reklama

Které ruční nářadí potřebujete pro snadné opracování dřeva

Opracovávat dřevo ručním nářadím má svůj půvab a dá se s ním tvořit stejně, jako s elektrickými nástroji. Pokud se dřevem pracujete rádi, nebo se k tomu chystáte, podívejte se, jaké nářadí by nemělo ve vaší dílně chybět a k čemu bude potřeba.

Které ruční nářadí potřebujete pro snadné opracování dřeva

Pila

Známé nářadí k ručnímu opracování a řezání dřeva pomocí pilového listu, který se upíná do rámu nebo rukojeti. Na listu jsou zuby, jejichž velikost a počet určuje kvalitu řezu – velké zuby vytvoří řez rychle, ale bude hrubý, malé zuby potom umí řez jemný a čistý.

  • Napínané pily – nebo také rámové, jsou vyráběny v různých velikostech, pilový list je upnutý do rámu s rameny, příčkou a dvěma rukojeťmi, součástí je také napínací motouz a kolík.
  • Nenapínané pily – do této skupiny patří břichatka – vydutá pila s trojúhelníkovitými zuby, či tažná pila – pilový list je obdélníkový s velkými mezerami mezi zuby.
  • Vsazené pily – sem patří mnoho druhů, jako je čepovka, ocaska, svlakovka, lupínková pila a další, většinou se jedná o menší pilky, které se hodí pro určitou činnost.
  • Japonské pily – exotické, mají speciální zuby, tenký pilový list a řežou při pohybu zpět. Jsou ideální pro přesné řezání především tvrdých dřevin.
Pilky si pořiďte dle účelu, ke kterému u vás budou sloužit
Pilky si pořiďte dle účelu, ke kterému u vás budou sloužit

Otka – zřejmě ne příliš běžné nářadí, které se používá pro ruční opracování - odkornění dřeva. Je to ideální způsob, jak zbavit kmen kůry a první vrstva vláken dřeva zůstane porušená pouze minimálně.

Poříz – slouží k odstranění lýka, a dřevo tak bude hladké.

Hoblík

Klasické ruční nářadí vám dopomůže k opracování a vytvoření hladkého povrchu dřeva. I u těch neobyčejnějších si můžete pomocí přítlačného šroubu jednoduše nastavit a zafixovat nastavení úběru třísky. Želízko je většinou z oceli a bývá různě široké. Pracovat se s nimi dá tahem k sobě i tlačením. Tímto ručním hoblíkem zaberete šponu a dřevo ve směru vláken, vznikne tak rovný povrch bez vlnek, které jsou typické pro elektrický hoblík. Dřevo by mělo být rovněž po ručním zpracování trvanlivější, protože póry dřeva zůstávají uzavřené.

  • Uběrák – úzký hoblík se zaobleným želízkem k hrubému opracování dřeva;
  • hladík – po práci s uběrákem či pro opracování hrubého a nerovného povrchu;
  • klopkař – želízko má klopku pro odstranění třísek a vytvoříte s ním rovnou, čistou plochu;
  • římsovník – uzoučký nástroj, sloužící k vytvoření drážek a profilů.

Aby práce s hoblíkem byla čistá, je nutné ostří želízka udržovat ostré – používají se k tomu obtahovací kameny. I po broušení na strojní brusce je nutné brusné kameny použít, protože vzniká otřep, který je třeba odstranit. Kameny mohou být přírodní či syntetické, v různých stupních i jemnosti.

I ruční práce s hoblíkem má v moderní době svá pozitiva
I ruční práce s hoblíkem má v moderní době svá pozitiva

Dřevěný kartáč

Pro broušení a odstranění starého nátěru je vhodné ruční nářadí zejména na opracování menších dřevěných předmětů a ploch, pokud se nátěr odlupuje. Je to vhodná technika zejména v případě, že se povrch bude znovu natírat a není tak třeba, aby byla perfektně obnovena struktura dřeva.

K broušení se dá také použít smirkový papír, nejlépe přiložený na podložku, anebo různé brusné houby a špalíky. Pro počáteční hrubé obroušení použijte materiál o zrnitosti 40 až 120, jemné konečné opracování potom dokončíte se zrnitostí 180 až 320.

Smirkové papíry si vyberte dle zrnitosti
Smirkové papíry si vyberte dle zrnitosti

Pilník

Je to univerzální nářadí nejen na ruční opracování dřeva, ale také plastů a kovů. Jsou k dostání v mnoha délkách i tvarech (od kulatých, přes ploché, trojhranné až po čtverhranné a další). Na povrchu jsou vytvořeny seky, kterými se povrch opracovává – mohou být jednoduché či křížové, podle jejich počtu jsou pilníky označovány čísly od jedné do čtyř, což udává počet seků na centimetr délky pilníku ve směru jeho osy. Většinou platí pravidlo, že čím je délka pilníku menší, tím je pilník jemnější. Nejvíce doma v dílně asi využijete půlkruhový pilník s jednoduchým sekem. Pilník při práci držte oběma rukama a pohybujte s ním dopředu a dozadu a zároveň do stran – tím předejdete vzniku vrypů.

Rašple

Je to nářadí na ruční opracování dřeva, kterému se říká také struhák. Je obdobou pilníku, vyrábí se v téměř stejných délkách i tvarech, také se s ní pracuje stejnou technikou, jen její seky jsou v hrubším provedení a slouží většinou pouze k práci se dřevem, případně s plasty. Počet seků je v tomto případě určen jejich počtem na centimetr čtvereční a jejich hrubost se určuje hloubkou (velikostí) seku. Zuby seků jedné řady zasahují do mezery v řadě předchozí. V dílně by vám neměla chybět rašple půlkruhová úsečová.

Práce s pilníky a rašplemi má svá pravidla, stejně jako údržba tohoto ručního nářadí na opracování dřeva:

  • nářadí na dřevo nepoužívejte na opracování kovu a obráceně, do dřeva byste si mohli zanést kovové třísky;
  • nepoužívejte je k jinému účelu, než jsou určené, jsou sice tvrdé, ale křehké, a snadno se poničí;
  • kupujte pouze nástroje s rukojetí, předejdete úrazu;
  • po práci vyčistěte seky ocelovým kartáčem od ulpělé pryskyřice, lze je také umýt v teplé vodě nebo ji odstranit ředidlem;
  • ukládejte je tak, aby se nedotýkaly jiného nářadí z oceli – nedojde tak k otupení (tyto nástroje nelze brousit).
Rašplí a pilníků je na trhu nepřeberné množství
Rašplí a pilníků je na trhu nepřeberné množství

Nebozezy, šídla

Pro ruční vrtání do dřeva využijete truhlářské šídlo či nebozez. Šídlem můžete rýsovat a připravovat otvory pro malé vruty, s nebozezem se dá pracovat samostatně pomocí očka na uchycení, nebo se dá uchytit do kolovrátku. Tyto nástroje se ale dnes kvůli elektrickým vrtačkám téměř nepoužívají.

Dláta

Slouží k vybírání třísek ze dřeva. Toto ruční nářadí pro opracování dřeva je k dispozici pro různé účely použití:

  • ploché dláto – využijete k vydlabání drážek, dlabů nebo ozubů, a to v mnoha šířkách od 2 milimetrů v sudých číslech;
  • duté dláto – s ním vydlabete oblé tvary, jeho šířka může být od 1 do 600 milimetrů, vhodný pro řezbáře;
  • čepovací dláto – pro vytvoření dlabů v šířkách od 4 do 14 milimetrů v sudých variantách, je to nástroj především tesařský;
  • tesařské dláto – vytvoří tesařské spoje, je masivní kvůli velkému namáhaní.

Publikováno: 14. 9. 2019, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce