Cementová nivelační stěrka k vyrovnání podlah
Cementová nivelační stěrka vám pomůže dosáhnout dokonale rovného podkladu pro podlahu, jenž je nezbytným základem pro pokládku moderních podlahových krytin. Cementová nivelační stěrka se dnes zcela běžně používá před položením plovoucí podlahy, dlažby, marmolea, ale i koberce. Vše, co potřebujete vědět o cementové nivelační stěrce, se dozvíte v tomto článku.

Co je nivelační stěrka
Cementová nivelační stěrka je paropropustná rychle tuhnoucí hmota, která pro své vlastnosti spadá do oboru stavební chemie. Cementová je proto, že obsahuje z velké části cement. Jde o nejběžnější a nejpoužívanější typ stěrky ve stavebnictví. Používá se k dokonalému vyrovnání podkladu při pokládání podlah. A to ať už jde o lepené podlahové krytiny (čili dlažbu, marmoleum, PVC, korek), nebo volně položené (koberce nebo plovoucí podlahy). Nehodí se na dřevo, kovový podklad, plast a živici. Cementová nivelační stěrka vše dokonale zakryje a vytvoří jednolitou souvislou vrstvu v absolutní rovině s maximální odchylkou 1-2 milimetry. Prodává se v suché maltové směsi, která se skládá z anorganických pojiv a plniv a dále pak i ze ušlechťujících chemických přísad. Kromě cementové nivelační stěrky se ve stavebnictví ještě používají anhydritové samonivelační stěrky a epoxidové i cementoepoxidové nivelační stěrky. Cementové nivelační stěrky se na povrch nanáší ručně, ale i strojně.

Kam se používá cementová nivelační stěrka
Cementovou samonivelační stěrku je možno použít pod různé typy podlah. Můžete ji aplikovat na beton, anhydrit, cement, starý beton i keramickou dlažbu. Použít se může v obytných, ale i v komerčních prostorách v tloušťce od dvou do deseti milimetrů. Přičemž je však nutno vzít v úvahu, že do garáží, skladů, dílen je zapotřebí použít speciálních pevnějších nivelačních stěrek. Povrch stěrky je vždy nutné opatřit nějakou vhodnou povrchovou úpravou.

Příprava podkladu pod cementovou nivelační stěrku
Podklad pro cementovou nivelační stěrku musí být předem připravený. Musí být suchý, pevný, čistý, nezmrzlý, bez prachu a jiných nečistot. Také je nutné ho zbavit olejových skvrn, mastnot a zbytků nátěrů. Povrch nesmí mít ani vodoodpudivou úpravu. Před nanesením nivelační stěrky je rovněž nutné povrch opatřit vhodnou penetrací. Správná penetrace zamezí následnému rychlému vyschnutí a zajistí se tím i lepší přilnavost k podkladu. Pokud se zde vyskytují větší prohlubně, je zapotřebí je ještě před položením stěrky vyrovnat. V případě, že byste přípravu podcenili, zvolili byste nevhodný postup, hrozí vám popraskání nivelační a odtržení od podkladu.

Penetrace podkladu
Penetrace podkladu slouží k tomu, aby se cementová nivelační stěrka dobře přichytila a příliš brzy neztuhla. Je nutné ji provést 12 hodin před samotným nanesením nivelační stěrky. Provádí se ve dvou vrstvách. Druhý nátěr se pak provádí zhruba jednu hodinu před litím stěrky. Odborníci doporučují, používat penetraci i stěrku od stejného výrobce.

Příprava cementové nivelační hmoty
Cementová nivelační stěrka se prodává v sypké podobě, kterou je zapotřebí nejprve naředit ve správném poměru s vodou. Zde se řiďte tím, co je uvedeno na obalu od výrobce. Pokud byste neuposlechli pokynů výrobce a směs naředili jinak, může stěrka ztratit svou pevnost, nemusí vám ztuhnout nebo naopak ztuhne až příliš brzy. Stěrku je možno připravit ručně za pomocí ručního pomalu běžného míchadla či elektrické vrtačky za užití malých otáček. Po třech minutách míchání by se stěrka měla nechat pět minut odstát a pak zase krátce promíchat až do hladké konzistence bez hrudek. Strojové rozmíchání je pohodlnější, ale je tu nutno počítat s hrudkami, ale ty tu nejsou na závadu.

Jaká teplota je potřebná při aplikaci cementové nivelační stěrky?
Teplota povrchu pro aplikaci stěrky na samotný podklad, by neměla být nižší než 10 stupňů Celsia. Prostorová teplota by pak neměla klesnout pod 15 stupňů Celsia. Ideální však je, když se teplota v prostoru pohybuje mezi 15 až 20 stupni Celsia.

Při aplikaci je důležitá i prostorová vlhkost
Prostorová vlhkost totiž dost významně ovlivňuje schnutí nivelační stěrky. Optimální vlhkost v interiéru by se proto měla pohybovat okolo 65%. Pokud bude prostorová vlhkost nižší, bude se doba schnutí zkracovat a pokud bude prostorová vlhkost vyšší, bude se doba schnutí pro změnu prodlužovat.
Aplikace stěrky
Vymíchaná, správně naředěná směs se rozlévá na připravený napenetrovaný podklad, přičemž se rozhrnuje a rovnává širokým nerezovým hladítkem. Potom se směs odvzdušní a jednotlivé pásy stěrky se napojí válečkem s umělohmotnými ostny. Délka a hustota ostnů se odvíjí od vrstvy nivelační stěrky. Malé plochy postačí rozetřít pouze hladítkem. U větších ploch je nutné vylévat a míchat směs kontinuálně bez časových prodlev. Důležité je dbát na napojení předem vylité hmoty. Pokud se nepovede aplikace cementové nivelační stěrky na první pokus, je možné to napravit druhým nátěrem.

Schnutí cementové nivelační stěrky
Některé druhy jsou suché již po několika hodinách, ale vždy je lepší, když jí se nechá schnout 24 hodin. Při schnutí stěrky je velmi důležité zajistit dobré větrání místnosti. Pokud by větrání bylo nedostatečné, schnutí by se mohlo prodloužit až pětinásobně. Nezapomeňte proto nechat okna a dveře dokořán.
