V posteli se o své místo velmi rádi podělíme s partnerem, ale rozhodně ne s roztoči. Ale jak zjistit, že právě v naší posteli jich bydlí tolik, že se s nimi taháte o peřinu? Pomůže nám na to pár jednoduchých znaků.
Roztoči v naší posteli
Každý den si chodíme lehnout do naší postele a většinou si ani neuvědomíme, že v ní nikdy nejsme sami. Když pomineme partnera, děti a domácí mazlíčky, sdílí s námi naše lože asi tak milion nejrůznějších roztočů. To číslo je děsivé, ale reálné. A co s tím dělat?

Roztoči jsou nejčastějším zdrojem alergenů, díky kterému se z nás mohou stát astmatici. Častý ucpaný nos, projevy rýmy, kašel a smrkání nemusí mít na svědomí povětrnostní podmínky, ale tato pouhým okem neviditelná zvířátka. Stejně tak jako časté projevy únavy i alergická rýma nás postihuje díky výkalům, které roztoči vylučují do našich lůžkovin, polštářů i matrací.

Roztoči si nejvíce libují v kobercích, čalouněném nábytku, záclonách, v plyšových hračkách, lůžkovinách, matracích, přenášejí je domácí mazlíčci. Množí se tam, kde je teplota okolo 24°C, kde se málo větrá a uklízí, kde se prádlo pere na méně než 60°C. To vše je živnou půdou pro roztoče. není možné se jich zbavit zcela, to bychom museli žít ve sterilním prostředí, ale můžeme jejich počet výrazně eliminovat. Ale jak?

Prvním krokem je časté uklízení, větrání, praní a vysávání. Velmi pomůže, pokud se zbavíme záclon, závěsů, koberců, vyměníme čalouněný nábytek za ten bez potahu, budeme prát prádlo na 60°C a pokud je to možné, spoustu věcí můžeme na chvíli uklidit do mrazáku. Také časté koupání a očista našich domácích mazlíků dokáže výrazně snížit počet roztočů okolo nás. Pečlivé mytí podlahy desinfekčními saponáty a důkladné luxování koberců, časté vyklepávání deček a závěsů.

Nejvíce roztočů s námi ale bydlí v ložnici. Není v našich silách denně převlékat lůžkoviny, prát deky a čistit matrace, ale co nejčastější úklid v ložnici nám pomůže se roztočů zbavovat. Právě matrace bychom měli mít doma max. 7 let a poté koupit nové. také bychom je měli vybavit chrániči matrací, které lze stáhnout a vyprat v pračce. Roztoči si libují spíše ve vlhku, takže časté větrání v ložnici a rozestýlání postelí se jim vůbec nebude líbit. S dětmi sdílí postele plyšové hračky. Pokud je nemůžeme prát, uklidíme je občas na pár hodin do mrazáku. Totéž můžeme udělat s matracemi. ty sice do mrazáku nedostaneme, ale můžeme využít zimní období a na chvíli je vystavit mrazivému počasí.

Co dělat s lůžkovinami a matracemi v létě? Slunit a větrat. Tak, jak roztoči nesnáší chlad, nesnáší také sucho a teplo. A vystavit naše matrace a prádlo slunečními záření je to nejlepší, co pro své zdraví můžeme udělat. Již naše babičky věděly moc dobře, že sušit prádlo na sluníčku a v průvanu je zárukou čistoty a pravidelné větrání našich domovů vyžene roztoče z jejich skrýší. Pokud tedy nechceme s roztoči sdílet svůj byt, stačí udělat jen jediné - dbát na čistý domov.
Publikováno: 30. 6. 2019, Autor: Martina Pilzová (text), depositphotos.com (foto)
, Profil autora: Redakce