Okna napoví o charakteru domu

Stavíte nový dům nebo stojíte před rekonstrukcí starého? Tak vás jistě nemine rozhodnutí týkající se výběru oken. Podobně jako v jiných odvětvích i v tomto případě ovlivňují poptávku módní trendy. Na úvod tedy stručné konstatování: v současné době jsou v kurzu velké prosklené plochy, šedá, respektive antracitová barva a převládají ostré hrany nad kulatými.

Okna napoví o charakteru domu

Výplně otvorů, ať už se jedná o okna nebo dveře, jsou z hlediska designu jedním z nejdůležitějších atributů, který ovlivňuje celkový ráz budovy. Volba velikosti a tvaru oken rovněž záleží na tom, jakým způsobem bude dům užíván a jaké má majitel nemovitosti priority a zvyklosti. Velké prosklené plochy například nabízejí nadstandardní příděl světla, v uspořádání interiéru jsou ale problematické, protože na prosklenou stěnu nepověsíte obrázek ani knihovnu. S odkazem na charakter budovy je žádoucí rovněž věnovat pozornost způsobu otvírání oken nebo členění velkých ploch na menší atd. Novostavby sice poskytují větší volnost v rozhodování, ale i v těchto případech je dobré vše pečlivě promyslet a zvážit, a to nejen z pohledu velikosti a designu, ale také použitých materiálů, technického řešení, bezpečnosti a záruky.

Okna napoví o charakteru domu
Okna napoví o charakteru domu

Plastová okna stále populární

Až netušené možnosti z pohledu designu nabízejí investorům plastová okna. Na rozdíl od dřevěných nebo hliníkových oken poskytují nejširší výběr jak z pohledu barevného ladění, tak i povrchových úprav.

Do popředí zájmu se například dostaly dvoubarevné kombinace, u kterých vnější barva okenního systému ladí s barevnými prvky fasády a vnitřní zase s charakterem interiéru. Stále populární zůstávají dřevodekory, zatímco mezi barvami jsou na vzestupu tmavé antracitové odstíny, které se dobře vyjímají zejména u rozměrově nadstandardních okenních elementů, jež jsou reflexí moderní architektury.

Velkou výhodou plastových oken je dlouhá záruka, životnost, odolnost vůči slunečnímu záření a snadná údržba. Pravděpodobně nejširší designovou nabídku má v oblasti okenních profilů společnost REHAU, která v katalogu KALEIDO FOLIE prezentuje přes 220 barev včetně dřevodekorů. Firma REHAU, která sází především na nekompromisní německou kvalitu svých produktů, se nikdy nespokojí s tím, co má, ale neustále posouvá vývoj oken dopředu. V loňském roce například představila plně probarvené antracitové profily nebo zcela nové dřevodekory KALEIDO WOODEC s neuvěřitelně věrnou kopií povrchové struktury dřeva.

Plastová okna stále populární
Plastová okna stále populární
Plastová okna stále populární
Plastová okna stále populární

Velké prosklené plochy jsou žádané

Potřeba více světla a intenzivnějšího pocitu spojení s okolím je důvodem stále větší poptávky po velkých rozměrech okenních prvků, které již nejsou dominantou pouze novostaveb. Prosazují se úspěšně i u rekonstrukcí. Populární jsou zejména HS portály.

Materiálové vlastnosti PVC oken dříve limitovaly jejich použití u nadrozměrných prvků a tento segment byl v podstatě obsazen okny hliníkovými. Dnes tomu tak není.

REHAU díky kompozitnímu materiálu RAU-FIPRO s výrazným podílem skelných vláken vyrábí systém GENEO, který kromě vynikajících tepelněizolačních vlastností a hlukového útlumu umožňuje vyrábět okna velkých rozměrů s vysokou stabilitou a tvarovou stálostí.

V 90 % případů nemusí mít okna ocelové výztuhy, což na jedné straně snižuje hmotnost a na straně druhé umožňuje využít vnitřní prostor profilu pro dodatečné funkce (nadstandardní tepelnou izolaci, integrovaný systém větrání nebo alarm atp.).

Letos představená druhá generace kompozitního materiálu RAU-FIPRO X přinesla ještě větší rozměry (až 2,8 m do výšky) a stabilitu (zvýšenou o 10 %) než tomu bylo u verze předchozí. Samozřejmostí je certifikace tohoto systému pro pasivní domy.

Velké prosklené plochy jsou žádané
Velké prosklené plochy jsou žádané

Technické parametry a vlastnosti oken jsou dnes na zcela jiné úrovni, než tomu bylo před dvaceti lety. S vědomím toho, že i v legislativě dojde v blízké době ke změně parametrů, které budou muset okna splňovat, je investice do kvalitních oken namístě, neboť zvyšuje nikoliv bezvýznamně hodnotu nemovitosti.

Další zajímavosti najdete také na stránkách www.rehau.cz.

Autor: Rehau (text a foto)

Související k tématu