reklama

Úprava pochozích ploch v zimě, aneb solit, či nesolit?

Cesty kolem domu a na zahradě v zimě mohou být bez úpravy nebezpečné. Pokud s vědomím, že ušetříte nemalé peníze, vydláždíte chodník nebo terasu dlaždicemi s glazurovaným povrchem, riskujete zlomení nohy nebo vážnější zdravotní újmu nejen v zimním čase, ale také za každého deště. V tu dobu se totiž vydlážděný prostor změní v jedno velké kluziště. Pokud zvolíte dlažbu betonovou, máte pro období dešťů vyhráno.

Úprava pochozích ploch v zimě, aneb solit, či nesolit?

Povrch betonové dlažby je drsný, takže i když navlhne, nebudete si při chůzi připadat jak krasobruslař po deseti pivech. Co udělá ale s tímto povrchem voda ve spojení s mrazem? Bohužel nastane kupení vrstev a po několika málo změnách skupenství vody ovlivněných různou teplotou máte zimní stadion raz dva. Zde nám pomůže buď pískový posyp nebo ještě lépe solení. Může se však solit betonová dlažba běžnou technickou solí?

Úprava pochozích ploch v zimě, aneb solit, či nesolit betonovou dlažbu?
Úprava pochozích ploch v zimě, aneb solit, či nesolit betonovou dlažbu?

Společnost DITON nechává projít své produkty tzv. zkouškou CHRL, což je zkouška působení chemických rozmrazovacích láte. Spočívá v opakovaném (až stonásobném) namrazování a rozmrazování betonové dlažby v 3% solném roztoku v rozmezí od -20 °C do +20 °C. Použitý solný roztok svým složením odpovídá chemické soli vhodné k úpravě pochozích ploch. Není proto třeba se obávat, že by chodníky kolem domu či v zahradě během zimy neustály solení či běžné zametání, zkouškami CHRL je zaručena jejich odolnost.

Úprava pochozích ploch v zimě, aneb solit, či nesolit betonovou dlažbu?
Úprava pochozích ploch v zimě, aneb solit, či nesolit betonovou dlažbu?

Kromě problému s ledem se u dlažby můžeme setkat s řasou a mechem, které na dlažbě s oblibou raší. Zde pomůže technologie EKOAKTIV. K odstranění nežádoucích nečistot využívá principu fotokatalýzy. Vše je postavené na příměsi s oxidem titaničitým; tento chemický prvek má nadstandardní schopnost absorbovat energii a tím výrazně urychlit proces fotokatalýzy. Jak to funguje?

Jde o chemický proces přirozeného rozkladu některých látek vycházející z tzv. fotolýzy za působení slunečního světla a s urychlením pomocí tzv. fotokatalyzátoru; v našem případě jde o zmiňovaný oxid titaničitý. Jakmile začne na tento prvek působit denní světlo (nemusí jít o přímé sluneční záření, úprava EKOAKTIV vám tak bude fungovat i ve stínu), na povrchu betonového výrobku se spustí charakteristická reakce. Z dlažby se začnou vypařovat páry, které začnou intenzivně rozkládat organické i anorganické nečistoty.

Dlažba i její blízké okolí se tak efektivně zbaví bakterií, virů, hub, částic prachu a zatočí také s nevítanými oxidy dusíku, síry nebo s pesticidy. Všechny tyto látky se přemění na stabilní a již zcela neškodné sloučeniny, které spláchne první déšť či voda z tlakové hadice.

Publikováno: 10. 1. 2019, Autor: Pavla (text a foto), Diton (text a foto), Profil autora: Redakce