reklama

Vhodný pracovní stůl do pracovny i dětského pokoje

Nezbytnou součástí pracovny i studentského pokoje je pracovní stůl. Protože u něj trávíme hodně času, je třeba jeho výběru věnovat velkou pozornost a předejít tak možným zdravotním problémům.

Vhodný pracovní stůl do pracovny i dětského pokoje

Jaký stůl vybrat

Určitě pracovní stůl nevybírejte pouze přes internet. Každý člověk, a děti obzvlášť, potřebuje stůl téměř na míru, je tedy lepší si ho osobně prohlédnout, vyzkoušet a případně se také poradit s prodejcem. Odcházet od stolu s bolavými zády kvůli nevhodně zvolenému stolu se nechce nikomu z nás.

Stůl sloužící i pro občasná jednání musí nutně mít větší rozměry
Stůl sloužící i pro občasná jednání musí nutně mít větší rozměry

Rozměry

Na pracovní stůl se musí vejít základní potřeby pro práci, ale zároveň musí umožňovat určitý pohyb. Rozměr také musí odpovídat tomu, že na něm bude umístěn monitor a klávesnice, případně notebook.

  • Minimální rozměr pracovní desky je 120 centimetrů šířky a 60 centimetrů hloubky.
  • Optimum je ovšem šířka stolu kolem 160 centimetrů a hloubka 80.
  • Budete-li umísťovat na stůl monitor, pamatujte, že by měl být od očí ve vzdálenosti minimálně 60 centimetrů, volte podle toho tedy hloubku stolu.
Stoly se dají rozšířit výsuvnými deskami, nabídnou tak více prostoru pro práci
Stoly se dají rozšířit výsuvnými deskami, nabídnou tak více prostoru pro práci

Důležité ergonomické požadavky

Pracovní stůl musí splňovat určité ergonomické požadavky, aby u něj tělo bylo ve správné pozici.

  • Správnou výšku stolu určíte, když se k němu posadíte – klouby kolenou a kyčlí by měly svírat pravé úhly, stejně tak ruce položené na desce by v loktech měly mít pravý úhel.
  • Průměrná výška stolu je 72 centimetrů ± 15 centimetrů. Ideální je taková, kdy mezera mezi sedákem židle a horní hranou pracovní desky stolu byla u mužů 22 až 31 centimetrů, u žen 21 až 30 centimetrů.
  • Pod stolem by měla být šířka pro nohy alespoň 60 centimetrů, světlá výška pod deskou potom 65 centimetrů. Pro hloubku je potom minimum 60 centimetrů.
Umístění v blízkosti okna zajistí dostatek denního světla
Umístění v blízkosti okna zajistí dostatek denního světla

Kam stůl umístit

Pracovní stůl je třeba mít dobře osvětlený a ideální je samozřejmě denní světlo. Proto umístěte stůl co nejblíže k oknu i s ohledem na to, zda u stolu bude sedět pravák či levák – leváci potřebují světlo zprava, praváci zleva. Jinak je možností pro jeho umístění mnoho – stát může u stěny, v rohu i uprostřed místnosti.

Ačkoliv se u stolu především sedí, je potřeba, aby umístění stolu umožňovalo pohyb – a to jak dopředu a dozadu při odsouvání a zasouvání židle, tak do stran pro sáhnutí do zásuvek a polic, a také do výšky kvůli nastavení vhodné výšky židle.

Moderní stůl se skleněnou deskou a kovovými prvky je nadčasový
Moderní stůl se skleněnou deskou a kovovými prvky je nadčasový

Materiály pro výrobu pracovních stolů

Materiál, ze kterého je pracovní stůl vyrobený, je také možné zvolit. Dobrou volbou je samozřejmě masivní dřevo, které je odolné, trvanlivé a osobité, ale také drahé. Další pak mohou být stoly z dřevotřísky opatřené na povrchu laminem nebo dýhou, stoly kovové či se skleněnými deskami. U těch ovšem počítejte s tím, že jejich povrch je chladný a nemusí tedy být vždy úplně komfortní. Důležitá u jakéhokoli materiálu je vždy kvalita provedení – pevné spoje, kvalitní kování a odolné povrchy by měly být na prvním místě.

Zvolte vhodné osvětlení

Kromě přirozeného světla, v jehož dosahu by měl pracovní stůl stát, je nutné ho opatřit i umělým světlem pro práci v šeru a tmě. Lampa musí být správně umístěna a měla by být opatřena stínidlem, polohovatelná s dostatečně silnou žárovkou. Pro práci na počítači se hodí zase osvětlení jemné a zároveň zastínění oken.

Správně zvolené světlo je důležitou součástí stolu
Správně zvolené světlo je důležitou součástí stolu

Typy stolů

V nabídce jsou různé typy stolů, které samozřejmě mohou plnit několik funkcí, ale jsou uzpůsobeny k tomu, aby dobře vyhovovaly určitým potřebám.

  • Počítačové stoly – pro klasický počítač bývají stoly vybaveny deskou či policí pod stolem, kam lze počítač postavit, a výsuvem na klávesnici. Některé jsou vybaveny i policí na monitor, aby byl ve správně výšce.
  • Rostoucí dětské stoly – jsou ideální volbou, kdy budete stůl zvyšovat úměrně s tím, jak dítě poroste. Nastavitelná je výška nebo i naklonění pracovní desky. Dítě tak bude mít po několik let vhodné podmínky pro práci bez opakovaných investic.
  • Pevný dětský stůl – při jeho výběru dbejte na stejná pravidla jako při výběru stolu pro dospělého – dodržte pravé úhly při sezení v kolenou, kyčlích a v loktech, nohy musí být položeny na zemi.

Publikováno: 4. 9. 2019, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce