reklama

Kutilství má v Čechách tradici a jako DIY je moderní i dnes

Jsme bezesporu národem kutilů. Podle průzkumu NMS Market Research se za kutila v Česku považuje více než polovina lidí ve věku 25 až 35 let. Pozadu však nezůstává ani starší generace, naopak. Důkazem je i popularita menších či větších kutilských obchodů, hobby marketů, ale i speciálek s dílenským vybavením a součástkami, ve kterých nechybí ani nejrůznější konektory, zdroje, transformátory, vodiče, kabely, pojistky či mechanické prvky jako distanční sloupky aj.

Kutilství má v Čechách tradici a jako DIY je moderní i dnes

Statistiky hovoří jasně

Čtvrtina Čechů v průzkumu NMS Market Rechearch uvedla, že má kutila v rodině. Čtvrtina rodin má také jednoho člena nebo dokonce více členů, kteří se nebojí pustit do drobných oprav spojených s vrtáním. Až pětina domácností má někoho, kdo se klidně na vlastní pěst rozhodne třeba pro obložení koupelny.

Ve třetině českých domácností se sami vrhnou i do větších věcí, doslova, tedy rozměrově. Jistě na tom aktuálně mají podíl i některé obchody s nábytkem, které ho prodávají v dílech k sestavení. Běžný Čech si s takovým nábytkem bez potíží poradí.

Kutilství dříve a dnes

Kutilství je v Čechách fenoménem, ale zdaleka nejde o fenomén nový. Má své kořeny v předlistopadové době, kdy bylo obtížné sehnat téměř cokoliv. To dnes neplatí. Lidé si mohou bez potíží koupit téměř vše, co si vymyslí. Kutilství, tentokrát v označení DIY je však stále populární.

Kutilové mají v současnosti k dispozici to nejmodernější vybavení dílny, prvotřídní nářadí i součástky, od klasických šroubů a matic, přes různé elektrotechnické díly, až po mechanické vychytávky jako třeba distanční sloupky. V sedmdesátých a osmdesátých létech oproti tomu nebyl dostupný ani základní materiál pro domácí dílnu. Obtížně se sháněly i obyčejné ventilky na kolo. Co teprve taková sekačka na trávu nebo reprobedny? Není divu, že tehdy domácí výroba čehokoliv vzkvétala. Češi si zkrátka umějí poradit. Ne nadarmo se říká „zlaté české ručičky“.

Na co Češi slyší?

Tradice v kutilství se udržela dodnes. Potvrzuje to například jeden z nejúspěšnějších Čechů digitální éry Josef Průša se svými DIY 3D tiskárnami. Nejenže s 3D tiskárnami dává možnost vytisknout si téměř jakoukoliv součástku, přichází také s příležitostí ještě lákavější – sestavit si vlastní 3D tiskárnu. A na tohle Češi slyší.

Dnes již Češi doma nevyrábí sekačky na trávu, traktůrky nebo reprobedny proto, že by se nedaly sehnat v obchodě. Kutilství se v současnosti věnují lidé pro ten pocit, že dokážou vyrobit něco vlastníma rukama, že doma mohou mít něco opravdu svého. Kutilství je také způsob relaxace. Přestože se obecně třeba vysokoškolákům přisuzuje manuální nezručnost, právě vysokoškoláci a lidé s mentálně náročným povoláním si rádi při kutilství odpočinou. Zakoupit si na takový odpočinek v podobě kutilství potřebné vybavení a součástky, třeba zmiňované distanční sloupky, je jistě komfort, ale můžeme si ho dovolit. Proč toho nevyužít?

Publikováno: 5. 6. 2019, Autor: Transfer Multisort Elektronik (text a foto), Profil autora: Redakce