reklama

Ochranné pracovní pomůcky jsou pro vaše bezpečí, nepodceňujte jejich používání

Součástí pracovního oděvu by měly být i ochranné pracovní pomůcky. Často se vymlouváme, že je to zbytečné, nepohodlné, a navíc nehezké. Nedá se svítit, ochrana zdraví a života je vždy na prvním místě. A výjimky ani výmluvy tady nejsou opravdu vhodné.

Ochranné pracovní pomůcky jsou pro vaše bezpečí, nepodceňujte jejich používání

Ať už pracujete na stavbě, s chemikáliemi, nebo jste se právě pustili do rekonstrukce bytu, nezapomínejte na ochranné pracovní pomůcky. Vhodné pracovní oblečení často nestačí. Chránit potřebujeme i další části našeho těla, které do pracovní kombinézy či pláště neschováme. Ruce nám ochrání pevné rukavice, nohy zpevní pořádná pracovní obuv a oči rozhodně chraňte speciálními brýlemi. Při stavebních pracích, a také když se jenom po staveništi pohybujete, mějte na hlavě vždy pevnou přilbu. Nevypadá sice jako na módní prohlídku, ale rozhodně je to lepší než vážné poranění hlavy. Součástí přilby může být i ochrana uší, která je důležitá při vyšším hluku, jako je bouchání, kvílení nástrojů, řezání apod. Při prašných pracích, nebo při manipulaci s těkavými látkami vždy používejte ochrannou roušku nebo speciální dýchací masku.

Pracovníci a také návštěvníci na stavbě si musí chránit také hlavu, oči i uši
Pracovníci a také návštěvníci na stavbě si musí chránit také hlavu, oči i uši

Co vše jsou ochranné pracovní pomůcky

Pro souhrnné označení pracovních pomůcek se používá oficiální zkratka OOPP, což znamená „osobní ochranné pracovní prostředky“. Jsou to takové pomůcky, které chrání pracovníka před možnými riziky ohrožující jeho zdraví nebo přímo život. Můžou být samostatné nebo součástí pracovního ochranného oděvu. Používané ochranné prostředky nesmí pracovníka nijak omezovat a musí splňovat podmínky podle Nařízení vlády č. 495/2001 Sb., kterými se stanovuje také rozsah a bližší podmínky poskytování OOPP, a dále také používání mycích, čistících a desinfekčních prostředků.

Při sváření se pracovník neobejde bez rukavic a speciálního ochranného štítu
Při sváření se pracovník neobejde bez rukavic a speciálního ochranného štítu

Ochrannými pomůckami mohou být například svářečské ochranné brýle, klapky na uši, štít na obličej, pracovní rukavice, pevná vysoká pracovní obuv, lezecké postroje pro pracovníky ve výškách, dýchací respirátor a jiné speciální ochranné pomůcky. Všechny OOPP podléhají povinnosti pravidelné revize, proto je minimálně jednou za rok prohlédněte a zkontrolujte, zda nejsou poškozené a mohou i nadále plnohodnotně plnit svoji funkci. Také v případě, že ochranná pomůcka byla již použitá při pracovní nehodě, je potřeba ji následně překontrolovat. Průtažné lano, které zachytilo pád pracovníka a podobné případy. Vše je nutné pečlivě dokumentovat, protokoly o revizích jsou pak důležitou součástí dokumentace BOZP. V případě nehody by to mohlo mít nepříjemné důsledky jak v rámci šetření, tak při případném nárokování náhrad škody. Pracovník, který má povinnost takové pomůcky při své práci používat, si funkčnost pomůcek raději vždy překontroluje před jejich použitím.

Při řezání si vždy chraňte i oči ochrannými brýlemi
Při řezání si vždy chraňte i oči ochrannými brýlemi

Kde pracovní pomůcky nakupovat

Ochranné pracovní pomůcky seženete v běžné síti prodejen s hobby potřebami, stavebninami, nebo třeba v lepším železářství. Určitě se podívejte v OBI, Hornbach a Bauhaus. Další možností jsou stavebniny, prodejny železářství a prodejny s hobby nářadím. Pokud prodávají nářadí, či stavební materiál, měli by mít na prodejně v nabídce také adekvátní ochranné potřeby, oděvy a pomůcky. V případě barev, laků a dalších tekutých a těkavých látek, kde se mohou vypařovat škodlivé látky, je nutné pořídit také respirační ochranné pomůcky, jakou jsou roušky, nebo přímo filtry určené pro bezpečné dýchání. Další možností jsou samozřejmě specializované prodejny s ochrannými pomůckami pro jednotlivce i firmy. Na internetu najdete bohatou nabídku s přesnými popisy, cenami, a pokud nakupujete ve větším množství, často můžete získat i výhodnější ceny.

Vyhledávejte podle zadání „pracovní ochranné pomůcky“, nebo hledejte podle toho, co konkrétně potřebujete: ochranná maska, či polomaska, ochranná celoobličejová maska, ochranné pracovní rukavice, respirátor, bezpečnostní zachycovací postroj, bezpečnostní lano s karabinou, samonavíjecí zachycovač pádu apod. Hledejte ověřené a kvalitní produkty od známých výrobců.

Součástí ochranné oděvu by měly být i pevné boty, rukavice, a ochrana hlavy a očí
Součástí ochranné oděvu by měly být i pevné boty, rukavice, a ochrana hlavy a očí

Publikováno: 15. 9. 2019, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce