životnost pohovky výrazně ovlivňuje kvalitní odpružení i výplň polyuretanovou pěnou. Rozmyslete si také potahový materiál, nejčastěji vybíráte mezi látkou, takzvanou ekokůží a pravou kůží.

Skliďte nepotřebné věci do útrob rozkládací pohovky Iris
Skliďte nepotřebné věci do útrob rozkládací pohovky Iris

Chcete-li rozdělit odpočinkové posezení a jídelnu, využijte například dlouhou pohovku s rovnou zadní stranou. Různé zóny činnosti v bytě a vyvážený prostor získáte i použitím posuvných zástěn. Pro velký pokoj vyberte pohovku větších rozměrů s usazením těsně nad podlahou. V malé místnosti pak zkombinujte velký nábytek s menšími kusy, pokoj bude vypadat prostorněji. K pohovce si pořiďte rafinovanou vymoženost, taburet. Využijete jej jako sedadlo, ale i jako příležitostný stolek.

Praktická rohová pohovka je pohodlná pro dvě i více dětí

Šikovná pohovka nebo válenda je vedle pracovního stolu, židle, postele a přehršle úložných prostor nezbytnou součástí pokoje pro děti. Dobře zvolený kus jim umožní nejrůznější aktivity, nemusí na nich jen lenošit. Pohodlné posezení pro dvě i více dětí zařídíte i s praktickou rohovou pohovkou. Máte-li větší pokoj, výborně využijete roh místnosti. Nábytek je prostornější a vyrábí se ve dvou velikostech. Třídílnou rohovou pohovku si vyberte s delší stranou napravo nebo nalevo. Výrobci ji dodávají z PUR pěny, potažené 100% ní bavlnou nebo polyesterem.

Čalouněná rozkládací pohovka Lordel má odolnou potahovou látku
Čalouněná rozkládací pohovka Lordel má odolnou potahovou látku

Starší děti a studenti uplatní ve svém pokoji větší pohovku. Z rozkládacích si vyberte výsuvný systém, který vytvoří po rozložení spací plochu o šířce až 160 cm. Pohodlně na ní přespí dokonce i dvě dospělé osoby. Jádro pohovky tvoří většinou kvalitní bonelová matrace, u levnějších pohovek je jádro z molitanu. Trendy přinesly letos zajímavé kombinace materiálů, barev a vzorů. Ve všech odstínech s úspěchem uplatníte samostatně nebo společně modrou a smaragdovou. Doplňte je nejlíp světlým nábytkem a nezapomeňte, že tmavé barvy se více hodí do větších místností.

Válendy patří mezi univerzální nábytek nejen do dětského pokoje

Univerzální kus nábytku, který použijete nejen v dětském pokoji, jsou celočalouněné válendy. Mají poměrně velký úložný prostor a většinou neoddělitelnou matraci. Standardně je seženete v šířkách od 80 do 85 centimetrů. Korpus je většinou z lamina, lehací plochu tvoří buď pružiny, lamelový rošt nebo polštáře z PUR pěny. Válendy pořídíte v cenovém rozpětí 2 000 až 9 000 korun. Barevné řešení zvolte podle konkrétní situace u vás doma a se svým potomkem jej raději proberte předem. Určitě nic nezkazíte třeba světle modrou, světle zelenou nebo krémovou barvou ke světlému dřevu.

Čalouněná válenda Selena má sokl z kvalitního lamina
Čalouněná válenda Selena má sokl z kvalitního lamina

Válendy s úložným prostorem jsou dnes kvalitní a nabízí spoustu dalšího úložného místa. Zvolte při výběru tu s matrací, uloženou na klasickém roštu, který je viditelný po otevření postele. Tím je zajištěno její dostatečné odvětrávání. Stejný komfort jako klasická lůžka nabízí již nyní i čalouněné postele. Vyberte si rošt a na něj položte matraci, která vám vyhovuje. Při nákupu si nejdříve dobře vyzkoušejte mechanismus otevírání, postel musí zvládnout otevřít i malé dítě a neměla by se nikdy samovolně zavírat. Čalounění postele přináší i jednu nevýhodu, a to v podobě náročnější údržby.

Textilní čalounění na přímém slunečním světle trpí a postupně bledne

Jak pečovat o textilní čalounění? Vzniklé skvrny okamžitě odsajte čistým bílým hadříkem nebo papírovým ubrouskem. Tkaniny nečistěte hrubým kartáčem ani benzinovým čističem. Látka by také neměla přijít do styku s nahým tělem, protože by nasála lidský pot, mastnotu a nečistoty. Textilní vlákna blednou působením přímého slunečního světla, proto používejte závěsy, rolety či markýzu. Prach odstraňujte pomocí navlhčeného hadříku nebo válečku na šaty. Ten díky lepivému povrchu zachytí prach i nečistoty. Vysavač nepoužívejte, protože byste mohli tkaninu mechanicky poškodit.

Čalouněná postel Violetta poskytuje i dostatek úložných prostor
Čalouněná postel Violetta poskytuje i dostatek úložných prostor

Počítejte s tím, že pohovky i válendy mají sloužit jen k občasnému přespání. Konkrétně u vašich dětí mohou zajistit zázemí pro kamarády nebo příbuzenskou návštěvu. Vyberte si takový kousek, který má rozkládací nebo úložný prostor. Pokud potřebujete vyřešit každodenní spaní, podívejte se vždy na nabídku postelí, kvalitních matrací a roštů. Poměrně nedávnou novinkou na trhu, zejména pro menší byty, jsou i překlápěcí pohovky, ve spodní části s vyměnitelnou matrací. Pohovku stačí překlopit a máte plnohodnotné lůžko.

Pořídili jste do bytu novou pohovku nebo válendu? Napište do komentáře pod článkem, který výrobek vás nejvíce oslovil, a poraďte ostatním čtenářům s výběrem.

Publikováno: 29. 6. 2016, Autor: Jiří Macík, MT nábytek (text a foto), Profil autora: Redakce