reklama

Komunitní zahrada, která vás očaruje útulností i příběhy

Napadlo vás někdy hledat v zahradě příběhy? Komunitní zahrada, která vznikla v areálu renesančního zámku Doudleby nad Orlicí v podhůří Orlických hor, jich nabízí hned několik. Z nezaměstnaných pesimistů se zde stali nadšení zahradníci a bylináři, kteří nyní hoří energií a nadšením.

i (Zdroj: Petra Fajfrová)
Komunitní zahrada je moderní způsob zemědělství (Zdroj: Petra Fajfrová)

Když na jaře minulého roku startoval projekt komunitní Zahrady u Splavu, vstupovali jeho účastníci na pozemek, který útulnou zahradu připomínal jen velice stěží. Byly zde náletové křoviny a stromy, temná zákoutí zarostlá kopřivami, skládka odpadků a také bohaté dědictví po bývalých kurnících.

„Na začátku nás bylo třicet. Třicet lidí s rozličnými životními osudy, které z různých důvodů oslovila nabídka zúčastnit se tohoto sociálního projektu. Je zaměřen na lidi nad padesát let, kteří jsou velmi těžko uplatnitelní na trhu práce, ale také na matky po mateřské dovolené. Pro ty je v tomto regionu obtížné nalézt takové zaměstnání, aby mohly zkombinovat rodičovské povinnosti s pracovními. Nabídky částečných úvazků se zde totiž téměř nevyskytují,“ říká Jana Schlöglová, která tým Zahrady u Splavu vede.

Dvouúrovňová zahrada, kterou z jedné strany ohraničují hospodářské budovy doudlebského zámku a na straně opačné řada vzrostlých stromů, na vás hned při příchodu dýchne příjemnou atmosférou. Ve spodní části se rozprostírá velký zeleninový záhon. Z hlíny zde začínají vylézat například ředkvičky, několik druhů salátů, cibule, česnek, hrášky, mrkev, kedlubny, dýně, řepa.

O tajemná zákoutí není nouze
O tajemná zákoutí není nouze (Zdroj: Petra Fajfrová)
Velký zeleninový záhon
Velký zeleninový záhon (Zdroj: Petra Fajfrová)

Horní zahrada je koncipována více jako komunitní prostor, i když i zde najdeme květinové, zeleninové záhony i skleník. Je to prostor, kde se mohou lidé setkávat, relaxovat, společně tvořit. Pravidelně sem jezdí děti z mateřských škol v okolí. Velkým lákadlem je pro ně domeček z křoví a také místní „hotel pro hmyz“. Připravuje se zde ohniště a vyrůstá altán, kde bude úkryt pro deštivé chvíle. Cestu si sem najdou i senioři, pro které zde organizují setkání.

Hmyzí domeček
Hmyzí domeček (Zdroj: Petra Fajfrová)
Na horní zahradě je prostor pro zeleninové záhonky
Na horní zahradě je prostor pro zeleninové záhonky (Zdroj: Petra Fajfrová)

Svah oddělující horní a dolní zahradu je ráj bylinek. „Zaměřujeme se na klasické bylinky použitelné v kuchyni jako je libeček, kopr, bazalka, petržel a pažitka, ale také bylinky a rostliny léčivé, které více než na kuchyňském stole najdou uplatnění v mastičkách, léčivých čajích a tinkturách (to vše zde také vyrábějí). Najdete tady například šalvěj, tymián, rozmarýn, meduňku, mátu, oregano, ostropestřec, měsíček lékařský, levanduli,“ říká paní Boženka.

Vyučená dámská krejčová se o projektu dověděla na úřadu práce. Pracovnice úřadu jí tehdy krátce seznámila s projektem a pak dodala: „Ale to by vás asi nezajímalo.“ Asi by se v této chvíli divila. Paní Boženka o své nynější práci vypráví s neskrývaným nadšením a plánuje v tomto oboru zůstat.

Bylinková zahrádka láká svou vůní
Bylinková zahrádka láká svou vůní (Zdroj: Petra Fajfrová)
Komunitní zahrada lidi spojuje
Komunitní zahrada lidi spojuje (Zdroj: Petra Fajfrová)

„Během jednoho roku jsme udělali opravdu velký kus práce a to nejen na zahradě. Hodně jsme zapracovali na nás samotných. Pesimismus a určitá rezignace, která některé z nás sužovala po letech, kdy jsme nemohli najít zaměstnání, to je snad nadobro pryč. Ale netýkalo se to jen nezaměstnaných. Máme tady mnohonásobné maminky, nebo rodiče handicapovaných dětí. Ti také potřebovali trochu „nakopnout“, přestat se izolovat a uvědomit si, co všechno dokážou a hledat i nové možnosti,“ říká Jana Schlöglová.

V rámci aktivizační fáze projektu měli účastníci semináře odborné i motivační, praxi pod dohledem zkušeného zahradníka, jazykový kurz a odborné stáže. Nakonec absolvovali rekvalifikační kurzy v zaměření zemědělec, zahradník nebo výživový poradce.

Pěstování pod dozorem odborníka
i (Zdroj: Petra Fajfrová)
Pěstování pod dozorem odborníka

Díky vzdělání, které v projektu získali, mohou nyní své vědomosti a zkušenosti předávat dál: „Pravidelně pořádáme akce pro veřejnost. Před Velikonocemi jsme měli akci „pleteme z proutí“, kde se nejeden tatínek naučil plést se svým dítětem pomlázku, pořádáme zahradnické bleší trhy. Tam si mohou lidé vyměňovat sazenice, rostliny, nářadí, prostě cokoli, co jim na zahrádce přebývá. Budeme mít akci zaměřenou na bylinky, kde se bude vyrábět kosmetika, čaje a samozřejmě se s bylinkami bude vařit. A třeba na podzim máme naplánovanou akci „Pickles day“, která veřejnosti představí u nás již téměř zapomenuté zpracování zeleniny kvašením. Pravidelně také představujeme naši činnost a produkty na zámeckých farmářských trzích, které se konají každý měsíc."

Produkty komunitní zahrady
Produkty komunitní zahrady (Zdroj: Petra Fajfrová)
Štítky pro označení
Štítky pro označení (Zdroj: Petra Fajfrová)

Projekt Zahrady u SPLAVu je realizován pod záštitou Sdruženi SPLAV, z.s., neziskové organizace, která působí v Rychnovském regionu a oblast pomoci nezaměstnaným je jedna z jejích hlavních činností. Sdružení SPLAV úspěšně získalo grant z Evropského Sociálního Fondu i zahraniční partnery projektu. V současnosti jsou tedy Zahrady u Splavu podporovány dotačním programem Evropské unie. Od příštího roku se však musí v tomto směru postavit na vlastní nohy. Mají zde proto v plánu založit členský klub, pořádat vzdělávací kurzy a také produkovat farmářské bedýnky.

Na zahradě najdeme i okrasnou skalku
i (Zdroj: Petra Fajfrová)
Na zahradě najdeme i okrasnou skalku

„Jsme na sebe hrdí. Nejen že jsme dokázali vytvořit příjemné místo s funkční zahradou, ale také se nám podařilo postavit na nohy lidi, kteří už v nějakou životní změnu ani nedoufali,“ dodává Jana Schlöglová.

Zdroj informací: Petra Fajfrová

Publikováno: 2. 10. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce