reklama

Máme home office aneb jak to vypadá, když pracujeme z domova

Pracovat z domova je velké lákadlo. Má to své světlé, ale i stinné stránky. Vše je potřeba dobře rozmyslet a zorganizovat byt, nejlépe za pomoci architekta. Tím se vyhnete spoustě nástrah, které z home office mohou po čase udělat nežádoucí věc. Změna podlah, sekání elektřiny a další věci již mnohdy vyžadují pomoc odborníka. Rozhodně není na škodu podívat se na odborný řemeslnický portál www.NejŘemeslníci.cz a poradit se specialisty.

Máme home office aneb jak to vypadá, když pracujeme z domova

Práce z pohodlí domova? Spousty ušetřených hodin, které bychom jinak ztratili denním dojížděním buď v přecpaných a nepohodlných hromadných prostředcích, nebo čekáním v kolonách aut, směřujících každé ráno do center velkých měst a každé odpoledne zpět, můžeme přece využít daleko efektivněji nebo příjemněji. Takový názor má na výkon práce z domácího prostředí většina lidí v produktivním věku. Ale pozor! Na prvním místě stojí pořízení vhodného nábytku. Při delší práci se nevyplatí ležet, nebo být v „ušáku“. Proto nešetřete na vhodném pracovním křesle a platí zde, že ergonomické ještě neznamená zdravotní.

Postupujte systematicky

  • najít to správné místo
  • dekorace
  • osvětlení
  • úložný prostor
  • co chvíle stání
  • ergonomie je základ
Pracovnou můžeme rozumět stůl a židli v koutě pokoje
Pracovnou můžeme rozumět stůl a židli v koutě pokoje

Jde o pohodlí

V domácím prostředí máme na práci daleko větší klid, nejsme nikým omezováni a jednotlivé pracovní činnosti si lze do denního programu rovnoměrně rozložit přesně podle svých potřeb i podle toho, jak jsme od přírody nastavení.

Někomu vadí brzké ranní vstávání, začíná pracovat raději později a nejvýkonnější bývá večer nebo dokonce v noci. Jiný je naopak ranní ptáče, raději si přivstane, a zatímco tzv. typ „sova“ teprve usedá k práci, má typ „skřivan“ již dávno většinu pracovního dne za sebou. Oba typy však podají mnohem efektivnější výkon, než kdyby se musely podřizovat pevně stanoveným hranicím pracovní doby, které jsou mimo jejich přirozené nastavení.

Rozhodujícím kritériem je v tomto případě velikost vaší domácnosti. Bydlíte-li v domě nebo ve vícepokojovém bytě, můžete pracovně vyhradit samostatnou místnost a podle toho ji také zařídit, protože bude sloužit výhradně k tomuto účelu. V menším bytě pravděpodobně vyhradíte pracovně samostatný kout nebo předsíňový výklenek, který je dobré od okolního prostoru alespoň opticky oddělit například skříňkou, knihovnou, dekorativním závěsem nebo třeba ozdobným paravánem. Obecně se nedoporučuje budovat pracovnu v ložnici ani brát si sem s sebou notebook – byť jen na chvilku.

Myslete na podlahu

Zaměřte se i na podnož. Ideální jsou pětiramenné podnože s kolečky. Klasické „čtyřnohé" židle se spíše hodí jen na příležitostné, nikoliv na dlouhodobé sezení. Důležité je, aby byla kolečka samobrzdící – taková, která se zablokují, pokud na ně nepůsobí dostatečná hmotnost. Při vstávání a sedání tak židle neujede a nepoškodí nábytek. Kolečka vybírejte podle podlahové krytiny v pracovně či pracovním koutě - tvrdá kolečka jsou vhodná pro měkké krytiny (koberec, linoleum) a měkká na tvrdé podlahy (dřevo, laminát, dlažba).

Máme-li velký byt, vyčleníme si jako pracovnu samostatnou místnost
Máme-li velký byt, vyčleníme si jako pracovnu samostatnou místnost

Vyhněte se chybám

Jednou z nejčastějších chyb lidí pracujících z domova je to, že neoddělují pracovní prostor od obytného. Je to i tím, že využívají mobil a notebook. Pak si svou malou kancelář přenášejí z jídelny do obýváku apod. Takové prostředí ale významně rozptyluje od práce. Navíc svou prací zasahujete do prostoru zbývajících členů rodiny a vzniká tak prostor pro hádky a konflikty.

  • Stůl - V první řadě neváhejte investovat do praktického pracovního stolu. Může být z masivu, z lamina, mít různé barvy, být skládací apod. Rozhodujícím měřítkem výběru jsou ale jeho rozměry. Záleží na tom, aby byl vhodně vysoký, široký a hluboký. Jeho rozměry přitom musíte přizpůsobit nejen tomu, jak velký prostor máte k dispozici, ale také tomu, kolik prostoru při práci potřebujete a zda máte možnost odkládat si potřebné věci i jinam.

