reklama

Pracovat se dá i v obývacím pokoji

Jistě známe slova Home office - práce z domova. Někdo k takové práci potřebuje dílničku a někdo pracovní kout, kam si umístí psací stůl a židli a na stůl počítač. A takové místo si můžeme udělat třeba v obývacím pokoji. Jak si pracovní kout vytvořit a jakou mu dát fazónu, abychom se při práci cítili příjemné a pohodlně?

Pracovat se dá i v obývacím pokoji

Proč pracovní kout v obývacím pokoji?

Někdy není potřeba docházet nebo dojíždět do zaměstnání a lze pracovat z domova, tzv. home office. Spousta lidí v tom spatřuje velké plus, neboť pracujeme a přitom sedíme pohodlně doma v obýváku. Ale pozor. Pokud máme vysloveně kancelářskou práci a denně prosedíme několik hodin u monitoru počítače, rozhodně to nebudeme řešit v pohodlném ušáku a u konferenčního stolku. Chtělo by to si vytvořit pracovní kout právě v obývacím pokoji, neboť tento je centrem našeho společenského a rodinného života a my tak můžeme pracovat a přitom být pohromadě se svými blízkými.

Vytvořit v obývacím pokoji pracovní kout není nic nemožného
Vytvořit v obývacím pokoji pracovní kout není nic nemožného

Kam pracovní kout umístit?

Nejideálnější by bylo, umístit pracovní kout v obývacím pokoji co nejblíže oknu, aby nám na stůl dopadalo přirozené denní světlo. Také bychom měli mít stůl situovaný tak, abychom neseděli přímo čelem k televizi, aby nás nesvádělo během práce sledovat televizní programy. Zároveň bychom se ale neměli otáčet zády do místnosti, zvláště pokud budeme pracovní kout využívat i v době, kdy jsou doma i ostatní.

U okna je nejlepší místo,a bychom zde umístili psací stůl a židli
U okna je nejlepší místo,a bychom zde umístili psací stůl a židli

Čím pracovní kout vybavit?

Máme vybrané místo, kde svůj pracovní kout budeme realizovat a začínáme ho zařizovat. Především budeme potřebovat kvalitní a stabilní psací stůl. V případě, že pracujeme na počítači, budeme mít stůl s rovnou pracovní deskou, pokud pracujeme manuálně (kreslíme, rýsujeme nebo třeba skládáme dřevěné panenky), bude pro nás výhodně polohovatelná deska. Při výběru zohledňujeme nejen velikost a tvar stolu, ale také barvu, která by rozhodně měla ladit s nábytkem v obývacím pokoji. Jinak bude náš pracovní kout působit rušivě.

Psací stůl by měl být prostorný a stabilní
Psací stůl by měl být prostorný a stabilní

Dalším kusem nábytku je židle. I zde platí, že se vyplatí investovat do kvalitní, ergonomicky tvarované a nejlépe otočné kancelářské židle. Sedíme-li u stolu několik hodin v kuse, potřebujeme mít pod sebou pevnou plochu a širokou oporu zad. Bonusem by měly být područky a snímatelný potah.

Kromě stolku a židle jistě využijeme okolo sebe úložné prostory - šuplíky nebo skříňku pod stolkem, popřípadě plastové boxy na drobnosti, na škodu nebude ani závěsná police na zeď a nebo otevřený regál. Postupně zjistíme, že okolo sebe potřebujeme spoustu skříněk, abychom měli kam uložit všechno, co ke své práci potřebujeme. Raději na tuto skutečnost myslíme již při zařizování našeho pracovního koutku.

Na židli můžeme prosedět i několik hodin, musí být proto opravdu kvalitní
Na židli můžeme prosedět i několik hodin, musí být proto opravdu kvalitní

Nesmíme zapomenout ani na osvětlení pracovního koutu v obývacím pokoji. Přes den si vystačíme s denním světlem, zvlášť pokud budeme mít stůl u okna. Možná ale budeme často pracovat i po večerech nebo brzy po ránu, kdy není ještě pořádně vidět. V takové chvíli začneme pomýšlet na pořízení si stolní lampičky. V poslední řadě si pak pořídíme pořadače na dokumenty, úhledné krabičky nebo dózy na drobnosti a hlavně se snažíme na stole udržovat pořádek, aby náš "pracovní chaos" nepůsobil jako nepořádek a neurážel oko rodiny.

Barvy a materiály

Barvy jsou důležité s ohledem na okolí. Je-li náš obývací pokoj laděn do zemitých tónů, bylo by přímo barbarské si pořídit stůl nebo židli v barvách duhy. Vždy se snažíme, aby všechen nábytek a to i v pracovním koutě byl ve stejném odstínu. Totéž můžeme říci o materiálech. Obývací stěna ze světlého masivu a potahová látka se zámeckým vzorem na gauči a křeslech se nebude příjemné snášet s psacím stolem s kovovými nohami a kancelářskou židlí s potahem s emotikony. Musíme dbát na estetickou úpravu celého pokoje.

I osvětlení pracovního koutu nemá smysl podceňovat
I osvětlení pracovního koutu nemá smysl podceňovat

Publikováno: 3. 9. 2019, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce