Velké dítě + malá postýlka = problém. Jak ho vyřešit? Jednoduše. Pořiďte mu dětskou postel. Které typy postelí se vyrábí a ze kterých materiálů? Podle čeho si dětské lůžko vybrat?
V prvních dvou letech života spí dítě v tradiční dětské postýlce, která mívá rozměr 60 × 120 cm. Pak už z ní většinou vyroste a je potřeba koupit větší postel. Někdy je však potřeba přejít z postýlky na dětskou postel už dříve, a to v případě, kdy dítě začíná být aktivní, snaží se přelézt zábrany a vyšplhat z postýlky. Výhodou dětské postele je, že si dítě může v noci zajít kdykoliv na nočník nebo záchod a nemusí vás kvůli tomu budit.
Pro některé děti je přechod z postýlky do postele složitý, některým to problém nedělá. Složitější to většinou mívá první dítě, další už se snaží napodobit své starší sourozence a postýlku berou jako místo, kde spí „malé děti“. Přechod usnadníte dítěti tím, že postel postavíte na stejné místo jako postýlku a necháte mu jeho starou peřinu a polštář. Také je dobré vzít ho s sebou na nákup nové postele.
Před pořízením dětské postele si dobře rozmyslete, jak bude daný kus nábytku ladit s dosavadním vybavením a kolik zabere místa. I dětský pokoj by měl být vzdušný, a hlavně by v něm mělo být dost místa na hraní. Kromě designu myslete i na funkčnost a bezpečnost postele. Pokud je dítě ještě malé, měla by mít postel boční zábrany. U patrové postele jsou pak nutností.
Jaké rozměry by měla dětská postel mít?
Je jen na vás, jaký rozměr zvolíte. Buď můžete pořídit klasickou postel, která dítěti vydrží, dokud neopustí rodné hnízdo, nebo mu můžete pořídit dětskou postel s barevným a kreativním motivem, kterou vyměníte hned, jak ji přeroste. Dětská lůžka se většinou vyrábějí v délce od 160 cm. Rostoucí postele pak můžete zvětšit třeba sklopením jednoho či obou čel nebo teleskopickým protažením bočnic.
Kratší a menší postele jsou pro dítě útulnější. Děti z nich sice dříve vyrostou, ale zase jim můžete vybrat postel s pohádkovými motivy podle aktuálního vkusu. Větší postele dětem vydrží většinou déle, a navíc si k nim můžete lehnout, pokud mají špatné sny. Výška postele i s matrací by se měla pohybovat mezi 30 - 45 cm. 25 cm je hygienické minimum nejen kvůli pohodlnému vstávání, ale také kvůli prašnosti a proudění vzduchu. Na vyšší postel se může dítěti hůře uléhat, a navíc z ní může spadnout, pokud je živější a postel by neměla zábrany. Šířka lůžka by neměla být menší jak 80 cm
Konstrukce postele a používané materiály
Na rozdíl od celočalouněné válendy mívají dětské postele jedno nebo dvě čela, která dítě chrání před chladem, ale také brání spadení lůžkovin na zem. Postele s úložným prostorem pod matrací nejsou pro menší děti příliš praktické, protože je samy nezvednou. Kromě toho mají takový úložný prostor většinou jen čalouněné válendy, které nejsou ze zdravotního hlediska pro děti příliš vhodné. Jsou totiž dost měkké a drží se v nich prach.
Dětská postel musí být stabilní a vyrobená z kvalitních materiálů (s kvalitní a zdravotně nezávadnou povrchovou úpravou). Postel by sice měla sloužit pouze ke spánku, ale různému skotačení se u malých dětí nevyhnete. Příliš slabý materiál se pak může během dětských her snadno zlomit. Všechny ostré rohy a hrany by měly být zaoblené, abyste minimalizovali riziko úrazu.
Přírodní dřevo vypadá skvěle, a pokud je nábytek dobře vyrobený, přežije i trochu toho dětského řádění. Lamino i MDF nabízí oproti dřevu mnohem větší škálu barev i vzorů, přičemž MDF je o něco pevnější a odolnější než lamino. U dětských postelí se často setkáte s dřevěnou konstrukcí a plnými čely z MDF, která je potištěna nějakým obrázkem.
Jakou postel pořídit? Klasiku, nebo něco jiného?
Pokud kupujete postel s tím, že dítěti vydrží až do studentských let, volte klasickou postel v neutrálním designu a ve střízlivé barvě. Kromě klasického lůžka můžete zvolit i model s úložným prostorem nebo přistýlkou pro návštěvu ve formě šuplíku na kolečkách pod postelí. Také můžete zvolit patrovou nebo zvýšenou postel. Jestli nepořizujete postel na dlouhá léta, tak ji můžete doplnit o domeček nebo klouzačku anebo vybrat některý z designových kousků, třeba postel ve tvaru závodního auta či buldozeru nebo dokonalé kopie pohádkové chaloupky či zámku.
Zvýšené dětské postele mívají výšku ložné plochy zhruba 80 - 100 cm nad zemí, takže by zde neměla chybět boční zábrana proti vypadnutí a bezpečné schůdky nebo žebřík. Tento typ postelí je vhodný pro děti ve věku od 4 let a výše. Výhodou je, že pod postelí vzniká hrací prostor, který děti milují, hlavně když postel vybavíte látkovým stanem nebo domečkem, ve kterém si mohou udělat svoji skrýš. Prostor pod postelí však můžete využít také jako úložné prostory.
Podle čeho jste vybírali dětskou postel vy? Podělte se o své zkušenosti s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.
Publikováno: 27. 7. 2016, Autor: Antonín Vintr (text), mt nábytek (foto), Profil autora: Redakce