reklama

I střechou můžete přivést denní světlo do místností

Denní světlo je nenahraditelné a je hlavním osvětlením každého interiéru. Nejvíce jej do místnosti prochází okny. Tam, kde nelze vybudovat okna, či do tmavých koutů místnosti, můžete umístit světlovod.

I střechou můžete přivézt denní světlo do místností

Samotný princip světlovodů je v zásadě velmi jednoduchý. Světlovody sbírají denní světlo na střeše, fasádě, terase nebo třeba na chodníku či zelené střeše a následně jej vedou do interiéru speciálním vysoce reflexním tubusem. Stěny tubusu tvoří výkonná zrcadla s maximální odrazivostí. Tubus vyúsťuje na stropě nebo stěně místnosti, kterou chceme prosvětlit. Je opatřen skleněným rozptylovačem světla, takzvaným difuzérem, který světlo rovnoměrně rozptyluje do prostoru tak, aby jeho intenzita nikoho neoslňovala. Díky tomu proudí do interiéru nepozměněné světlo s minimálními ztrátami a maximální intenzitou.

Například světlovod Lightway Galaxy má speciální velkoplošný sběrač světla o průměru 1200 nebo 1800 mm, který soustředí sluneční světlo do mnohem menšího průměru tubusu. Světlo pak doslova tryská z difuzoru do interiéru. Hodí se na rovné střechy. Světlovod je opatřen antireflexním optickým sklem s nanovrstvou odpuzující nečistoty.

Světlovody řady SILVER jsou vzhledem ke svému vysokému světelnému výkonu vhodné pro velké místnosti. Jsou účinné také v interiérech s velkou výškou stropu. Střešní kopule je vyrobena ze speciálního materiálu Plexiglass. Je to materiál podobný sklu, ale je pružnější. Nešpiní se, protože má hladký a tvrdý povrch a tvar, který je samočistící s každým deštěm a je odolný vůči UV záření.

Světlovody sbírají denní světlo a vedou ho do interiéru speciálním vysoce reflexním tubusem
Světlovody sbírají denní světlo a vedou ho do interiéru speciálním vysoce reflexním tubusem

Což taky vyrábět elektřinu - neviditelně

Při rekonstrukci je dobré myslet na mnohé. A co by vás třeba ani nenapadlo – vyrábět si elektřinu. Lindab uvádí na český trh střešní systém Lindab SolarRoof, který v sobě již má integrované vysoce účinné sluneční panely vyrábějící energii. Splňuje tak nejen požadavky na ekologicky udržitelnou výstavbu a úsporu nákladů, ale také na estetičnost. Že máte na střeše solární panely, totiž na vzhledu domu vůbec nepoznáte. A přitom je montáž střechy s integrovanými solárními panely stejně jednoduchá jako u běžných lehkých střešních krytin. Ohleduplnost k životnímu prostředí je samozřejmostí především ve skandinávských zemích. Proto zde stále stoupá poptávka po fotovoltaických panelech, které šetří přírodní zdroje, a navíc výrobou elektřiny spoří náklady na provoz domů. Nepříliš lichotivý vzhled tradičních solárních panelů ale odrazoval některé majitele domů, aby svou střechu využívali k výrobě zelené elektřiny.

Do falcované střešní a profilované krytiny se již ve výrobě integrují tenkovrstvé solární panely o tloušťce pouhé 2 mm, které vytvářejí komplexní, plně funkční solární systém. Jejich hmotnost je jen 2 kg na 1 m2, takže nezatěžují střešní konstrukci. Všechny panely jsou navzájem propojeny a stoprocentně zajištěny proti různým povětrnostním vlivům. Solární panely v rámci systému využívají nejmodernější technologii. Ta zajišťuje vysokou účinnost získávání energie z několika spekter slunečního záření, využívá i pro oko neviditelné záření a má toleranci vůči zastínění. CIGS panely mají v zamračeném a deštivém počasí o 20 až 30 % vyšší výkon ve srovnání s panely křemíkovými. V průběhu dne tak pracují delší dobu, a to i ve zhoršených světelných nebo náročnějších klimatických podmínkách, a jsou proto vhodné k celoročnímu využívání. Jejich elegantní černý vzhled je přímo předurčuje pro domy s vysokými architektonickými nároky.

Střecha Lindab SolarRoof má širokou škálu využití: hodí se pro budovy v památkově chráněných oblastech, novostavby i rekonstrukce. Nejlépe se hodí pro šikmé střechy o délce nejméně 3,3 m. Nejvhodnější pro instalaci panelů jsou plochy skloněné na jih, ale i ty se sklonem na východ a západ fungují velmi dobře. Náklady na pořízení takové střechy jsou totiž minimální oproti následným úsporám z výroby vlastní zelené elektrické energie. Střecha navíc nevyžaduje téměř žádnou údržbu.

Světlovod najde uplatnění i moderních interiérech
Světlovod najde uplatnění i moderních interiérech

Solární panely jsou řízeny inovativním fotovoltaickým měničem. Ten tvoří spolu s tzv. optimizérem velmi flexibilní systém s kontrolou na úrovni jednotlivých panelů. Optimizér, instalovaný přímo na střeše, zajistí maximální možný výkon a regulaci každého jednotlivého panelu. To znamená, že i když jsou některé panely v daném okamžiku zakryté nebo ve stínu, je funkce těch zbývajících optimalizovaná na maximum. Díky tomu je možné na střeše instalovat současně více panelů, nacházejících se na různě orientovaných střešních plochách, případně i s různým sklonem.

Přestože má střešní profil do sebe integrované a technologicky velmi pokročilé solární panely, je instalace tak jednoduchá, jako by se jednalo o běžnou lehkou střešní krytinu. Kromě samotné elektroinstalace, kterou musí odborně provést elektrikář, nejsou s montáží spojené žádné další náklady.

Systém umožňuje majitelům domů sledovat výrobu zelené elektřiny u každého jednotlivého slunečního panelu v reálném čase prostřednictvím aplikací. Systém zapojení i samotná aplikace se u jednotlivých projektů mírně liší, protože jsou vždy šité na míru konkrétnímu domu a potřebám jeho majitelů. Vždy však fungují na mobilním telefonu, počítači i tabletu.

Publikováno: 1. 9. 2019, Autor: NejŘemeslníci (text a foto)