reklama

Spousta místa na stěnách

Jestliže vám nevadí otevřený úložný prostor, který je kvůli prachu poněkud náročný na údržbu, nebojíte se vzít do ruky vrtačku a máte chuť do práce, můžete velmi rychle vyřešit problém s ukládáním věcí. V bytech je obvykle spousta místa na stěnách - rozšířit úložné i vystavovací prostory může být hračka, když na ně umístíte police.

Spousta místa na stěnách
Výroba poliček na stěnu
Výroba poliček na stěnu

Police lze ke stropu uchytit také pomocí lan

Nemusíte ani kupovat drahé nábytkové sestavy. Použijte různé police, které se na stěnu připevňují systémem na kolejnice nastavitelných polic a konzol, nebo samostatných konzol (kovových nebo dřevěných), upevněných přímo do stěny. Pořídíte je s minimálními náklady v železářstvích a velkých obchodních řetězcích.

Výroba poliček na stěnu
Výroba poliček na stěnu

Se skrytým upevňujícím kováním se police stává součástí zdi

Než se vydáte na nákup, ujasněte si:

  • do které z místností hodláte police umístit – podle toho volte materiál;
  • jak dlouhé police budou;
  • jak velkou zátěž ponesou;
  • do jaké stěny budete police zavěšovat (cihla, dřevěné trámky, sádrokarton apod.).

Co budete potřebovat:

Příklepovou vrtačku, vodováhu, hmoždinky a vruty do zdiva potřebného průměru a délky (alespoň 50 mm, ale delší vruty více unesou), popřípadě sádru, závěsný systém (konzoly, nebo kolejničky a konzoly), police, šroubovák, případně olovnici na motouzu, pokud chcete policemi pokrýt stěnu do výšky.

Obecná pravidla

Rozestupy mezi lištami a konzolami se řídí materiálem polic, jeho tloušťkou a zátěží, kterou ponesou. V případě knih a těžších předmětů (sbírky porcelánu, skla apod.) platí pro materiály:

  • dřevotřísky a dřevovláknité desky – rozestupy podpěr 450 mm (dřevotřísky a dřevovláknité desky jsou křehké a mají menší nosnost);
  • spárovky, kantovky, překližky – o tl. okolo 20 mm podepřete každých 750 mm;
  • měkká prkna (tl. okolo 20 mm) vyžadují konzoly po 600 mm;
  • tvrzené sklo silné 6 mm asi 400 mm;
  • tvrzené sklo silné 9 mm, pokud na něm nejsou těžké předměty, asi 700 mm (pokud ano, umístěte podpěry po 500 mm).
Obecná pravidla
Obecná pravidla
Obecná pravidla
Obecná pravidla

Nastavitelné police můžete rozmístit podle potřeby

V případě upevňování polic do sádrokartonu je výhodnější vruty umístit přímo do trámků. V tomto případě stačí délka vrutu okolo 40 mm. Pro police s těžšími předměty ale vyberte vruty alespoň 50 mm dlouhé.

Obecná pravidla
Obecná pravidla

Nosnost lišt a kolejniček posílíte jejich vícenásobným přichycením ke stěně (proto po jejich délce přidejte další vruty, nejlépe asi 10–15 cm nad a pod místa, kde jsou zavěšeny zatížené police).

Obecná pravidla
Obecná pravidla

Tento typ konzoly zakrývá okraj police, kterou můžete zkrátit na požadovanou šířku a seříznutá hrana nebude vidět.

Pokud potřebujete delší police, přivrtejte na stěnu podle jejich délky také násobky svislých kolejnic, jinak se police budou pronášet a časem by mohlo díky zatížení dojít i k vytržení vrutů ze stěny nebo k prasknutí prověšených polic.Aby police z kolejniček a konzol nespadly, přišroubujte je k nim.

Zkouška zatížení

Aby se police pod předměty, obzvláště knihami, neprohýbala, vyzkoušejte si, kolik zátěže unese. Výrobci hotových systémů obvykle udávají doporučenou nosnost daného materiálu. Doma vezměte dvě cihly nebo vyšší dřevěné hranoly, postavte je na výšku, rozestavte je podle předpokládaného rozestupu konzol. Pak na ně položte polici a na ni dejte zamýšlené předměty. Prohnula se police? Potom zkraťte rozestupy. Také můžete zvolit na police jiný materiál.

Zkouška zatížení
Zkouška zatížení

Podle typu konzol je zapotřebí volit i míru zatížení police.

Dobrá rada:

Na sklo (pokud není tvrzené a silné více než 9 mm nebo drátosklo) nikdy neumisťujte těžké předměty! S tvrzeným sklem zacházejte opatrně, poškozená hrana nebo poškrábaný povrch mohou způsobit jeho náhlé prasknutí. Tvrzené sklo se však nikdy nerozbije na ostré střepy, pouze na malé kousky. Sklo se dobře uplatní v obývacím pokoji pro vystavení lehčích předmětů, a také ve vlhčích prostorách, například v koupelně nebo v kuchyni.

Další tipy např. na www.ikea.cz

Publikováno: 1. 11. 2016, Autor: Helena Štětinová (text), Pavel Zeman a Ikea (foto), Profil autora: Redakce