reklama

Roztoči v posteli jako nevítaní spolunocležníci

V posteli se o své místo velmi rádi podělíme s partnerem, ale rozhodně ne s roztoči. Ale jak zjistit, že právě v naší posteli jich bydlí tolik, že se s nimi taháte o peřinu? Pomůže nám na to pár jednoduchých znaků.

Roztoči v posteli jako nevítaní spolunocležníci

Roztoči v naší posteli

Každý den si chodíme lehnout do naší postele a většinou si ani neuvědomíme, že v ní nikdy nejsme sami. Když pomineme partnera, děti a domácí mazlíčky, sdílí s námi naše lože asi tak milion nejrůznějších roztočů. To číslo je děsivé, ale reálné. A co s tím dělat?

Roztoči pod mikroskopem vypadají krvežíznivě
Roztoči pod mikroskopem vypadají krvežíznivě

Roztoči jsou nejčastějším zdrojem alergenů, díky kterému se z nás mohou stát astmatici. Častý ucpaný nos, projevy rýmy, kašel a smrkání nemusí mít na svědomí povětrnostní podmínky, ale tato pouhým okem neviditelná zvířátka. Stejně tak jako časté projevy únavy i alergická rýma nás postihuje díky výkalům, které roztoči vylučují do našich lůžkovin, polštářů i matrací.

Alergickou rýmou můžeme trpět díky roztočům
Alergickou rýmou můžeme trpět díky roztočům

Roztoči si nejvíce libují v kobercích, čalouněném nábytku, záclonách, v plyšových hračkách, lůžkovinách, matracích, přenášejí je domácí mazlíčci. Množí se tam, kde je teplota okolo 24°C, kde se málo větrá a uklízí, kde se prádlo pere na méně než 60°C. To vše je živnou půdou pro roztoče. není možné se jich zbavit zcela, to bychom museli žít ve sterilním prostředí, ale můžeme jejich počet výrazně eliminovat. Ale jak?

Roztoči si libují v prachu, kterého se v domácnosti najde vždy dost
Roztoči si libují v prachu, kterého se v domácnosti najde vždy dost

Prvním krokem je časté uklízení, větrání, praní a vysávání. Velmi pomůže, pokud se zbavíme záclon, závěsů, koberců, vyměníme čalouněný nábytek za ten bez potahu, budeme prát prádlo na 60°C a pokud je to možné, spoustu věcí můžeme na chvíli uklidit do mrazáku. Také časté koupání a očista našich domácích mazlíků dokáže výrazně snížit počet roztočů okolo nás. Pečlivé mytí podlahy desinfekčními saponáty a důkladné luxování koberců, časté vyklepávání deček a závěsů.

Důkladné uklízení je dobrým začátkem v boji s roztoči
Důkladné uklízení je dobrým začátkem v boji s roztoči

Nejvíce roztočů s námi ale bydlí v ložnici. Není v našich silách denně převlékat lůžkoviny, prát deky a čistit matrace, ale co nejčastější úklid v ložnici nám pomůže se roztočů zbavovat. Právě matrace bychom měli mít doma max. 7 let a poté koupit nové. také bychom je měli vybavit chrániči matrací, které lze stáhnout a vyprat v pračce. Roztoči si libují spíše ve vlhku, takže časté větrání v ložnici a rozestýlání postelí se jim vůbec nebude líbit. S dětmi sdílí postele plyšové hračky. Pokud je nemůžeme prát, uklidíme je občas na pár hodin do mrazáku. Totéž můžeme udělat s matracemi. ty sice do mrazáku nedostaneme, ale můžeme využít zimní období a na chvíli je vystavit mrazivému počasí.

Praní prádla minimálně na 60°C je proti roztočům účinné
Praní prádla minimálně na 60°C je proti roztočům účinné

Co dělat s lůžkovinami a matracemi v létě? Slunit a větrat. Tak, jak roztoči nesnáší chlad, nesnáší také sucho a teplo. A vystavit naše matrace a prádlo slunečními záření je to nejlepší, co pro své zdraví můžeme udělat. Již naše babičky věděly moc dobře, že sušit prádlo na sluníčku a v průvanu je zárukou čistoty a pravidelné větrání našich domovů vyžene roztoče z jejich skrýší. Pokud tedy nechceme s roztoči sdílet svůj byt, stačí udělat jen jediné - dbát na čistý domov.

Publikováno: 30. 6. 2019, Autor: Martina Pilzová (text), depositphotos.com (foto), Profil autora: Redakce