reklama

Šatní a potravinoví moli - co kterému chutná?

Pokud na vás při otevření skříně vylétl podivný malý motýlek, vašemu mohérovému svetru chybí rukáv a v mouce je nějak podezřele živo, můžete zvolna propadat panice. A nebo si přečíst článek, kde se dozvíte, jak se potravinových a šatních molů zbavit.

Šatní a potravinoví moli - co kterému chutná?

Mol šatní (Tineola bisselliella)

Tento druh mola si libuje v tmavých a vlhkých koutech našich skříní, zvláště pokud nich nalezne potravu v podobě bavlny nebo vlny. Ta obsahuje keratin - rohovinu, jíž se larvy mola šatního živí. Nepohrdnou však ani čalouněným nábytkem, kobercem nebo závěsy. Z vláken látek si pak larvy vyrobí kuklu a z ní se pak vylíhne spokojený mol. Čím více potravy larva má k dispozici, tím jsou pak také větší.

Ve větrané, světlé šatně se šatním molům moc líbit nebude
Ve větrané, světlé šatně se šatním molům moc líbit nebude

Mol je jedním z živočichů, kteří dokáží žít bez vody, protože díky svému metabolismu si vodu vytváří v těle sám. Mol šatní rád žije v našich skříních, pokud není rušen vnějšími vlivy, už pouhé otevření šatních dveří ho dokáže vyrušit. Naštěstí. Jinak bychom o jeho návštěvě mezi našimi svetry neměli tušení třeba i velmi dlouho. Nemají rádi světlo a hluk.

Prevencí proti šatním molům je časté větrání, a to i v zimních měsících, časté roztahování závěsů a "pouštění" světla do místností. Skříně s oblečením bychom měli alespoň jednou za rok, ale raději vícekrát, otevírat a oblečení kontrolovat. V žádném případě bychom neměli do skříní ukládat nedostatečně proschlé prádlo - to je pro moly živná půda. I to oblečení, které nenosíme často, např. sezónní, bychom měli občas vyvětrat a nebo i vyprat.

Pokud budeme oblečení čas od času prohlížet, moli nebudou mít příležitost u nás zdomácnět
Pokud budeme oblečení čas od času prohlížet, moli nebudou mít příležitost u nás zdomácnět

Jakékoliv dekorace ve skříních jsou pro moly dobrou schovávačkou. Velmi účinnou prevencí je použití levandule, rozmarýnu, smrkového jehličí, pomerančové kůry, černého pepře, mýdla, chmelu, bobkového listu, skořice, hřebíčku, listí ořešáku nebo dokonce melasy s octem, neboť tyto vůně molům na rozdíl od nás vadí. Spoléháme-li na chemickou ochranu, použijeme přípravek Cytrol Dust nebo Cytrol Forte, Vulcan Super nebo Bandit Super. V případě rozsáhlého napadení volíme pomoc od profesionální desinsekční firmy.

Tohohle motýlka v našich svetrech nebudeme vítat s nadšením
Tohohle motýlka v našich svetrech nebudeme vítat s nadšením

Mol potravinový - zavíječ moučný (Ephestia kuehniella)

Tento druh z čeledi zavíječovitých velmi miluje naše potravinové spíže. Pochutnává si na mouce, obilovinách, zrní, strouhance, cukru, piškotech, sušenkách, luštěninách, ořeších i na koření, čokoládě nebo müsli. Lze je velmi často nalézt ve skladech potravin a mlýnech. Protože si potravinové moly můžeme a také velmi často nosíme už z obchodů, musíme tuto skutečnost brát v potaz. Velmi často nás tito moli mohou poctít návštěvou od sousedů, světlíky nebo digestoří.

Prevencí je především důkladná kontrola nakoupených potravin. U sypkých potravin je praktické je přes sítko přesít do dobře uzavíratelých nádob. Pokud objevíte mola nebo jeho larvy v potravinách, jsou sice znehodnocené, ale např. právě u sypkých potravin lze celou molí rodinu bez obav prosít a zlikvidovat. Pokud je potravina napadena značně, rozhodně jí raději vyhodíme. Nikdy nevyhazujeme takové potraviny do odpadkového koše, ale rovnou je odneseme do popelnice, neboť z odpadků se nám mohou bez problémů vrátit zase zpět do spíže.

Potraviny je lepší ukládat do uzavíratelných nádob
Potraviny je lepší ukládat do uzavíratelných nádob

Prostory, kde potraviny skladujeme, důkladně vymyjeme. Z preventivních důvodů umisťujeme do spíži hřebíček, cedrové dřevo, citrónová kůra, pepř, levandule, mýdlo apod. Podle některých příruček dokonce fungují i obyčejné noviny, protože obsahují tiskařskou čerň, kterou moli nemají rádi. Velmi účinné jsou lepové pásy, které moly velmi přitahují. Používáme však přípravky bez chemie, spíše na bázi feromonů. Velké zamoření řešíme plošnou desinsekcí.

Takto uskladněný sáček mouky je vstupní branou potravinových molů
Takto uskladněný sáček mouky je vstupní branou potravinových molů

Mol šatní i potravinový není vítaným hostem v našich domácnostech a jeho návštěvy lze eliminovat vcelku jednoduše - čistota půl zdraví a uklizená domácnost bude nejen naší vizitkou, ale také zákazem vstupu podobných potvůrek

Publikováno: 25. 6. 2019, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce