reklama

Kategorie a členění dřevěných podlah

V dnešní přetechnizované době plné umělých náhražkových materiálů se přírodní dřevo stává stále více žádaným artiklem. Opět se vrací do našich domovů zejména v podobě masivních dřevěných podlah, obložení, teras nebo fasádních obkladů. Kvalita všech dřev není stejná, každé dřevo je vhodné pro různé použití a zátěž. Také různé jakosti dřeva předurčují jeho trvanlivost a použití v interiéru i exteriéru. Zaměříme se zejména na členění dřevěných podlah. Poradíme vám, podle jakých parametrů zvolit tu správnou dřevěnou podlahu pro váš domov.

Kategorie a členění dřevěných podlah

Členění dřevěných podlah podle typu dřevin

Dubová podlaha – tyto podlahy patří k těm nejoblíbenějším. Dubové dřevo je velmi odolné a pevné. Dubová podlaha má jedinečnou kresbu, je stálá a nadčasová. Při správné pokládce vydrží krásná po generace. Tento typ podlahy je vhodný prakticky do jakýchkoliv prostor. Snese i vyšší zatížení, dubová podlaha je opravdu odolná a trvanlivá.

Členění dřevěných podlah podle typu dřevin
Členění dřevěných podlah podle typu dřevin
Členění dřevěných podlah podle typu dřevin
Členění dřevěných podlah podle typu dřevin

Dubové dřevěné podlahy patří mezi nejoblíbenější

Smrková podlaha – je ideální pro ty, kdo touží po masivní podlaze v přirozeném žlutavém nádechu. Smrkové dřevo je pružné a má nízkou hmotnost. Díky svým vlastnostem je ideální jako dřevina na podlahy do dětských pokojů nebo ložnic. Díky své nádherné světle žluté barvě je vhodné i do tmavších interiérů. Při tloušťce podlahy 15 mm je možné smrkovou podlahu kombinovat i s podlahovým vytápěním.

Masivní smrková podlaha FeelWood má krásně žlutavý nádech a je vhodná do dětských pokojů a ložnic
Masivní smrková podlaha FeelWood má krásně žlutavý nádech a je vhodná do dětských pokojů a ložnic

Borovicová podlaha – v sobě nese nádech divoké přírody. Borovicové dřevo se vyznačuje nádhernou kresbou letokruhů i suků. Díky své světlé barvě se hodí i do tmavších místností. Borovicové dřevo je měkčí je proto vhodnější do méně zatěžovaných prostor, jakými jsou například ložnice. Mimo podlah z klasické borovice nebo severské borovice se také můžete setkat s podlahou vyrobenou z borovice limba. Tento strom se dožívá úctyhodného věku až tisíce let, vyznačuje se dlouhou životností a nádhernou aromatickou vůní. Tato vzácná dřevina se také vyznačuje díky uvolňování vonných silic blahodárnými účinky na ty, kdo trpí dýchacími problémy, astmatem nebo alergií.

Borovicová podlaha FeelWood má krásnou kresbu dřeva a je vhodná i do tmavších prostor
Borovicová podlaha FeelWood má krásnou kresbu dřeva a je vhodná i do tmavších prostor

Jasanová podlaha – hned na první pohled se jasanová podlaha vyznačuje větší barevnou škálou lamel, která je způsobená tmavším jádrem dřeva. Jasanová podlaha je velmi originální, hravá a vypadá velmi moderně. Díky vynikajícím fyzikálním vlastnostem jasanového dřeva je tato podlaha velmi trvanlivá a snese i vysoké zatížení. Je ideální do obývacích pokojů, kuchyní nebo chodeb. Při chůzi naboso budete vnímat její příjemný a hladký povrch, tato podlaha vzbuzuje pocit tepla a velmi příjemně voní. Jasanovou podlahu je při vhodné tloušťce a pokládce lepením vhodné kombinovat i s podlahovým topením.

Jasanová podlaha FeelWood je velmi příjemná do dotyk, vypadá velmi moderně a příjemně voní
Jasanová podlaha FeelWood je velmi příjemná do dotyk, vypadá velmi moderně a příjemně voní

Modřínová podlaha – tato podlaha na první pohled zaujme svou krásnou červenohnědou kresbou, kdy do světlého povrchu vstupuje tmavší modřínové jádro. Ideální je zvolit podlahu ze sibiřského modřínu, spíše než z modřínu, který vyrůstal u nás v Čechách. Sibiřský modřín přeci jenom vyrůstá v odlišných podmínkách a jeho dřevo je daleko více houževnatější. Dřevo sibiřského modřínu je díky svým vlastnostem vhodné na podlahy, ale také fasády nebo terasy.

Krásnou červenohnědou kresbou vyniká modřínová masivní podlaha FeelWood
Krásnou červenohnědou kresbou vyniká modřínová masivní podlaha FeelWood

Varianty podlah podle barevného odstínu a sukovitosti u listnatých dřevin

Kvalitu dřevěné podlahy ovlivňuje také sukovitost dřeva, které bude na její výrobu použito. Dřevo bez suků, stejně jako méně a hodně sukovité dřevo nese své označení, kterým se označují i jednotlivé druhy podlah. Toto dělení se využívá u podlah vyráběných z listnatých dřevin. Zatímco dříve bylo tím nejžádanějším dřevem takové, které obsahovalo co nejméně suků, dnes je tomu naopak. Suky jsou u dřevěných podlah žádané, nesou v sobě totiž přirozenou krásu a kresbu dřeva.

  • Selekt – jedná se o podlahová prkna, která jsou prakticky bez suků s minimální barevnou odlišností
  • Natural – podlahová prkna natural obsahují malé množství zdravých malých suků
  • Rustikal (Markant) – podlahová prkna s tímto označením se vyznačují větší barevnou rozmanitostí dané dřeviny a vyšší sukovitostí
Rustikální podlahy jsou velmi oblíbené právě díky vyššímu podílu suků, na obrázku jasanová podlaha FeelWood rustikal
Rustikální podlahy jsou velmi oblíbené právě díky vyššímu podílu suků, na obrázku jasanová podlaha FeelWood rustikal

Členění jakosti podlahy u jehličnatých dřevin

U jehličnatých dřevin se setkáte s označením jakosti, chcete-li kvality podlahy, členěné podle písmen abecedy od nejkvalitnějších, po dřeviny s přípustnými odchylkami – A, A/B, B a C (industrie). Co jednotlivé označení znamená a jaké odchylky a kvalita dřeva je zde přípustná?

Posuzována je zejména přítomnost a množství suků, trhlin a zásmolků. Barevnost dřeviny, napadení škůdci a tvarová stálost.

Většina běžně pokládaných podlah má kvalitu A/B. Kvalita podlahy C (industrie) je vhodná spíše pro použití do technických místností, garáží, dílen, skladů nebo hospodářských budov, ale i jako obklad stěn nebo stropů u uvedených prostor. Vhodné jsou v závislosti na míře vysušení také jako podlahy nebo obklady do zahradních domků nebo pergol.

  • Kvalita A – suky jsou přípustné v libovolném počtu do velikosti 1/3 šířky prkna. Sukové trhliny musí být zatmeleny. Přípustné jsou černé bodové suky do velikosti 8 mm. Povolena max. 1 suková zátka na běžný metr vztaženo na celkový počet kusů. Trhliny by se na pohledové straně neměly vyskytovat. Přípustné jsou zatmelené koncové trhliny procházející do max. délky 3 cm u max. 15 % celkového počtu kusů. Zásmolky jsou přípustné max. 2 na kus do velikosti 1 cm² a u 20 % počtu kusů. Zabarvení je přípustné přírodní, zamodrání je nepřípustné. Napadení škůdci je nepřípustné.

  • Kvalita A/B – jsou přípustné zdravé suky v libovolném počtu do velikosti odpovídající max. polovině šířky prkna max. u 50 % vztaženo na počet kusů. Sukové trhliny musí být zatmeleny. Přípustné jsou černé bodové suky do velikosti 15 mm. Malé vypadané suky a hranové suky jsou povoleny. Přípustné jsou černě ohraničené suky do průměru max. 25 mm u max. 15 % celkového množství, pokud jsou na jedné straně palubky pevně srostlé s dřevní hmotou. Výskyt sukových zátek neomezeně. Trhliny jsou přípustné, pokud není ohrožen celkový vzhled. Přípustné procházející koncové trhliny do max. délky odpovídající šířce kusu. Přípustné jsou sukové trhliny. Maximum je 5 zásmolků na kus do velikosti 2 cm² a u 25 % počtu kusů. Přípustné je přírodní zabarvení, zamodrání je nepřípustné. Napadení škůdci je nepřípustné.
Ve většině případů se dřevěné podlahy dodávají v kvalitě A/B, na obrázku borovicová podlaha FeelWood kvalita A/B
Ve většině případů se dřevěné podlahy dodávají v kvalitě A/B, na obrázku borovicová podlaha FeelWood kvalita A/B

  • Kvalita B – jsou přípustné zdravé suky v libovolném počtu do velikosti odpovídající max. polovině šířky prkna. Sukové trhliny musí být zatmeleny. Přípustné jsou černé bodové suky do velikosti 15 mm. Malé vypadané suky a hranové suky jsou povoleny. Přípustné černě ohraničené suky do průměru max. 25 mm u max. 25 % celkového množství, pokud jsou na jedné straně palubky pevně srostlé s dřevní hmotou. Výskyt sukových zátek je neomezený. Jsou přípustné neprocházející trhliny, pokud není ohrožen celkový vzhled. Přípustné procházející koncové trhliny do max. délky odpovídající šířce kusu. Přípustné jsou sukové trhliny. Přípustných je max. 5 zásmolků na kus do velikosti 2 cm² a u 35 % počtu kusů. Přípustné je přírodní zabarvení, zamodrání je nepřípustné. Napadení škůdci je nepřípustné.

  • Kvalita C (industrie)– přípustné jsou zdravé suky v jakémkoliv množství a jakékoliv velikosti. Přípustné jsou sukové trhliny a vylomené hrany do velikosti 40 mm. Přípustné jsou nesrostlé suky a vypadlé suky do velikosti 30 mm. Přípustné jsou procházející trhliny, pokud není ohrožen celkový vzhled. Přípustné procházející koncové trhliny do max. délky 300 mm. Zásmolky jsou přípustné v neomezeném množství. Zabarvení je přípustné přírodní a zamodrání. Napadení škůdci je přípustné ojediněle. Přípustná jsou nedohoblovaná místa v oblasti pera a drážky, resp. vlnkování na povrchu.
Dřevěné podlahy kvality C (industrie) jsou vhodné do technických místností, dílen, garáže nebo zahradního domku
Dřevěné podlahy kvality C (industrie) jsou vhodné do technických místností, dílen, garáže nebo zahradního domku

Vrstvená nebo masivní podlaha?

Další faktor, který ovlivňuje kvalitu a použití dřevěné podlahy je to, zda se jedná o podlahu vyrobenou z masivních prken – tedy z jednoho kusu dřeva. Nebo z prken lepených, vrstvených. Pokud při koupi narazíte pouze na označení dřevěná podlaha, vždy se ptejte, zda se jedná o masiv nebo vrstvenou lepenou podlahu. Lepené podlahy bývají zpravidla levnější, avšak jejich trvanlivost nedosahuje takových kvalit jako podlahy z masivního dřeva.

Publikováno: 14. 9. 2019, Autor: Andrea (text), Serafin Campestrini (foto)