reklama

Kvalitní hydroizolace bezpečně utěsní vaši koupelnu, už žádní vytopení sousedé!

Možná se to stalo i vám – nepříjemnost spojená s vytopením sousedů. Chvíle nepozornosti, děti si ve vaně hráli na námořníky a katastrofa v podobě naštvaného souseda, který má v bytě pod vámi povodeň, je na světě. Na vině nemusí být pouze dětská hra, stejnou kalamitu může napáchat i netěsnící přívod vody u pračky, prokapávající odpad u umyvadla apod. Proto je kvalitní hydroizolace důležitá všude tam, kde by voda mohla udělat problém. Moderní voděodolné materiály zabrání průniku vody do podkladu. Zajistí, aby voda neprotékala tam kam nemá, vaše nervy budou ušetřeny nepříjemných jednání se sousedy a pojišťovnou.

Kvalitní hydroizolace bezpečně utěsní vaši koupelnu, už žádní vytopení sousedé!

Stavba a rekonstrukce koupelny si žádá komplexní přístup

Nová koupelna by měla být nejenom krásná na pohled, ale hlavně plně funkční, a to i v případě drobných nehod – stříkanců ze sprchového koutu, šplíchance vody z vany, přeteklého umyvadla, vyteklé pračky nebo vylitého kbelíku…

Smyslem hydroizolace je ochrana podkladu před vodou a vlhkostí, předcházení vzniku plísní a z toho vyplývající užitnost celého prostoru. V koupelnách je ve styku s vodou nejen podlaha, ale i části stěn kolem umyvadel, vany a především stěny ve sprchových koutech. To samé platí pro toalety, kuchyně, sklepní prostory a další vnitřní místnosti. Tady všude se skvěle hodí tekutá hydroizolace značky Knauf.

Jedná se o jednosložkovou, polotekutou hmotu na bázi polymerové disperze, která vytvoří po zaschnutí vysoce elastickou, těsnou a voděodolnou vrstvu s dobrou přilnavostí k podkladu. Jedna vrstva je v tloušťce cca 0,3 až 0,6 mm, je tedy nutné natřít minimálně dvě vrstvy tak, abychom dosáhli optimální tloušťky finální izolace 1 mm.

Pod všechny sanitární obklady použijte hydroizolační nátěr Knauf Tekutá hydroizolace s dostatečným přesahem.
Pod všechny sanitární obklady použijte hydroizolační nátěr Knauf Tekutá hydroizolace s dostatečným přesahem.

Penetrace a hydroizolace není totéž

Penetrace pomáhá k dokonalé přídržnosti hydroizolace na vyzrálý a pevný podklad, ale nevytváří nepropustnou vrstvu, která by zvládla delší zatížení vodou. Dlouhodobé působení vlhkosti neprospívá ani betonu na podlaze, ani omítce na stěně. Hydroizolační vrstva je proto nutná na všechny podklady (např. přípravkem Knauf Tekutá hydroizolace nebo pomocí hydroizolační tkaniny Knauf Hydroflex). Další kritická místa jsou přechody (podlaha–stěna; stěna–dilatační spáry, odtoky), které je nutné kromě hydroizolačního nátěru opatřit i těsnícími páskami, rohy nebo manžetami (např. Knauf Hydroflex). Takto vytvořenou hydroizolací získáte nenasákavý a pružný podklad připravený pro nalepení obkladů a dlažby.

Komplexní řešení pro perfektně funkční koupelnu má Knauf.
Komplexní řešení pro perfektně funkční koupelnu má Knauf.

Snadná práce – velký účinek

Knauf Tekutá hydroizolace je rychleschnoucí, odolná proti UV záření a neobsahuje rozpouštědla ani organické látky. Nátěr se dodává v balení po 5 nebo 15 kg a je připraven k okamžitému použití. Na 1 m2 plochy spotřebujete, při dvou vrstvách nátěru, cca 1,5 kg hmoty. Aplikovat ho lze při teplotách od 5 °C do 35 °C. Aby byla natřená plocha rozpoznatelná hned na první pohled, je hmota výrazně modře probarvená. V závislosti na savosti podkladu zasychá první vrstva 3 až 6 hodin, druhá vrstva 6 hodin. Na zcela zaschlou izolaci je možní přímo lepit zvolený obklad nebo dlažbu.

Knauf Tekutá hydroizolace se dobře doplňuje s Knauf Hydroflex. Jeho součástí jsou těsnící bandáže v roli pro utěsnění styku podlaha/stěna, vnitřní a vnější roh a těsnící manžety pro osazení vodoinstalací. Aplikace je jednoduchá, těsnicí prvky stačí vložit do první vrstvy čerstvého nátěru a přetřít druhou vrstvou Knauf tekuté hydroizolace. Překryjí se jimi všechny dilatační spáry, pracovní mezery, či podlahové a stěnové spoje, v případě manžet také oblasti prostupů.

Systém Knauf Hydroflex (Knauf Hydroizolace+ těsnící pásky-rohy a manžety).
Systém Knauf Hydroflex (Knauf Hydroizolace+ těsnící pásky-rohy a manžety).

Výhody použití těsnících a dilatačních bandáží Knauf HYDROFLEX:

  • Lepší aplikace (poddajnost) oproti bandážím na bázi kaučuku, netrhají a nelámou se
  • Vodotěsné, deformovatelné, snadno zpracovatelné
  • Jednodušší dělení materiálu (odstřižením, odříznutím)
  • Řešení prakticky všech detailů (vodoinstalace, montážní a kotevní prvky, spoj stěn a podlah)
  • Snadná barevná identifikace
  • Všechny produkty jsou použitelné v interiéru i exteriéru (balkony, terasy) a aplikují se spolu s hydroizolačními nátěry Tekutá hydroizolace (hydroizolace Exteriér 2K)

Tipy pro kvalitní spárování a lepení obkladů

Lepení obkladů a dlažby ve vlhkých prostorách vyžaduje použití kvalitních lepidel, v praxi označených min. třídou C2TE. Příkladem může být flexibilní lepidlo Knauf Flexkleber nebo Knauf Easykleber. Na místa, která chcete mít rychle hotová, doporučujeme hydroizolační tkaninu Knauf Hydroflex vloženou přímo do lepidla Knauf Flexkleber Schnell. Jedná se o vysoce kvalitní výrobky určené nejen profesionálním obkladačům, ale vzhledem k snadné aplikaci i koncovým spotřebitelům.

Aplikací hydroizolační tkaniny Knauf Hydroflex a lepidla Knauf Flexkleber Schnell zkrátíte významně čas realizace. Spárovat můžete již za 3 hodiny.
Aplikací hydroizolační tkaniny Knauf Hydroflex a lepidla Knauf Flexkleber Schnell zkrátíte významně čas realizace. Spárovat můžete již za 3 hodiny.

Pro spárování finálního obkladu je vhodné zvolit spárovací hmoty s nejnižší nasákavostí a sníženým obrusem. V případě pohyblivých spár, nebo v místě styku dvou různých materiálů (sprchová vana, rohy apod.), se uplatní pružné silikonové tmely. Silikony i spárovací hmoty Knauf jsou k dispozici v široké škále odpovídajících barevných odstínů, aby co nejlépe podpořily celkový design koupelny.

Publikováno: 27. 2. 2019, Autor: Knauf (text a foto), Profil autora: Redakce