reklama

I v paneláku si můžete na balkoně vytvořit příjemné posezení

Balkón nejen na panelovém domě je skvělým místem, kde jsme doma a přesto venku. Místo, kde můžeme relaxovat při ranní kávě, nebo si v letních večerech jen tak posedět s rodinou nebo přáteli. K tomu budeme potřebovat posezení, jehož výběr bychom neměli podcenit. Především je důležité, jak velký balkón máme a na kterou světovou stranu je směřován.

I v paneláku si můžete na balkoně vytvořit příjemné posezení

Pro pořízení vhodného nábytku je podstatný rozměr balkónu a na kterou světovou stranu je situován. Pro malé balkóny budeme volit jednoduché sety malých stolků se židlemi či křesly, které mohou být rozkládací a tím nám ušetří místo, pokud budeme chtít využít balkón k jinému účelu než k odpočinku.

Jednoduché posezení na balkóně skýtá i romantiku
Jednoduché posezení na balkóně skýtá i romantiku

Rovněž budou důležité materiály odolné vůči klimatickým změnám, jako je déšť, vítr nebo slunce. Pro velké balkóny máme u výrobců a prodejců nepřebernou škálu vybavení z různých materiálů, provedení i designu. Zde nemusíme tolik řešit prostor, a proto si můžeme dopřát i různá lehátka nebo sedací sestavy.

Posezení na malém balkóně v retro stylu
Posezení na malém balkóně v retro stylu

Malé balkóny

Pro balkóny menších rozměrů je vhodný rozkládací nábytek složený ze židlí či křesel a stolu. Můžeme vybírat z různých druhů přírodních materiálů, jako je dřevo nebo ratan, stabilních, jako je ocel nebo hliník a kov nebo levnějších, jako je plast. Podstatné bude provedení a snadná údržba, v neposlední řadě i odolnost vůči klimatickým změnám. Dalším typem pro malý balkón může být nábytek, který není nijak mohutný a působí jemným dojmem. Využijeme i staré kousky, např. z půdy nebo bazaru, které nám vytvoří příjemný retro styl.

Skládací nábytek na malý balkón
Skládací nábytek na malý balkón

Velké balkóny

U velkých balkónů nemusíme řešit prostor ani počet nebo druh nábytku. Velmi praktické jsou jídelní sety tvořené stolem v kulatém či obdélníkovém nebo čtvercovém provedení s židlemi nebo křesly. Sedací soupravy pak tvoří křesla a pohovky, nebo sedací sety opatřené látkovými podsedáky, které nám zpříjemní odpočinek. Vybírat můžeme z různých druhů materiálů, designu, provedení a barev. Můžeme využít i kombinaci přírodního a umělého materiálu, který bude odolný vůči klimatickým podmínkám s jednoduchou údržbou.

Posezení na velkém balkóně dodá prostoru útulnost
Posezení na velkém balkóně dodá prostoru útulnost

Druhy materiálů pro balkónové posezení

Nejčastějším představitelem je ratan, rákos, vrba nebo bambus. Ratanový nábytek na balkón je velmi oblíbený. Je lehký se snadnou údržbou a odolný vůči povětrnostním vlivům.

Ratanový nábytek na balkon je klasika, co neomrzí
Ratanový nábytek na balkon je klasika, co neomrzí

Dlouhá životnost jej předurčuje k výběru pro ty, kteří mají rádi přírodní materiály. Jeho velkou výhodou je malá hmotnost, a proto je snadno přemístitelný. Na každém balkónu vytvoří krásné zákoutí pro svůj netradiční vzhled a originalitu.

Dřevěný nábytek můžeme vybírat z eukalyptového dřeva, které je velmi odolné a tvrdé. Je schopné odolat kyselým městským dešťům, a vyniká svou stálobarevností a dlouhověkostí. Toto dřevo pochází z Austrálie, kde bylo využíváno na stavbu mostů nebo domů. Pro jeho delší životnost a zachování typické barevnosti je vhodné jej v průběhu roku ošetřit olejem na tvrdé dřevo.

Dalším vhodným materiálem na dřevěný nábytek je masivní teakové dřevo, které se používá pro svou dlouhou životnost k výrobě palub lodí. Je pevné, pružné a trvanlivé. Výhodou je i odolnost vůči plísním, houbám, dřevomorce a dalším škůdcům. Nemusí se používat povrchová úprava, časem se barva dřeva zbarví na stříbrošedou, avšak s nátěrem na bázi vody bude působit velmi elegantně a uhlazeně.

Vhodným materiálem je i akáciové tvrdé dřevo, které je původem z tropických lesů Východní Asie a Jižní Ameriky. Dodává dřevěnému nábytku šarm a vypadá velmi stylově pro svou jemnou texturu a olivově hnědé až šedozelené odstíny. Rovněž i toto dřevo se vyznačuje znamenitou voděodolností, trvanlivostí a odolností vůči biologické degradaci (odbouráváni organických látek). V provedení bývá s ocelovým rámem, který dodá nábytku stabilitu a odolnost. Vyrábí se i v rozkládací úpravě a je tak vhodný pro malé balkóny.

Dřevěné židle na balkoně vydrží díky impregnaci
Dřevěné židle na balkoně vydrží díky impregnaci

Paletový nábytek na balkóně má své kouzlo a jistě najde mnoho příznivců pro svou jednoduchost a funkčnost. Nezanedbatelná je i finanční stránka. Z palet lze sestavit nepřeberné množství variací pro sezení, odpočinek a relaxaci. Ten, kdo má rad změny, bude jeho příznivcem, protože může stále jednotlivé dílky přestavovat a měnit tak celkový vzhled exteriéru balkónu. Nevýhodou je jeho krátká životnost. Každý může být svým designerem. Před samotným sestavením jednotlivých dílů je vhodná úprava povrchu palet. Hrany je nutné obrousit a vyhladit. Pro ochranu postačí natřít krycím nátěrem a poté lakem. Můžeme zvolit bezbarvé provedení nebo extravagantní barevné tóny. K úpravě lze použít i vosky nebo oleje, rovněž ošetření proti klimatickým vlivům prodlouží jeho životnost. Pokud si chceme ušetřit čas, můžeme si zakoupit už hotové sestavy, které budou opracované a naimpregnované.

Nábytek z palet je levná, ale velmi pěkná záležitost
Nábytek z palet je levná, ale velmi pěkná záležitost

Kovový nábytek vyrobený z oceli s pískovým nástřikem je velmi stabilní a dobře odolává povětrnostním vlivům. Deska stolu může být vyrobena ze skla, které je tvrzeno a tím je i pevnější a bezpečnější než běžné sklo. Výplň židlí bývá z textilenového výpletu, který rovněž vyniká trvanlivostí a odolností k povětrnostním vlivům. Je velmi pohodlný a můžeme jej tak využít k dlouhému sezení. Čištění a údržba není náročná a rovněž je možnost pořízení nábytku v rozkládací úpravě vhodné pro malé balkóny.

Dalším typem může být hliník v kombinaci s WPC (dřevo-plastový kompozit). Tento materiál je vysoce odolný povětrnostním změnám, hliníkový rám bude působit robustně a zároveň elegantně a společně s kvalitním polstrováním dodá balkónu jedinečný vzhled. Opěrné a sedací plochy je vhodné doplnit o textilní polštáře.

Kovový nábytek evokuje luxus, ale v horku nebude příjemný
Kovový nábytek evokuje luxus, ale v horku nebude příjemný

Plastový nábytek je vhodnou volbou pro ty, kteří nechtějí investovat mnoho finančních prostředků do nábytku na balkón, například kvůli tomu, že jsou v pronájmu. Tento nábytek je vyrobený z odolného plastu, který vydrží různé klimatické podmínky. Další výhodou je jeho snadná údržba. Stačí omýt vodou s trochou saponátu. Je velmi lehký a snadno jej přemístíme. Je k dostání i v rozkládacím provedení, které využijeme při nepříznivém počasí nebo pokud se budeme muset stěhovat.

Plastové židličky jsou levnou variantou, dlouhodobé teplo jim ale nesvědčí
Plastové židličky jsou levnou variantou, dlouhodobé teplo jim ale nesvědčí

Polyratan je plastová imitace ratanu, který je odolný vůči vodě i klimatickým vlivům, je proto velmi vhodný na venkovní použití. Velkou výhodou proti přírodnímu ratanu je jeho větší pevnost a delší trvanlivost a také se nerozplétá. Velmi často obsahuje UV filtr. Snadno se čistí, stačí vlhký hadřík a trocha saponátu. Jako doplněk se hodí textilní podsedáky a polštáře. Je vhodné vybírat výrobky se 100% recyklovatelností.

Polyratanový nábytek je novinkou na trhu
Polyratanový nábytek je novinkou na trhu

Jedná se o velmi moderní posezení ve formě malých pufů nebo velkých bagů. Vaky jsou vyplněny vysoce hustou kuličkovou výplní, která se plně přizpůsobí tělu. Výborně drží tvar a neztrácí na objemu, odpočinek v takovém vaku bude velmi intenzivní. Prošití je velmi pevné, vaky jsou opatřeny trojitým zapínáním, nemusíme mít strach, že se výplň vysype nebo že jej zvídavé dětské ruce otevřou. Látka je z polyesteru, který je odolný vůči namáhání a je snadno omyvatelný. Jsou lehké a snadno přemístitelné. Pořídit si je můžeme v různém barevném provedení. Čištění se provádí vlhkým hadříkem, při větším znečištění můžeme použít roztok z pracího prášku nebo mýdlovou vodu. Po této úpravě je důležité čištěné místo přetřít vlhkým hadříkem, aby nám na látce nevznikly po uschnutí nevzhledné skvrny.

Sedací vaky a bagy potěší jistě nejvíc děti
Sedací vaky a bagy potěší jistě nejvíc děti

Ať už zvolíme sezení na balkóně z jakéhokoliv materiálu, provedení nebo designu, vždy bude vhodným doplňkem pro malý nebo velký balkón, na kterém můžeme relaxovat nebo trávit volný čas s rodinou nebo přáteli.

Publikováno: 30. 7. 2019, Autor: Šárka Miškovská (text), Depositphotos (foto) , Profil autora: Redakce