reklama

FOR ARCH 2019 zaostří na chytrá města i na bezpečnost, důležitý prvek kvality života

Objevte novou, chytřejší a bezpečnější budoucnost na 30. ročníku mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH. Od vystavovatelů, v poradenských centrech a během doprovodných programů se dozvíte, jak změnit dům nebo byt na chytrý domov. S trendy pro větší pohodlí, bezpečnost a úspory ve spotřebě energie je možné seznámit se ve dnech 17. až 21. září v PVA EXPO PRAHA v Letňanech. Generálním partnerem veletrhu je Skupina ČEZ.

FOR ARCH 2019 zaostří na chytrá města i na bezpečnost, důležitý prvek kvality života

Z loňského výzkumu Ministerstva vnitra ČR zaměřeného na postoje občanů k prevenci kriminality vyplynulo, že více než polovina lidí považuje situaci za stejnou jako před 3 lety. Lidé se cítí být ohroženi nejčastěji kapesní krádeží (50 %), vloupáním do bytu (43 %) a vandalismem (39 %). Společnost Gallup ohodnotila jednotlivé země takzvaným "skóre bezpečnosti", Česko skončilo nadprůměrně, v žebříčku je na 32. pozici. Ale život přeje připraveným. I proto se letos Česká republika zapojí do Evropského Dne proti vloupání 16. června. K němu Ministerstvo vnitra (MVČR) chystá řadu akcí pro veřejnost.

O bezpečnost je třeba se postarat

Bezpečnost je důležitým prvkem i v hodnocení bytů, domů a lokalit pro bydlení i pro podnikání. Technologie a řešení pro zvýšení bezpečnosti mají tedy své místo i na veletrhu FOR ARCH. Od roku 2017 jsou stálou součástí nomenklatury, doprovodného programu i výstavních expozic firem, kde najdete např. bezpečnostní dveře, okenní kování, bezpečnostní fólie, zámky, mříže a ploty, řízení osvětlení v době nepřítomnosti, kamery, technologie pro monitoring a služby i expozici Městské policie. I letos bude připraveno poradenské centrum v Hale 4 pod záštitou MVČR a partnerů, Policie ČR a Cechu mechanických zámkových systémů ČR (CMZS). Zájemci mohou konzultovat své stávající nabídky od firem i rozdíly v používání certifikovaných a necertifikovaných produktů nebo se poradit, v které fázi hrubé stavby začít řešit zabezpečení.

O bezpečnost je třeba se postarat
O bezpečnost je třeba se postarat

Co vše může být chytré?

Lidé chtějí komfort a úspory, přitom chtějí ovládat své domy, byty a provozovny jednoduše a k tomu potřebují, aby technologie byly vzájemně propojeny. Otevření okna musí být signálem k útlumu vytápění, zvýšení teploty osluněním musí být signálem pro žaluzie a chlazení a ukládání energie. To jsou reakce na již vzniklou situaci. Dalším stupněm vývoje k úsporám a komfortu je využití a práce s predikcí. Například s predikcí počasí v případě využívání obnovitelných zdrojů, s predikcí chování uživatele v případě vytápění, větrání a přípravy teplé vody. To je cesta inteligentních budov.

Co vše může být chytré?
Co vše může být chytré?

Společnost ABB připravila na FOR ARCH 2019 řadu novinek v oblasti inteligentní elektroinstalace. Jednou z nich je nová generace systémového modulu 2.0 pro inteligentní elektroinstalaci ABB-free@home®. Proti předchozí verzi nabízí řadu vylepšení s možností připojení až 150 prvků. Návštěvníky jistě zaujme nový designový dotykový snímač ABB-tacteo® KNX, který představuje řídicí prvek pro řízení inteligentních budov, zejména hotelů, veřejných a obytných budov. Mnohdy je bezpečnostní funkce zároveň zvýšením komfortu. Třeba jako u nového 7" videotelefonu v nabídce domovní komunikace ABB-Welcome Midi s plně dotykovým 7" displejem s vyšším rozlišením a uživatelsky přívětivým uspořádáním ikon. Společnost ABB na FOR ARCHu představí široké spektrum výrobků a řešení pro chytrou automatizaci budov. Jejich snahou je vyvíjet a nabízet řešení, která budou účelně a účinně sloužit v rezidenčních i komerčních budovách a zaručí jak efektivní nakládání s energiemi, tak pohodlí a bezpečí všem, kteří v těchto budovách bydlí nebo pracují.

Co vše může být chytré?
Co vše může být chytré?

Jak bude za pár let vypadat běžná domácnost? Odpověď nabídne expozice Smart Home od Alza.cz, kde si návštěvníci vyzkouší inteligentní spotřebiče a další vychytávky, např. dálkově ovládaná světla či stále oblíbenější hlasové asistenty. Novinkou bude 3D tisk a baby koutek se smart produkty pro miminka a s chytrými hračkami.

Chytré a bezpečné bydlení v chytrých městech

Smart Cities (SC) je téma v posledních letech hojně diskutované. Chytrá města sdružují technologie, vládu a společnost k vytvoření chytré ekonomiky, chytré mobility, chytrého životního prostředí, chytrého bydlení a chytré správy a řízení města pro chytré lidi.

Koncept zajistí městům trvale udržitelný model rozvoje, vynikající kvalitu života, bezpečnost a maximální efektivitu využití energie. FOR ARCH má od chytrého bydlení nakročeno k chytrým městům a prvním počinem bude letošní konference CHYTRÁ MĚSTA OD A DO Z.

Chytré a bezpečné bydlení v chytrých městech
Chytré a bezpečné bydlení v chytrých městech

Klíčem pro psychickou pohodu člověka je osvětlení, které má i pozitivní vliv na jeho zdraví. Kdo někdy stavěl dům nebo rekonstruoval byt, ví, jak těžké je říci ve fázi hrubé stavby, kde budou zásuvky a kde světla. Pestrou nabídku osvětlení a světelných zdrojů najdou návštěvníci v Hale 4, v poradenském centru časopisu Světlo mohou probrat nejvhodnější osvětlení i otázky kolem modrého světla. Osvětlení je asi nejčastěji integrovaným prvkem v systémech inteligentních domů a je významný element v otázce bezpečnosti budovy z pohledu ochrany před trestnou činností i bezpečného užívání.

Osvětlení souvisí i s pocitem bezpečí, a to nejen doma. Za důležité aktivity v oblasti prevence považují lidé dle průzkumu Ministerstva vnitra ČR také zlepšení veřejného osvětlení (shodně 87 % občanů). Novinky pro veřejné osvětlení na veletrhu budou, zájemci se dozví, které je úsporné, bezpečné a zároveň snižuje světelný smog apod. K dispozici budou i poradenská služba ohledně dotací na osvětlení pro města a obce. Tohle téma se objeví také na SMART CITIES konferenci.

Doprovodný program veletrhu FOR ARCH 2019 - inteligentní a bezpečné bydlení

Úterý 17. 9. 2019 -Bezpečné stavby, projektování bezpečnostních a protipožárních systémů: Školení sdružení AMBO se zaměří na požadavky na projektování z pohledu prevence kriminality, priority při výběru kritérií v projektování bezpečnostních a protipožárních systémů

a význam integrace bezpečnostních systémů v procesu jejich montáže a provozu.

Středa 18. 9. 2019 - Požární bezpečnost budov: TZB-info pořádá již 4. ročník konference, kde se potkávají památkáři, hasiči, stavaři a technologové. Navazuje na trend z minulých let, kdy měli posluchači možnost vyslechnout přednášky např. o zabezpečení nejvyšší dřevostavby světa v norském Bergenu, požární bezpečnosti obnoveného Světového obchodního centra, o rekonstrukcích divadel od architekta Davida Vávry. Letos zazní např. téma obnovy vyhořelé památky Libušín na Pustevnách.

Středa 18. 9. 2019 - Bezpečný bytový dům SVJ/BD 4.0 - trendy a možnosti, pro moderní zabezpečení majetku a bytů:Odborný seminář MVČR přinese informace pro zástupce bytových domů a SVJ zejména k problematice zabezpečení bytů a domů jako součást nového preventivního projektu „Zabezpečte se, chraňte majetek sobě i svým sousedům“, který mimo jiné zdůrazňuje důležitost certifikace výrobků a služeb a podporuje využívání norem prevence kriminality řady ČSN EN 14383 při výstavbě budov.

Čtvrtek 19. 9. 2019 - CHYTRÁ MĚSTA OD A DO Z: Konference posluchače provede chytrým městem od projektu, přes technické řešení po realizaci. Ukáže, jak jsou tato témata úzce provázaná a jak by mohla chytrá města v budoucnu vypadat v návaznosti na další tematiku např. Green Cities, Stavebnictví 4.0, BIM, Smart Grids, Smart Energy, IOT, ICT. Na Smart Cities Market budou technologie a technika vč. virtuální reality.

Čtvrtek 19. 9. 2019 - Chystané legislativní předpisy pro oblast VTZSeminář pořádá Elektrotechnický svaz český.

Více informací najdete na: www.forarch.cz.

Publikováno: 28. 5. 2019, Autor: PVA EXPO PRAHA (tisková zpráva), Profil autora: Redakce