reklama

Zpracování dřeva na topení krok za krokem

Zpracování dřeva může být jednoduché jako nikdy. Koupili jste dřevo, skládka je kousek od vás u lesa, ale váháte, jak přepravit tento materiál vlastními silami, rozřezat jej a rovnou i rozporcovat, aby se mohlo co nejdříve využít v krbových kamnech? Je to jednoduché, využijete malotraktor s vozíkem, na krátké špalky zapojíte do práce motorovou nebo kolébkovou pilu a štípač materiál rozdělí do finální podoby. Jak tedy vlastně zpracování dřeva provést a na co si dát pozor?

Zpracování dřeva na topení krok za krokem

Doprava dřeva před jeho zpracováním

Dřevo na topení v krbových kamnech zpracujte až po jeho dovozu k domu. Pokud máte dříví koupené a nachází se nedaleko od vašeho obydlí, přívoz řešit nemusíte. Většina zahrádkářů používá jednoosé malotraktory s vozíkem. Dovezení dřeva lze tedy realizovat tímto způsobem a postupně navážet před dům, kde bude následně zpracováno. Pro jednoduchou manipulaci si na skládce dřeva, kde máte dřevo označeno, vyměřte na každé kládě jeden metr. Díky tomu pak na vozík všechno dřevo pohodlně naložíte a manipulace s materiálem nebude příliš namáhavá.

Pro převážení dřeva je nejlepší využít malotraktor s mechanickou převodovkou a přímým řazením. Změna rychlostí je jednoduchá, provádí se za volnoběhu pouze přesunutím řadicí páky. Přidáním otáček na ovládací páčce motoru odstředivá spojka sepne a stroj se rozjede. Pokud bude dřevo sváženo do kopců, pak je zapotřebí malotraktor osadit všemi dostupnými závažími. Větší váha znamená, že pneumatiky budou lépe zabírat i na polních cestách, které jsou plné prachu, kamení a nerovností. U malotraktoru i vozíku nahustěte pneumatiky vždy na tlak podle návodu k obsluze. Polní cesty mohou ukrývat i ostřejší kameny a poloprázdnou pneumatiku na takových kamenech prorazíte minimálně u vozíku. U tažné nápravy stroje pak často dochází k utržení ventilku, protože duše s pneumatikou se protočí na ráfku. Aby byla práce pohodlná, vozík musí být osazen odpruženou sedačkou a výklopnou korbou s oky pro přikurtování nákladu v případě převážení velkého množství dřeva.

Pro řezání většího množství dřeva pořizujte vždy pilu minimálně střední kategorie
Pro řezání většího množství dřeva pořizujte vždy pilu minimálně střední kategorie

Po přivezení

K rozporcování dlouhých špalků použijte motorovou řetězovou pilu. Větší hromady dříví obecně nejlépe zpracuje pila farmářská, disponující dostatkem výkonu a mnohými prvky z lesnických pil, jako je stavitelný průtok oleje na řeznou soupravu, pružinový antivibrační systém nebo celokovovou skříň motoru. Pro většinu činností vám postačí model s délkou řezací lišty 38 cm. Nezapomeňte, že aby pila dobře řezala, musí mít ostré řezné zuby, čistý vzduchový filtr a kvalitní mazivo spolu s prémiovým palivem.

Novým trendem jsou kolébkové pily. Jde o modifikovanou cirkulárku, na které snadno rozřežete i delší kusy kmenů. Základem tohoto zařízení je třífázový elektromotor, který přímo pohání řezací kotouč. Výkonné modely zvládnou řezat špalky do průměru 30 cm, protože motor má příkon i více než 4 kW. Když si vedle pily postavíte zahradní kolečko nebo velký proutěný koš, nařezaný materiál poté padá přímo tam. Z důvodu bezpečnosti při práci jsou tyto stroje vybaveny krytem kotouče, aby nemohlo při řezání dojít ke zranění. Z hlediska efektivity práce jde o velice výkonné pomocníky, zvládnou rozřezat opravdu obrovské množství dřeva za krátkou pracovní dobu.

Detail ovládacích prvků motorové pily
Detail ovládacích prvků motorové pily

Dělení dřeva štípačkou

Štípač dřeva je důležitým strojem při závěrečném dělení zpracovávaného dřeva. Srdcem celého zařízení je uzavřený hydraulický okruh, vybavený výkonným čerpadlem. Nedílnou součástí je také rám, na kterém jsou umístěny ovládací páky a bezpečnostní prvky. Štípače jsou poháněny jedno- nebo třífázovým motorem.

Štípačka dřeva výrazně urychlí jeho konečné zpracování
Štípačka dřeva výrazně urychlí jeho konečné zpracování

Malá jednofázová štípačka je vhodná pro pravidelné dělení dřeva menších průměrů a délky. Většina ležatých modelů zvládá štípat špalky s maximální délkou do půl metru a průměrem do 30 cm. Při využití křížového klínu máte práci ulehčenou. Štípaný materiál je rozdělen jedním cyklem na čtyři malé kusy. Nejvýkonnější malé štípače mají příkon až 2,3 kW, přitom jsou masivní, lehké, ale zároveň i velmi skladné. Pro snazší práci si majitelé těchto strojů pořizují ještě rám, na který je štípač upevněn a díky tomu je práce se strojem mnohem rychlejší. Není se třeba jakkoliv ohýbat.

Velký stojatý štípač už rozporcuje i metrové kusy silného a tvrdého dřeva. K ovládání tohoto zařízení slouží dvě páky zároveň tvořící bezpečnostní bariéru proti vymrštění štípaného materiálu. Velké štípače dokáží dělit kmeny o délce až 100 cm a průměru až 40 cm. Největší typy jsou v základu vybaveny i kardanovým hřídelem. Ten slouží pro pohon štípače od vývodové hřídele traktoru.

Štípačka dřeva nám ušetří mnoho námahy i času
Štípačka dřeva nám ušetří mnoho námahy i času

Publikováno: 13. 9. 2019, Autor: Jaromír Malich (text a foto), Profil autora: Redakce