reklama

Starší okna mohou sloužit, pokud je zateplíte

Není jiná možnost, jak se vypořádat s netěsnícími starými okny, než jejich zateplení. Je třeba zamezit úniku tepla a tak zbytečným výdajům. A může to být jednoduché a dostupné řešení, které je vhodné pro okna kastlová (špaletová, kastlíková), šroubovaná (zdvojená, paneláková), jednoduchá, kovová i fixní (neotvíravá).

Starší okna mohou sloužit, pokud je zateplíte

Parametry

U starých oken narazíte při jejich zateplování na určité parametry, která by měla splňovat, aby byla zajištěna potřebná izolace. Sleduje se u nich součinitel prostupu tepla, který se určuje nejen u oken. Jeho hodnota na metr čtvereční u starého okna vychází na 2,5 m2.K a více, u nových dvojskel je to zhruba 1,4 m2.K, u trojskla či dvojskla s izolační fólií potom dosahují hodnot 0,7 m2.K a méně.

Výhody zateplení

Zateplením starých oken a dveří lze dosáhnout nejen úspory na vytápění, ačkoli je to ten nejpádnější argument, protože se tím můžou snížit až o čtvrtinu. Nese sebou ale i další výhody:

  • ekologie – nižší náklady na vytápění šetří přírodu,
  • rosení – velkým plusem je snížení rosení oken a tím také eliminace vzniku plísní, zároveň se zvyšuje viditelnost ven,
  • zvuková izolace – nové zasklení sníží i množství hluku pronikajícího zvenčí, ale samozřejmě ani venku nebudou slyšet zvuky zevnitř,
  • estetika – nové okenní výplně budou esteticky vzhlednější.
Rosení je častý neduh starých i nových oken a svědčí o jejich špatném těsnění
Rosení je častý neduh starých i nových oken a svědčí o jejich špatném těsnění

První pomoc

Chcete-li zateplit stará okna, je možné jako první a nejjednodušší pomoc použít nalepovací pěnové těsnění. Je možné je použít u oken jednoduchých, dvojitých i zdvojených. Těsnění se vyrábí z pěnového polyethylenu nebo silikonu a je vhodné ho nalepit na tu nejvnitřnější hranu křídel oken. Na dvojitá okna se připevňuje na okno vnitřní, u zdvojených je třeba ho nalepit mezi okenní rámy a tam, kde okenní křídlo přiléhá k rámu. To zabrání rosení vnitřních skel.

Silikonové těsnění je nejjednodušší způsob, jak utěsnit okna
Silikonové těsnění je nejjednodušší způsob, jak utěsnit okna

Okenní fólie

Další možností, jak zateplit stará okna, je nalepení izolační fólie. Umisťuje se většinou mezi skla a v zimě odráží teplo zpátky do místnosti, v létě zase odráží sluneční paprsky ven.

Usazení nového těsnění

Další možností, jak zateplit stará okna, je přidání těsnění. Do profilu se vyfrézuje drážka, do které se vloží silikonové těsnění. Rozhodně svěřte tuto práci do rukou odborníka, který použije speciální vysokoobrátkovou frézu a výsledná drážka bude rovná i rovnoměrně široká a hluboká.

Zateplit, nebo raději vyměnit

Je samozřejmě dobře rozmyslet to, zda je vhodnější přikročit k zateplení starých oken, nebo je raději vyměnit. K čemu je nutné přihlédnout?

  • Finance – pouhá výměna skleněných výplní vyjde levněji o nějakých 40%, než kompletní výměna oken, pokud je v pořádku rám,
  • nepořádek – v případě výměny je nutné počítat s nepořádkem, který v dané místnosti vznikne, je třeba ochránit před prachem podlahy i nábytek,
  • časová náročnost - výměna celého okna zabere více času, než výměna skla.

Jak na zateplení

Zateplování starých oken se řeší výměnou skleněné výplně. Je to krok vhodný téměř pro všechny typy oken. Samozřejmě je ale nutné brát v potaz i stav rámu, který ač tvoří menší plochu a jeho izolační vlastnosti nemají na výsledek až takový vliv, pokud by byl jeho stav opravdu špatný, nemusí být zateplení výměnou skel efektivní.

Zateplení oken je možné řešit výměnou skleněných výplní
Zateplení oken je možné řešit výměnou skleněných výplní

Jak výměna skel probíhá?

Zateplení starých oken je poměrně jednoduchý proces, který zabere odborníkovi několik málo hodin.

• Původní sklo se vyjme či vyřízne a stejně tak i původní okapnice,

• vloží se nové izolační dvojsklo nebo trojsklo, připevní se nová hliníková okapnice,

• zasklívací profil se přišroubuje a uzavře,

• silikonovou výplní se utěsní obvodová spára.

Obvodové spáry je nutné po nasazení nových skel vyplnit silikonem
Obvodové spáry je nutné po nasazení nových skel vyplnit silikonem

Pokud jsou okna v horším stavu, je nutné přistoupit i k dalším úpravám. Je ovšem třeba počítat s tím, že všechny zvedají cenu a je dobré promyslet, zda se v takovém případě vyplatí zateplení, nebo rovnou kompletní výměna. Patří sem třeba:

• oprava možné konstrukční vady na rámu,

• obnova nátěru rámu (lze spojit s celkovou renovací – opálení staré barvy, zatmelení),

• upravení otevíracího či vyklápěcího mechanismu

Publikováno: 25. 8. 2019, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)