Pokud máte na všechny své pracovní dokumenty a doplňky jen samotný stůl, rozhodně by měl být větší a neměly by mu chybět šuplíky. Stoly bývají obvykle asi 70 centimetrů vysoké, pokud ale měříte dva metry, budete se u něj krčit a vykoledujete si pěknou bolest zad. Při výběru se také ujistěte, že budete mít při práci u stolu dostatečné místo na nohy. Standardní psací stůl by měl být hluboký přibližně 80 cm. Samozřejmě záleží na tom, zda na stole budete mít notebook nebo naopak dva velké monitory apod. Je třeba myslet i na komfort pro vaše nohy, kterým by měl být vymezen prostor s minimální plochou 60×60 cm. Mezi hranou stolu a pevnou zarážkou, jakou je stěna nebo skříň, by měl být alespoň jeden metr.

  • Úložný prostor - Police je možné nahradit například textilními či kartonovými boxy v zajímavých designech nebo kontejnery na kolečkách, které se po skončení práce zasunou pod stůl a nenarušují vzhled okolního interiéru. Oblíbené je také úschovné pracoviště. Veškeré komponenty a prvky z domácí kanceláře jednoduše schované ve skříni ocení každý, kdo chce skutečně oddělit domov od pracovního prostředí. Po otevření skříně se vysune deska stolku s klávesnicí a monitorem, nebo rovnou s celým notebookem. Otevřená dvířka slouží jako nosné panely pro závěsné police.
  • Police - Pokud máte dostatek prostoru, pořiďte si také knihovnu. Někdy stačí i otevřené police se zarážkou. Výhodou je rychlá dostupnost. Ale pozor, knihy ničí prach, hřbety poničí slunce. Řešením jsou knihovny s vitrínou nebo částečným zasklením.
  • Světlo - Jednou z nejdůležitějších věcí je správné osvětlení, a to jak denní, tak umělé. Nejlepší pro naše oči je přirozené denní světlo, proto je ideální umístit stůl k oknu. Ujistěte se jen, že vám při práci slunce nesvítí do monitoru. Pozor dejte i na příliš silné žárovky ve stolní lampě, které zbytečně unavují oči. Lampička by měla svítit stejnou nebo alespoň podobnou intenzitou jako obrazovka počítače. Oči potom tolik netrpí, i když ani tak vám za celodenní pobyt před monitorem nepoděkují.
Pracovnu koncipujeme tak, abychom měli vše po ruce a pracovalo se nám pohodlně
Pracovnu koncipujeme tak, abychom měli vše po ruce a pracovalo se nám pohodlně

Byt skrývá netušené možnosti

Pracovna u zdi - U malých bytů je důležitý každý centimetr. Pokud místo chybí, volná zeď se může jevit jako velká výhoda. Snažte se raději využít výšku zdi, ne její šířku. Police jsou pohodlné a snadno se montují. Budou skvěle plnit svou funkci a zajistí vám volný pracovní prostor.

Pracovna jako malovaná - Pokud musíte pracovat v ložnici, pořiďte si malý multifunkční stolek, který bude plnit funkci toaletního stolku a zároveň také psacího stolu. Postavte jej u okna a z obou stran vznikne prostor pro regály nebo skříně.

Pracovna za pohovkou - Schovejte úzký stůl nebo psací stůl za pohovku v obývacím pokoji – takto vytvořený prostor bude ideálním místem pro pracovnu. Židle nebo stolička, která se dá celá zasunout pod stolek, vám pomůže vhodně využít dokonce i malý prostor.

Pracovna za paravánem - Využijte paraván, svislé textilní žaluzie nebo závěs, a oddělte si takto pracovní prostor od zbytku pokoje.

Pracovna pod schody - Problematický prostor pod schody se může stát pracovním místem, kde si snadno a jednoduše uspořádáte své účty nebo zpracujete dokumenty. Stačí pouze malý psací stůl a několik poliček.

Pracovna v chodbě - Nenechte bez povšimnutí žádný prostor, který lze dobře a účelně využít. Týká se to také chodby! Pokud není chodba ve vašem bytě extrémně úzká, lze v ní umístit psací stůl a židli, a těšit se z výhod domácí kanceláře.

Pracovna ve skříni - Dokonce i skříň nebo kredenc lze předělat na pracovní prostor. Má to však jednu podmínku - musí se vám podařit najít tak velký psací stůl a židli, která se vejde dovnitř. Když práci ukončíte, zavřete jednoduše dveře od skříně a nikdo si nevšimne, co se za nimi skrývá!

Pracovna ve skříňce - Nepatrná skříňka s dvířky na pantech (s otevíráním dolů) zavěšená na zdi, bez problému nahradí stolek pod notebook. Když práci ukončíte, zavřete skříňku… a je po problému!

Publikováno: 6. 9. 2019, Autor: NejŘemeslníci (text a foto), Profil autora: Redakce