reklama

Jaký je sortiment v materiálech na zateplení domů?

Materiál na zateplení zažil velkou proměnu. Zajímavé však je, že nové typy nenahradily ty staré, ale používají se nadále. Je tedy z čeho si vybírat. Což nemusí být vůbec jednoduché. Laik se v nich orientuje jen stěží. Obzvlášť když vezmeme v potaz tu skutečnost, že na každou část domu je dobré použít jiný zateplovací materiál. A proto si pojďme o nich popovídat. Pokusíme se vám je představit, více přiblížit a říct, k čemu jsou dobré.

Jaký je sortiment v materiálech na zateplení domů?

Proč potřebujeme materiál na zateplení?

Materiál na zateplení vytváří tepelnou izolaci, jež je spojena s výraznou úsporou energií a vytápění. Čím méně materiál vede teplo, tím je lepší. K těm nejstarším izolantům patří seno, lišejníky a sláma. V šedesátých letech minulého století se pak objevily pěnové pasty. A v posledních letech pak mnoho dalších izolantů, některé z nich vám dnes představíme.

Materiál na zateplení má mnoho podob
Materiál na zateplení má mnoho podob

Materiál na zateplení - typy

Na vnější zateplení se používá materiál s mezinárodním označením ETICS. Jde o tepelně-izolační kompozitní systémy, s nimiž je možné snadno vytvářet sendvičové stěny. Materiál na zateplení je nutné vybírat podle jeho tloušťky, vlhkosti, hořlavosti a samozřejmě ceny. Dělit je můžeme na minerální izolační materiály, plastové izolace, izolace pro stavební detaily, ovčí vlnu a slámu. Češi i přes rozsáhlou nabídku moderních izolantů stále preferují pěnový polystyren.

Pěnový polystyren

Pěnový polystyren je materiálem první volby. Ne, že by byl nejlepší, ale je s ním jednoduchá práce, firmy s ním umí pracovat a je poměrně levný.

Zateplování polystyrenem je nejčastější způsob
Zateplování polystyrenem je nejčastější způsob

Grafitový polystyren

Přidáním nanočástice grafitu do klasického polystyrenu, vznikne nový materiál šedé barvy. Na rozdíl od bílého polystyrenu je to velmi silný izolant, který je vhodný pro svou kvalitu k zateplení nízkoenergetických a pasivních domů. Pozor však, desky grafitového polystyrenu nesmí být při montáži vystaveny přímému slunci.

Grafitový polystyren používáme nejlépe ve stínu
Grafitový polystyren používáme nejlépe ve stínu

Celulóza

Dalším izolantem je celulóza, která se vyrábí z recyklovaného papíru. Pokud je napuštěná anorganickými roztoky, stává se více odolnou proti škůdcům i požáru. Výhodou celulózy je rychlost aplikace.

Celulóza je ekologický výrobek
Celulóza je ekologický výrobek

Desky z fenolické pěny

Tento typ tepelné izolace patří k těm nejlepším. Jeho tepelná vodivost se pohybuje okolo 60 % na rozdíl od bílého fasádního polystyrenu. Protože však nejsou příliš pevné, jsou oboustranně kašírované skelným rounem. Použití tohoto materiálu je vhodné pouze na třech místech, kde je zapotřebí snížit tloušťku izolace na minimum. Jde o špalety u oken a štítovou stěnu. Bohužel jeho nevýhodou je hodně vysoká. Pravdou také je, že dodnes s ní řada firem neumí vůbec pracovat.

Desky z fenolické pěny použijeme tam, kde je zapotřebí snížit tloušťku izolace
Desky z fenolické pěny použijeme tam, kde je zapotřebí snížit tloušťku izolace

Dřevovláknité desky

Tento materiál je těžký a vhodný pro opláštění stěn dřevostaveb. Použít se může i na zateplení střech, stropů, stěn a příček.

Dřevovláknité desky jsou bohužel dost těžké
Dřevovláknité desky jsou bohužel dost těžké

Sláma

Ekologicky smýšlející stavitelé mohou sáhnout po slámě, jíž mohou kombinovat s dalšími přírodními materiály. Práce se slámou však nepatří zrovna k nejjednodušším.

Konopí

Dalším přírodním materiálem je konopí, jehož největší předností je jeho rychlá obnovitelnost. Izolační desky se vyrábí z vláken rostliny. Může mít však také podobu rouna. Svými vlastnostmi mohou bez obav nahradit minerální vlnu. Jsou pevné, odolné proti vlhkosti, nehrozí jim napadení škůdci ani hniloby. Navíc jsou ekologické.

Minerální vata

Minerální vata se používá tam, kde je nutná nehořlavost. Má dobrou zvukovou tlumivost. Je s ní reálné zateplovat i nerovné stěny. Dá se totiž ohnout do oblouku. Práce s minerální vatou není ale zrovna nejjednodušší. A také cena je dvojnásobná než cena pěnového polystyrenu. Novinkou na trhu se stavebninami jsou sendvičové desky, které tvoří kombinace minerální vaty a pěnového polystyrenu. Mají dobré izolační vlastnosti, vysokou požární odolnost a jsou dostupné za příznivou cenu.

Minerální vata se používá na nepochozí místa
Minerální vata se používá na nepochozí místa

Kamenná vlna

Kamenná vlna je pevná, odolná vůči požáru a dobře propouští vodní páry. Hodí se do míst ve výšce 30 cm nad zemí.

Tepelná izolace kamennou vatou je dobrá volba
Tepelná izolace kamennou vatou je dobrá volba

Skelná vlna

Skelná vlna je vyrobena z písku a až z 80 % z recyklovaného skla, díky čemuž snižuje dopad odpadového skla na životní prostředí. Může se proto označit za ekologický výrobek. Jde o výborný tepelný izolant a má také výborné akustickoizolační vlastnosti. Je nehořlavá. Dalším jejím pozitivem je schopnost komprimace. Hodí se k zateplení podkroví.

Skelnou vatou je nejlepší zateplovat podkroví
Skelnou vatou je nejlepší zateplovat podkroví

Pěnové sklo

Pěnové sklo se vyrábí ze speciálního hlinitosilikátového skla, rozemletého na prášek, smíchaného s velmi jemným uhlíkovým prachem. Směs se zpracuje ve formách v tunelové peci zahřáté na 1000 °C. Materiál obsahuje drobné uzavřené bublinky, díky čemuž je materiál nehořlavý a parotěsný. Pěnové sklo se používá ponejvíce v energeticky úsporných nebo pasivních domech pro izolaci spodní stavby a pro přerušení tepelného mostu. Dále izolují podlahy nebo pojízdné a pochozí střechy s velmi vysokým tlakovým namáháním v průmyslových provozech, občanských stavbách i v obchodních domech.

Reflexní tepelná izolace

Reflexní tepelná izolace pracuje s tepelným zářením. Užívá se pro tepelné izolace střechy a podkroví.

Polyuretan (PUR)

Tento materiál je možné použít na přesně určená místa pomocí nástřiku. Existují však i PUR desky. PUR vyniká vynikajícími izolačními vlastnostmi. Měkké desky jsou prodyšné a hodí se na izolaci stěn a stropů. Tvrdé desky jsou voděodpudivé, a tak se hodí tam, kde by mohly přijít do kontaktu s vodou.

PUR pěna je ideální jako izolace i nejmenších škvír
PUR pěna je ideální jako izolace i nejmenších škvír

Korek

Korek je velmi dobře prodyšný a odolný vůči vodě. Používá se na vnější i vnitřní stěny, střechu, podlahy.

Korek jako izolant umístíme pod podlahu
Korek jako izolant umístíme pod podlahu

Vakuová izolace

Tam, kde potřebujete mít jen minimální tloušťku izolace a zároveň chcete dosáhnout malého prostupu tepla, máte pouze jedinou možnost. Tyto izolace dokáží udělat z budovy pasivní dům. Bohužel jde o nevratnou investici. Hudbou budoucnosti jsou pak aerogelové izolace. Jde o vysoce a jemně porézní tuhé výplně VIP panelů.

Publikováno: 23. 8. 2019, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto)