reklama

Přírodní vzhled dřeva

Přírodní vzhled dřeva se pomalu zabydluje i v našich domácnostech - dnes je moderní říkat v interiéru. Většina nátěrových hmot, kterými je dřevo ošetřeno, ovšem vlivem času změní barvu. Takže i když nalakujete přírodním odstínem, dřevo se leskne a po čase ztmavne. Co vyzkoušet přípravek vhodný na parkety a dřevěný nábytek, který si ponechá svůj přírodní matný vzhled?

Přírodní vzhled dřeva

Nový přípravek značky CIRANOVA Aquafix Magic 2K má po vytvrzení vynikající chemické a mechanické odolnosti. Je velmi vhodný pro podlahy s velkým zatížením. Pozor - používá se pouze pro interiér. Zvláště je vhodný tam, kde se vyžaduje přirozený vzhled dřeva či dřevěných předmětů a současně se vyžadují odolnosti proti opotřebení. AQUAFIX MAGIC 2K se používá jako základní i vrchní lak. Dodává se včetně tužidla. Na dub a dřeviny s obsahem tříslovin a pryskyřice se doporučuje použít AQUAFIX Sealer jako izolační vrstvu.

Příprava materiálu

Masivní nebo aglomerované dřevo je nutné nejdřív dobře rovnoměrně obrousit. Střídejte postupně zrnitosti až do konečného zrna 150-180. Brusný prach poté odstraňte. Podlahu vyluxujte, předměty omeťte, následně vytřete vodou bez přídavku saponátu. Nechte vyschnout.

Příprava materiálu
Příprava materiálu
Příprava materiálu
Příprava materiálu

Postup nátěru

Lak smíchejte s tužidlem v poměru 10:1 ve vhodné nádobě (ideální je hranatý kbelík, kam se vejde váleček). Po promíchání nechte 15 minut odležet. Aplikujte štětcem nebo válečkem s krátkým vlasem směrem po vlákně dřeva. Snažte se pracovat rychle a plynule, abyste zachovali princip mokrý nátěr do mokrého. Lak je potřeba nechat zaschnout minimálně 4 hodiny. Zkuste nejprve štětcem orámovat okraje, poté použít váleček. Stále ale dbejte při nanášení laku, abyste jej aplikovali do mokrého. Nevytvoří se viditelné přechody, které byste museli pracně zbrušovat.

Postup nátěru
Postup nátěru
Postup nátěru
Postup nátěru

Po uschnutí první vrstvy bruste zrnem 280-320. Opět odstraňte brusný prach (vysavačem a následným setřením jemného prachu) a proveďte druhý nános. Postupujete stejně, jako u nátěru prvního. Nechte přes noc zaschnout. Pokud je potřeba, opakujte postup a naneste třetí vrstvu. Třetí nátěr se provádí stejně, jako nátěr první. Nechte minimálně 24 hodin schnout.

Doba schnutí:

  • proti prachu 30 minut až 1 hodina
  • na omak 1 hodina
  • brousitelný 2-4 hodiny
  • pochozí po 16 hodinách
  • plně odolný po třech dnech
Schnutí je silně závislé na množství naneseného laku, na teplotě, relativní vzdušné vlhkosti a větrání. Vyšší teplota a dobré větrání urychluje schnutí.
Postup nátěru
Postup nátěru
Postup nátěru
Postup nátěru

Zvláštní informace

Při zpracování používejte nerezové nářadí, po použití vše okamžitě umyjte ve vodě. Tento výrobek a kontaminovaná voda, vzniklá čištěním nerezového nářadí, nesmí být vylévány do kanalizace. K moření dřeva použijte výhradně AQUACOLOR CIRANOVA. Vzhledem k rozdílné reakci dřeva je nutné barevnost předem vyzkoušet.

Videonávod na aplikaci

Postup nátěru
Postup nátěru
Postup nátěru
Postup nátěru

Řada Aquafix

Řada Aquafix nabízí produkty vše značky CIRANOVA:

Aquafix Magic 2K - lak na podlahy s vynikající odolností, zachovává přirozený surový vzhled dřeva, používá se ve spojení s ECOFIX WOODLOCK (vodouředitelný olej na podlahy a nábytek, zachovává přirozený surový vzhled dřeva).

Aquafix mono - vodouředitelný transparentní universální lak na polyuretanovém základě vhodný na dřevěné podlahy s dobrou odolností.

Aquafix Project 2K - dvoukomponentní univerzální vodou ředitelný lak.

AQUAFIX Sealer - základní vodouředitelný lak na dřevené podlahy určený pro lakování problematických dřevin.

Publikováno: 12. 8. 2018, Autor: Acolor (text a foto), Profil autora: Redakce