reklama

Vyrobte si zahradní stůl pro posezení ve stínu stromů

Zahradní stůl pro příjemné posezení na zahradě ve stínu stromů si samozřejmě můžeme koupit. Pokud jsme ale alespoň trochu šikovní a chceme sedět u „svého“ stolu, můžeme si jej snadno vyrobit.

i (Zdroj: PePa)
Zahradní stůl (Zdroj: PePa)

Na výrobu stolu jsou vhodná borová prkna, která díky vysokému obsahu pryskyřice déle odolají nepřízni počasí.

Zahradní stůl
Na výrobu stolu jsme použili borová prkna (Zdroj: PePa)
Zahradní stůl
Konstrukce stolu je jednoduchá (Zdroj: PePa)
Zahradní stůl
Nohy stolku se dají sklopit (Zdroj: PePa)
Zahradní stůl
Složený stůl nezabere mnoho místa (Zdroj: PePa)

Postup

Zahradní stůl
i (Zdroj: PePa)
8 prken srovnáme a podle úhelníku přesně orýsujeme, aby měla stejnou délku

Na stolovou desku budeme potřebovat osm prken délky 80 cm a šířky 9 cm. Srovnáme je. Podle dlouhého úhelníku přesně orýsujeme, aby měla stejnou délku.

Zahradní stůl
i (Zdroj: PePa)
Prkna zkrátíme dle potřeby

Prkna v pokosnici nebo na pile zkrátíme. Jsou-li konce prken prasklé, snažíme se je zkrátit tak, aby nám zbyl čistý hezký materiál bez trhlin a suků.

Zahradní stůl
i (Zdroj: PePa)
Z odřezků si připravíme dilatační dorazy, které určí šířku mezer budoucí stolové desky

Chceme-li zahradní stůl čtvercový, připravíme si z odřezků tloušťky asi 1 cm dilatační dorazy, které nám určí šířku mezer budoucí stolové desky. Prkna přidáváme, dokud nedosáhneme čtverce.

Zahradní stůl
i (Zdroj: PePa)
Podle složené deska určíme rozměr dvou příčných dílů

Složená deska určí i rozměr dvou příčných dílů, ke kterým budou volná prkna připevněna. Díly jsou o něco kratší než deska, jeden je široký cca 6 cm, ten druhý 4 cm.

Zahradní stůl
i (Zdroj: PePa)
Podpěrné díly na obou koncích vyřízneme a zaoblíme do půloblouku

Oba podpěrné díly jsou stejně dlouhé. Ten užší na obou koncích vyřízneme a zaoblíme přímočarou pilkou. Zaoblení provádíme pouze od jedné delší hrany dílu jako půloblouk.

Zahradní stůl
i (Zdroj: PePa)
Díly připravené pro nohy stolu uprostřed provrtáme

Díly připravené na nohy zahradního stolu uprostřed provrtáme. Vložený šroub pak tvoří osu, která umožní skládání stolu. Otvor vrtáme vrtákem o shodném průměru jako má spojovací nebo vratový šroub, který použijeme.

Zahradní stůl
i (Zdroj: PePa)
Na jednom konci nohy zaoblíme, na druhém seřízneme pod úhlem

Přímočarou pilkou si rovněž připravíme nohy zahradního stolu, které budou ve tvaru X. Jejich délka je cca 110 cm a šířka je 6 cm. Na jednom konci nohy zaoblíme, na druhém seřízneme pod úhlem tak, aby úhel odpovídal výšce stolu cca 85 cm, a přitom dosedal pevně na zem.

Zahradní stůl
i (Zdroj: PePa)
Oba podpěrné díly sešroubujeme k sobě

Oba podpěrné díly, užší zakulacený i rovný širší, k sobě delšími vruty pevně sešroubujeme. Proti posunutí si je zajistíme svěrkami. Hlavy vrutů zapustíme záhlubníkem, aby nepřekážely při připevňování ke stolové desce.

Zahradní stůl
i (Zdroj: PePa)
Vyvrtáme otvory pro spojení nohou se stolovou deskou

Aby bylo možné zahradní stůl jednoduše skládat, je nutné spojit nohy se stolovou deskou šroubem, po kterém se mohou při skládání díly otáčet. Do středu pomyslné kružnice na konci zakulacení nohy vyvrtáme otvor, protidíl vyvrtáme do sešroubované podpěry stolu 10 cm od kraje.

Zahradní stůl
i (Zdroj: PePa)
Do druhé strany podpěry vyvrtáme neprůchozí otvor pro vložení kulatinky

Do druhé strany podpěry vyvrtáme větším nebo nastavitelným vrtákem slepý neprůchozí otvor pro vložení dřevěné kulatinky o průměru cca 20 mm.

Zahradní stůl
i (Zdroj: PePa)
Vyrobíme šikmý otvor na druhém dílu jedné sklápěcí nohy

Šikmý otvor na druhém dílu jedné sklápěcí nohy vyrobíme tak, že uprostřed vyvrtáme vrtákem, který jsme použili pro zapuštění kulatinky, otvor skrz. Zbylou část dořízneme jemnou pilkou. Všechny díly stolku jsou nyní připravené pro natření.

Zahradní stůl
i (Zdroj: PePa)
Všechny díly stolu natřeme kvalitní lazurovací barvou

Aby venkovní zahradní nábytek dlouho vydržel, je nutné jej opatřit kvalitní povrchovou úpravou. Kvalitní lazurovací barva pro venkovní použití ve dvou a více nátěrech podstatně prodlouží životnost celého stolku.

Zahradní stůl
i (Zdroj: PePa)
Po zaschnutí nátěru začneme díly stolu skládat dohromady

Po dostatečném zaschnutí všech povrchově upravených dílů můžeme zahradní stůl začít skládat. Podpěrný sešroubovaný díl položíme na rošt stolové desky. Vhodně dlouhými vruty ho přišroubujeme.

Zahradní stůl
i (Zdroj: PePa)
Každé prkénko připevníme dvěma vruty na každé straně

Délka vrutů, kterými díly spojujeme, musí být taková, aby neprošly materiálem skrz. Jejich hlavy zapustíme. Postupně vždy dvěma vruty na každé straně připevňujeme každé jednotlivé prkénko.

Zahradní stůl
i (Zdroj: PePa)
Přes předvrtané otvory sešroubujeme nohu spolu s podpěrou

Přes připravené předvrtané otvory sešroubujeme nohu spolu s podpěrou. Použít můžeme šrouby vratové nebo nábytkové spojovací v nereznoucí povrchové úpravě.

Zahradní stůl
i (Zdroj: PePa)
Po připevnění nohy zkusíme složit a rozložit

Po připevnění nohy ji vyzkoušíme složit a rozložit. Nohy musí být překřížené tak, aby vnitřní noha byla s výřezem a vnější přišroubovaná k podpěře. Díly kontrolujeme, abychom je při smontování nezaměnili.

Zahradní stůl
i (Zdroj: PePa)
Při rozložení nohy s výřezem zapadnou na dřevěnou kulatinku

Při rozložení noha s výřezem zapadne na dřevěnou kulatinku vloženou a vlepenou mezi dvě podpěry. Při rozložení v nich pak bude vlastní vahou stolku pevně držet.

Zahradní stůl
i (Zdroj: PePa)
Hotový zahradní stůl doplníme dvěma trnožemi kvůli stabilitě

Stejně jako první připevníme druhou nohu. Obě nohy zkusíme složit a rozložit, abychom zjistili, jestli je vše v pořádku. Nakonec hotový zahradní stůl doplníme dvěma trnožemi kvůli stabilitě. Ty přišroubujeme dlouhými vruty asi 10 cm od sešikmeného konce nohou.

Publikováno: 25. 7. 2020, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce