reklama

Natírání starých oken a dveří

Na jaře nastává čas na opravy a povrchové úpravy dřevěných rámů oken a ploch dveří, které po zimě, nebo proto, že na nich zahlodal zub času a nevěnovali jste jim potřebnou a pravidelnou péči, vzaly za své.

Natírání starých oken a dveří

Než se pustíte do práce, je nejprve zapotřebí upřesnit si rozsah škod, podrobně prozkoumat dřevěné plochy a zjistit, zda půjde „jen“ o nové nátěry, nebo jestli je dřevo napadené hnilobou. V tomto případě se musí ztrouchnivělé dřevo z poškozených míst odstranit, dřevo nechat vyschnout a vhodným způsobem opravit. Malá poškození postačí vytmelit. Větší plochy je zapotřebí vyříznout a doplnit novým dřevem, což může být pro laika úkol, který bez odborné pomoci nezvládne.

Lokalizace

Při vyhledávání poškození začněte u rizikových míst. V interiéru jsou to spodní rámy oken, protože na sklech se často hromadí pára. Ta kondenzuje a pokud je mezi kytem a sklem mezera neošetřená barvou, zatéká do spodní části rámu, dřevo nasakuje vodu, bobtná a tím způsobí, že nátěr popraská. Velmi rychle se tu potom uchytí plísně a hniloba.

Lokalizace
Lokalizace
Lokalizace
Lokalizace

Na venkovní části oken a dveří zase působí povětrnostní vlivy. Nátěry a dřevo pod nimi trpí ponejvíce tam, kde se drží vlhkost od dešťové vody, to jsou převážně spodní strany parapetů oken, vnější hrany prahů a dolní rámy vchodových nebo balkonových dveří.

Kvalita nevznikne za den

Při větších opravách poškozených nátěrů nečekejte, že ráno začnete a večer budou dveře namístě. To jde pouze v případě, že budete plochy pouze po odstranění starého nátěru natírat – například disperzní (vodou ředitelnou) barvou, určenou pro venkovní použití.

Po odstranění dřeva napadeného hnilobou je zapotřebí nechat tato místa dokonale vyschnout, než je opravíte tmelem nebo sem přijde zbrusu nová náhražka. Podle rozsahu nasáknutí dřeva vlhkostí to trvá až čtrnáct dní. Schnutí pomůžete přenášením vysazených oken na slunce, do teplých místností nebo opatrným vysoušením horkovzdušnou pistolí. Pracujte však opatrně, abyste místa nespálili. Co se týká dveří, tam je to složitější. Dům ani byt bez vchodových dveří zůstat nemohou. Proto rozpracované venkovní dveře chraňte před novým zmoknutím. Použijete-li k tomu igelitovou fólii, nepřilepujte ji na dřevo těsně – nemohlo by vysychat.

Novinky

Na trhu jsou výrobky, které profesionálům i kutilům dokáží velmi usnadnit práci. Jsou to například „tekuté hřebíky“ – tedy lepidlo Pattex Total Fix společnosti Henkel ČR. Spojení Instant Tack – znamená lepení bez čekání. Díky technologii Flextec je lepidlo (i tmel) odolné vůči UV záření, lze jej nanášet i na vlhký podklad a následně je přetírat, takže je na předmětech neznatelné. Může se používat v exteriéru i interiéru, na savé i nesavé povrchy a po nanesení lze slepené materiály do dvou minut korigovat. Dalším pomocníkem je v případě renovací Tmel na dřevo od Soudalu. Je určen pro vyrovnávání dřevěných, dřevotřískových, cemento-třískových a ostatních savých podkladů, lokální opravy a tmelení děr, prasklin a nerovností, zarovnávání stykových spár v lištových a deskových spojích, vyrovnávání ploch pod nátěry emailem. Velmi dobře přilne na dřevo a ostatní savé materiály, po vytvrzení je objemově stálý a snadno brousitelný. Pro exteriérové aplikace nutno opatřit nátěrem.

Novinky
Novinky
Novinky
Novinky

Řada Lazurol

Dřevo je krásný, ale „živý“ materiál, proto je často napadán dřevokazným hmyzem, různými plísněmi i dřevokaznými houbami. Střídáním teplot, vlhkosti a působením povětrnostních vlivů dřevo „pracuje“, nabírá vlhkost nebo naopak vysychá, rozpíná se či smršťuje, může i praskat podél vláken.

Většinu těchto problémů lze úspěšně vyřešit aplikací laků z řady Lazurol z nabídky společnosti Barvy a laky, které jsou určeny k ochranným lazurovacím nátěrům měkkého i tvrdého dřeva, vystaveného povětrnostním vlivům. Lazurol Top Decor je určen pro ochranné nátěry měkkého i tvrdého dřeva, a to jak v interiéru, tak i v exteriéru. Jeho velkou předností je hluboké proniknutí a zapenetrování v hloubce dřeva a výrazné prokreslení vývoje let. Proto je zvlášť vhodný pro dekorační účely, protože stáhnutím nevsáklé lazury suchým vytřeným štětcem lze dosáhnout vysoce kvalitního probarvení kresby let.

Nátěr je stálobarevný, odolný proti UV záření, nepraská a poskytuje dlouhodobou ochranu proti povětrnostním podmínkám. Vyváženým podílem olejů a vosků a dalších látek dosáhl výrobce optimálního lazurovacího nátěru zvláště vhodného pro klimatické podmínky střední Evropy. Vodní kapky stékají po dřevě jako po skle a nevsakují se, přesto prodyšnost zůstane zachována. Spotřeba 1 l lazurolu na 15 m2 nátěru řadí tento výrobek mezi velmi úsporné.

Řada Lazurol
Řada Lazurol
Řada Lazurol
Řada Lazurol

Nepodceňujte počasí

Pokud natíráte okna nebo dveře venku, dbejte, aby nebylo větrno, aby bylo teplo a také dávejte pozor na pyly, padající okvětní lístky z kvetoucích stromů a na drobné mušky, které velmi přitahují světlé plochy.

Výběr vhodných pomocníků

Při nákupu prostředků nutných k renovaci nátěrů se o jejich vhodnosti poraďte s odborníky ve specializovaných prodejnách. Potřebovat budete špachtle, drátěný kartáč, na velké plochy přijde vhod i vibrační bruska, lakýrnické štětce (podle druhu práce ploché i kulaté), a válečky (lepší je s nádobkou mřížkou na otírání), v případě hladkých ploch dveří i stříkací pistoli, brusné papíry a houbičky ve dvou hrubostech, malířskou pásku, lepenku, ochrannou fólii, opalovací pistoli, pro laiky raději horkovzdušnou, ochrannou fólii – na ochranu rozpracovaných dveří a na zakrytí podlahy a okolních předmětů.

Výběr vhodných pomocníků
Výběr vhodných pomocníků
Výběr vhodných pomocníků
Výběr vhodných pomocníků
Výběr vhodných pomocníků
Výběr vhodných pomocníků
Výběr vhodných pomocníků
Výběr vhodných pomocníků

Barvy, laky, lazury a spol.

Pro samotné natírání budete potřebovat: tmel na dřevo, základové a svrchní nátěrové hmoty (barvy, lazury či laky), fungicidní přípravky, a dále odstraňovače starých nátěrů – ať v chemické či mechanické podobě, tedy některou ze směsí organických rozpouštěděl, vhodných k odstraňování starých vrstev nátěrů ze dřeva.

Odstraňovače si obvykle poradí se syntetickými, olejovými, alkydovými, latexovými, nitrocelulózových i dvousložkovými nátěry. Vždy se řiďte návodem výrobce, uvedeným na obalu výrobku. Odstraňovače se nanášejí jemným štětcem s dlouhým vlasem na starou vrstvu nátěru. Po výrobcem doporučené době (5 až 20 minutách) se mohou staré vrstvy odstranit ocelovou špachtlí nebo škrabkou. (Přibližná spotřeba je 1 kg na 3–5 m2 povrchu.) Pro svislé plochy hledejte gelové prostředky, které z povrchu snadno nestékají.

Při výběru barev a typu práce, kterou jimi budete vykonávat – nátěry oken, rámů, ploch dveří, by vám měl odborně vyškolený personál prodejny poradit, čím barvu na povrch nanášet, zda zvolit štětce či váleček a z jakého materiálu (v případě štětců syntetický či přírodní vlas), a také vhodné ředidlo na jejich očištění.Doporučí vám rovněž konkrétní základové a spodní barvy (ty uzavírají povrch a připraví podklad pro použití vrchního nátěru). Moderní technologie přinášejí syntetické i disperzní barvy, určené speciálně pro venkovní povrchy dřeva, které mají dlouhou životnost, protože odolávají klimatickým změnám i vůči UV záření.

Barvy, laky, lazury a spol.
Barvy, laky, lazury a spol.
Barvy, laky, lazury a spol.
Barvy, laky, lazury a spol.
Barvy, laky, lazury a spol.
Barvy, laky, lazury a spol.
Barvy, laky, lazury a spol.
Barvy, laky, lazury a spol.

Pracovní pomůcky

Nezapomeňte na pracovní pomůcky – ochranný oděv, brýle, rukavice, pro práci s bruskou nebo stříkací pistolí také roušku proti jemnému prachu a kapénkám barvy. Po ruce mějte i lékárničkou a přípravek na vypláchnutí očí, kdyby došlo k jejich zasažení. Pracujete-li v místnosti, dobře větrejte, při práci nejezte, ani nekuřte.

 • Zbytky seškvařeného nátěru se odstraňují špachtlí a vhodnými škrabkami (v případě vlysů a reliéfů lišt volte zakulacené tvary), na nástroje netlačte, při nepozornosti se poměrně snadnou zaryjí do dřeva a způsobí v něm rýhy nebo dokonce odštípnou třísky.
 • Plochy, které jsou hladké, neponičené a bez silných nánosů nátěru, můžete precizně obrousit vibrační bruskou nebo smirkovým papírem, dobře zbavit prachu a poté natřít.
 • Silné, několikavrstvé staré nátěry můžete odstranit speciálním odstraňovačem nátěrů. Nanášejte ho širokým štětcem a vždy postupujte podle návodu výrobce, uvedeném na obalu výrobku. Pokud se na povrchu nachází více vrstev starých barev, je nutné celý postup opakovat. Po jejich odstranění se musí působení odstraňovače zastavit – zneutralizovat jej např. technickým benzínem, ředidlem apod. Poslední zbytky odstraňovače je dobré smýt vodou nebo terpentýnem. Po vysušení se dřevo obrousí.

Jak na to

 • Dveře i okna, která budete renovovat, vysaďte. Odšroubujte kování (kličky a kliky očistěte, ošetřete a odložte stranou, panty zbavte starých nátěrů, znovu je natřete a ošetřete vazelínou). Skleněné výplně polepte malířskou páskou.
 • Poté se zbavte starých nátěrů. Dnes se poškozené povrchy nejčastěji odstraňují horkovzdušnou pistolí, s níž se laikům a kutilům pracuje bezpečněji než třeba s opalovací lampou, či plynovým hořákem na propan butan. Při práci s otevřeným plamenem stačí chvilka nepozornosti a barva může chytit a dřevo se připálí.
Jak na to
Jak na to
Jak na to
Jak na to

 • Povrch vyrovnejte nejprve hrubým, poté jemným brusným papírem a dokonale je zbavte prachu. Použijte smirkový papír nebo brusnou houbičku (např. Spokar) několika hrubostí. S houbičkami se pracuje lépe, protože se o ně můžete opřít a díky tomu, že jsou pružné, se dobře přizpůsobí zaoblení nebo okrajům broušených ploch.
 • Malá poškození dřeva zatmelte a po zaschnutí je přebruste. Silně poškozené části musíte vyměnit za nové kousky dřeva.
 • Jako první naneste na plochu širokým štětcem fungicidní přípravek na ošetření ploch proti plísním a houbám nebo základní impregnační nátěr. Nechte zaschnout.
 • Naneste první vrstvu barvy.
 • Pokud natíráte dveře, začněte odprostředka, abyste se k velké ploše snadno dostali. Barvu štětcem táhněte směrem k okrajům. U dveří s reliéfními profily natírejte nejprve svislé plochy, pokračujte ve vodorovné části a nakonec natřete rámy dveří a plochy.
 • Futra natírejte samostatně.
 • Co se týká oken, tady je práce náročnější. Nejen kvůli skleněným výplním, které je třeba chránit, ale malé a úzké plochy rámu vyžadují preciznější práci.

Dobrá rada

Pokud pracujete s horkovzdušnou pistolí, mějte na paměti, že sklo by dlouhým působením žáru na jednom místě mohlo prasknout.

Dobrá rada
Dobrá rada

Náš tip:

 • Nespoléhejte se na jistou ruku a raději sklo přelepte vhodnou malířskou páskou. Na trhu jich je dostatek pro použití v interiérech i venku, univerzálních, ale i speciálních (například tesa – krycí páska pro lesklé povrchy). Pásku ale nalepte asi 2 mm od hrany kytu, aby barva přešla přes jeho okraj. Jinak neuzavře mezeru, kterou bude pod dřevo zatékat a jeho zkáza bude pokračovat.
 • Po důkladném zaschnutí (řiďte se návodem uvedeným na obalu konkrétního výrobku) je nutné povrch přebrousit, brusný prach odstranit a nanést druhou vrstvu barvy. Odborníci doporučují postup po zaschnutí opakovat, aby se dosáhlo co nejlepšího výsledku.
 • Okna a dveře vraťte na místa až když jsou nové nátěry skutečně zaschlé. Jinak se mohou slepit s rámy a po otevření odtrhnou novou barvu. Vhodné je pro první dny suché styčné plochy opatřit nějakou distanční vrstvou (vazelína), aby ke slepení nedošlo.
Náš tip:
Náš tip:

Karbolineum extra Plus

K ochraně dřevěných ploch v exteriéru je určen přípravek Karbolineum Extra Plus (Detecha). Jde o syntetický venkovní impregnační přípravek k ochraně dřeva proti dřevokaznému hmyzu a houbám, plísním i povětrnostním vlivům. Slouží zároveň jako dekorativní nátěr, proto jej výrobce na trh dodává v několika barevných odstínech – zelená jedle, žlutohnědá pinie, červenohnědý mahagon a tmavě hnědý palisandr.

Karbolineum extra Plus
Karbolineum extra Plus

Stříkací pistole – ano či ne

Velké plochy hladkých dveří nejlépe zvládne stříkací pistole, ale pokud ji nevlastníte a nepotřebujete ji často, nemusíte do ní investovat. Nováčci se stejně s pistolí musí nejprve naučit pracovat, protože pistole musí být neustále v pohybu, jinak i při tomto stylu práce vzniká hromadění barvy, která pak po povrchu stéká, jinde tvoří silné vrstvy. Ty jsou ve finále vidět a časem mohou praskat a odlupovat se. Ani válečky a štětce zbytečně nemáčejte do barvy – kapky, silnější nánosy a stopy po stékání se nedají opravit jinak, než zbroušením a opětovným nalakováním.

Vybíráme z časopisu Stavíme.

Natírání starých oken a dveří
Na jaře nastává čas na opravy a natírání dveří a oken, které po zimě vzaly za své. Podívejte se k nám, co vše k tomu potřebujete. (Zdroj: )
Lokalizace
Lokalizace (Zdroj: )
Lokalizace
Lokalizace (Zdroj: )
Novinky
Novinky (Zdroj: )
Novinky
Novinky (Zdroj: )
Řada Lazurol
Řada Lazurol (Zdroj: )
Řada Lazurol
Řada Lazurol (Zdroj: )
Výběr vhodných pomocníků
Výběr vhodných pomocníků (Zdroj: )
Výběr vhodných pomocníků
Výběr vhodných pomocníků (Zdroj: )
Výběr vhodných pomocníků
Výběr vhodných pomocníků (Zdroj: )
Výběr vhodných pomocníků
Výběr vhodných pomocníků (Zdroj: )
Barvy, laky, lazury a spol.
Barvy, laky, lazury a spol. (Zdroj: )
Barvy, laky, lazury a spol.
Barvy, laky, lazury a spol. (Zdroj: )
Barvy, laky, lazury a spol.
Barvy, laky, lazury a spol. (Zdroj: )
Barvy, laky, lazury a spol.
Barvy, laky, lazury a spol. (Zdroj: )
Jak na to
Jak na to (Zdroj: )
Jak na to
Jak na to (Zdroj: )
Dobrá rada
Dobrá rada (Zdroj: )
Náš tip:
Náš tip: (Zdroj: )
Karbolineum extra Plus
Karbolineum extra Plus (Zdroj: )

Publikováno: 4. 3. 2017, Autor: Elena Schindlerová, Stavíme (text), PePa, Henkel, Colorlak, Soudal, Detecha, Barvy a Laky, Skill , Profil autora: Redakce