reklama

Kuchyňské spotřebiče pro snadné vaření

Kuchyňských spotřebičů existuje velká spousta. Klasika v podobě lednice, varné desky a trouby na pečení, je základem v každé domácnosti. Jenže aby vaření bylo snadné a šlo pěkně od ruky, neměli bychom zapomínat ani na některé šikovné pomocníky. Jaké kuchyňské spotřebiče by našemu hledáčku neměly uniknout? K čemu je dobrý například kuchyňský robot nebo varná konvice?

Kuchyňské spotřebiče pro snadné vaření

Základní spotřebiče do každé kuchyně

Úplným základem pro snadné vaření je varná deska. Především starší generace volí jednodušší variantu na plyn, kde zažehnutí plamene je provedeno piezoelektrickým systémem. Výhodou plynové varné desky je především nižší cena a jednodušší údržba, spočívající prakticky jen v čištění po vaření. Nerezové varné desky zbavujeme špíny houbičkou s neabrazivním saponátem. Co se týká přívodu plynu, minimálně jednou ročně je zapotřebí provést revizi přívodní koncové hadice, která spojuje plynové potrubí v domě s varnou deskou. Je to z důvodu prevence proti únikům a případné havárii.

Elektrická varná deska pro moderní kuchyňskou linku je indukční, vybavená dotykovým ovládáním. Její pravidelná údržba znamená pouze čištění a ověřování funkčnosti. Avšak pozor na abrazivní přípravky na čištění kuchyně, ty dokáží krásnou a slušivou varnou desku hodně poškrábat. S elektrickou verzí také musíme počítat s vyšší spotřebou elektřiny a podle toho bychom měli volit výši měsíčních záloh na energie.

Pokud vybíráme novou troubu, pak bychom měli zvolit horkovzdušnou verzi, která je velmi oblíbená. Pečení je v ní velmi efektivní a rychlé, navíc když často pečeme maso, sáhneme po troubě s čidlem, které před zahájením pečení vsuneme do připravovaného pokrmu. Díky tomu máme dokonalý přehled, v jakém stavu se naše kulinářské umění nachází.

Moderní spotřebiče do kuchyně už nemusí být jen bílé
Moderní spotřebiče do kuchyně už nemusí být jen bílé

Mikrovlnná trouba

Mikrovlnná trouba patří k již neodmyslitelným kuchyňským spotřebičům. Její hlavní úděl spočívá především v rychlém ohřívání pokrmů. Také je s ní možné rychle rozmrazovat maso nebo grilovat. Kromě klasických provedení s otočnými knoflíky, což mají v oblibě milovníci staré školy, narazíme na velice moderní a líbivé přístroje, které jsou z nerezu a vybavené plně elektronickým ovládáním. Co se týká výběru mikrovlnné trouby, pak se obrátíme vždy na menší obchody, které prodávají kvalitní zboží, byť mnohokrát prodávané za mírně vyšší cenu. V tomto případě se rozhodně nevyplatí šetřit.

Mikrovlnná trouba mnohdy nahradí sporák a klasickou troubu
Mikrovlnná trouba mnohdy nahradí sporák a klasickou troubu

Kombinovaná lednice

V dnešní době již prakticky nenarazíme na lednice bez většího mrazáku. Ačkoliv lednice je považována za královnu bílé techniky, patří k základním kamenům každé kuchyně. Při výběru lednice s mrazákem se neřídíme pouze rozměry, uvnitř by měla být řada šikovných detailů, nesmí chybět funkce samoodmražování a alarmu, který upozorní, když je lednice či mrazák otevřen příliš dlouho nebo teplota uvnitř je vysoká - například po delším výpadku proudu. Pro velkou kapacitu můžeme zvolit i lednice americké, vybavené například ledovačem. Pokud si vybíráme kombinovaný přístroj, vždy je vhodné připlatit za vícekompresorové provedení, kde jeden okruh chladí mrazák a druhý lednici. V případě poruchy je funkční alespoň jedna část.

Lednice s mrazákem nabídne dostatek úložného místa pro naše potraviny
Lednice s mrazákem nabídne dostatek úložného místa pro naše potraviny

Myčka nádobí

Myčka nádobí je spotřebičem, který velmi výrazně pomůže s usnadněním úklidu například po rodinném obědě, kdy se nahromadí spousta ušpiněného nádobí. Pro menší domácnosti stačí základní typy myček se šíří 45 cm, pro velkou domácnost bychom měli zvolit větší šíří 60 cm. Myčka má několik pracovních režimů, od rychlého mytí až po dlouhý a agresivní program pro silně znečištěné talíře, hrnce a podobně. Moderní myčka nádobí také výrazně šetří vodu při porovnání s klasickým mytím nádobí ve dřezu. Nejmodernější typy nabízejí i promítání provozního stavu na podlahu v kuchyni.

S myčkou ušetříme čas i náklady na vodu, energie a mycí prostředky
S myčkou ušetříme čas i náklady na vodu, energie a mycí prostředky

Varná konvice

Rychlé vaření vody na čaj nebo pro zalití ranní kávy je doménou varných konvic. Ty patří k nejdéle používaným stojícím spotřebičům v kuchyni. Levnější modely mají příkon kolem 1,5 kW a plastové tělo, stylové nerezové typy, které najdou uplatnění v moderních kuchyních novostaveb a chalup, mohou mít příkon až 2,2 kW. Pro přípravy různých druhů čajů je zapotřebí také regulace teploty ohřívané vody, jež nabízejí nejmodernější typy.

Varná konvice je nepostradatelný pomocník u našich snídaní
Varná konvice je nepostradatelný pomocník u našich snídaní

Víceúčelové kuchyňské roboty

S mnohoúčelovým kuchyňským spotřebičem, který uměl šlehat, hnětat, mlít maso, lisovat šťávu pro základ džemů nebo sekat, pracovaly již naše babičky. Dnešní roboty umí to samé nebo více, avšak jsou podstatně menší, tišší a hlavně uživatelsky příjemnější. Přibyly funkce jako strouhání, plátkování či trhání zeleniny. Designové roboty jsou proti klasickým typům mnohonásobně dražší, ale kvalita mnohokrát pokulhává. Ve výbavě každé moderní hospodyňky by neměl chybět ani víceúčelový šlehač nebo mlýnek na kávu či koření.

Bez robota bychom museli sekat, mlít i strouhat všechno ručně
Bez robota bychom museli sekat, mlít i strouhat všechno ručně

Publikováno: 11. 8. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos(foto) , Profil autora: Redakce