reklama

Dílna v domě aneb když řemeslník pracuje z domova

V bytě si dílnu jen tak neuděláte, ale v rodinném domě se taková možnost nabízí a je škoda ji nevyužít. Protože kde jinde budete opravovat rozbitou zahradní houpačku nebo třeba vyrábět krmítko pro ptáky. Zařiďte si dílnu pro občasné kutilství nebo pro svou řemeslnou živnost.

Dílna v domě aneb když řemeslník pracuje z domova

Mít vlastní domácí dílnu se nabízí pouze kutilům, kteří bydlí v rodinném domě a ještě k tomu mají volnou místnost. Pokud je místnost dostatečně prostorná, bude v ní prostor pro velký pracovní stůl, pro regály s nářadím, nástroji a materiálem a také místo na samotnou práci.

Pokud není ani v rodinném domě možnost mít místnost jenom pro dílnu, pak se nabízí možnost zařídit si dílnu v garáži. Takové řešení je velmi časté. Avšak musí se tomu garáž přizpůsobit a nezapomínat udržovat garáž tak vybavenou, aby se v ní dalo parkovat auto.

Minimální prostor na dílnu je 3×2 metry, což je šest metrů čtverečních. Dostatečný prostor na domácí dílnu je místnost o rozměrech 3×3, pro náročnější kutily pak 5×5. U garáže je to jiné. Tam po odjezdu auta zbude celá místnost. Chcete pouze čas od času něco opravit nebo jen vylepšit? Pak vám bude stačit místnost 1×3 metry. Vlastně půjde o takový kutilský koutek, kde bude vše potřebné, ale není potřeba velký ponk.

Dílnu vybavíme množstvím polic a držáků na nářadí a pomůcky
Dílnu vybavíme množstvím polic a držáků na nářadí a pomůcky

Nezapomeňte, že kromě pracovního stolu (ponku) potřebujete někam ukládat nářadí. Proto základním stavebním prvkem každé dílny i garáže jsou regály a regálové systémy. Díky nim bude mít všechno své místo, bude ve všem pořádek a navíc se ušetří spousta místa. Regály a regálové systémy dokážou vyplnit celý prostor dílny podél zdí až ke stropu. Jejich největší výhodou je jejich flexibilnost.

V garáži nebo dílně musí být vždy pořádek. Jinak se nikdy nic neopraví nebo nevyrobí. Velmi oblíbené jsou děrované stěny, na které se dají libovolně umístit háčky nebo kolíky a na ně pověsit vše, co je potřeba mít pravidelně na očích. Osvědčené úložné prostory jsou také šuplíky, police, skříně, pojízdné kontejnery, držáky na strop nebo zeď – pro jízdní kola.

Publikováno: 3. 2. 2021, Autor: NejŘemeslníci (text a foto), Profil autora: Redakce