reklama

Nadkrokevní zateplení vám dopřeje víc prostoru v podkroví

Největší ztráty tepla v domě jsou netěsnícími okny a neizolovanou střechou. Okna můžeme utěsnit nebo úplně vyměnit, podle jejich stavu. U střechy v dobrém stavu můžeme využít přídavné zateplení. Pokud chceme v podkroví zachovat co nejvíce využitelného prostoru do výšky, ideální volbou je tady nadkrokevní zateplení. Veškerý izolační materiál bude nad krokvemi a pod nimi zůstane maximální výška pro pohodlný pohyb.

Nadkrokevní zateplení vám dopřeje víc prostoru v podkroví

Pokud chcete vybudovat pod střechou dětský pokoj, pracovnu, dílnu či jinou obytnou místnost, bude se hodit každý centimetr prostoru do výšky. Při tomto postupu počítejte s tím, že budete pracovat zvenku, tedy musíte sundat vrchní vrstvu střechy. Hodí se to i v případě, že je střecha ve špatném stavu a potřebujete ji rekonstruovat. Tu pak není co řešit a zvolte nadkrokevní zateplení automaticky. Další využitelný prostor v domě se vám může hodit třeba v budoucnu.

 • Veškerý izolační materiál je nad krokvemi.
 • Většina izolačního materiálu je nad krokvemi a část mezi krokvemi.
 • Pohled na jednotlivé vrstvy nadkrokevního zateplení, včetně střešní krytiny
  Pohled na jednotlivé vrstvy nadkrokevního zateplení, včetně střešní krytiny

  Veškeré zateplení nad krokvemi

  • na zdravé a vyrovnané krokve položte záklop z palubek,
  • na něj položte parozábranu, celou vrstvu zateplení a pojistnou hydroizolaci,
  • vše zajistěte kontralatěmi a připevněte latě pro střešní krytinu,
  • položte střešní krytinu na laťový základ.

  V tomto případě jsou krokve zcela vidět a budou plnit nejen technickou, ale také vzhledovou funkci. Je potřeba, aby je posoudil odborník a zhodnotil, zda vydrží při požáru. Můžete je opatřit speciální penetrací nebo jiným nátěrem, který zvýší jejich kvalitu a protipožární odolnost.

  Dalším krokem může být lakování nebo dokonce výběr vhodné barvy, aby mohly krokve sloužit i jako designový doplněk. Nejkrásnější je dřevo přírodní, kdy zachováte jeho vzhled a kresbu.

  Minerální vata se díky své poddajnosti snadno vkládá mezi jednotlivé krokve
  Minerální vata se díky své poddajnosti snadno vkládá mezi jednotlivé krokve

  Zateplení nad a částečně mezi krokvemi

  • i tady je potřeba vyrovnat a zajistit případně uvolněné krokve,
  • na ty se položí záklop z palubek a na ně zateplení, pojistná hydroizolace a vše se upevní kontralatěmi,
  • poté se umístí hlavní latě a na ně střešní krytina,
  • další vrstva tepelné izolace se vloží již z vnitřní části domu mezi krokve,
  • mezikrokevní izolace se opatří parozábranou,
  • poslední, nejtenčí vrstva zateplení bude umístěna mezi nosníky pohledu.

  V tomto případě je tedy zateplení rozdělené do tří částí, nejhrubší pokládáme jako u prvního případu směrem ven a pokládáme na něj střešní krytinu. Poté už zevnitř podkroví umístíme střední vrstvu a nakonec vše zakryjeme zespoda nejtenčí vrstvou izolace podobně jako u klasického zateplení.

  Při zateplování střechy je důležitá také kvalitní parozábrana
  Při zateplování střechy je důležitá také kvalitní parozábrana

  Materiály vhodné pro nadkrokevní zateplení

  Nejčastěji se používá minerální vata nebo desky a panely na bázi PUR a PIR. Jako vše mají i tyto materiály své výhody a nevýhody.

  Minerální vata je nehořlavá, pružná a dobře se přizpůsobuje. Vatové desky jsou měkké, co na jedné straně znamená, že se snadno přizpůsobí nerovnostem, na druhé straně však není možné na ně přímo pokládat hlavní latě a střešní krytinu. Tento typ izolace je potřeba ještě vyztužit. To můžete udělat polystyrenovými trámky položenými rovnoběžně s okapem a přes ně pak kotvit latě pro střešní krytinu. Druhá možnost jsou kovové konzole, ke kterým přichytíte latě a ty budou přímo nad krokvemi.

  PUR je zkratka pro izolační desky z polyuretanového materiálu, PIR pro desky z polyisokyanurátu. Desky jsou pevné a tvrdé, je proto možné na ně přímo montovat hydroizolaci a nosné latě pro střešní krytinu. Desky můžou být i ve formě panelů s integrovanými latěmi, hydroizolaci a parozábranou. Jejich použití je praktičtější a snadnější, také jsou tenčí, než minerální vata a zaberou proto méně místa. Nevýhodou je, že se jedná o hořlavý materiál.

  Podkrovní trámy určitě opatřete protipožárním nátěrem
  Podkrovní trámy určitě opatřete protipožárním nátěrem

  Protipožární ochrana

  Pokud ponecháme krokve volně viditelné, je potřeba je opatřit protipožárním nátěrem. Nátěr požár neeliminuje úplně, ale zpomalí jeho postup do hloubky dřeva a tím nám dopřeje čas na uhašení. Zároveň budou škody na dřevě minimální.

  Na trhu je už velké množství vhodných nátěrů. Aby byl maximálně účinný, nesmí být dřevo před aplikací jinak ošetřené. Výjimkou je ochranná penetrace na vodní či lihové bázi proti dřevokaznému hmyzu a plísním. Vše ostatní nejdříve odstraňte. Je nutné plně respektovat a dodržovat technologické postupy a doporučení od výrobce. Dodržujte předepsané množství, koncentraci roztoku, počet vrstev, dobu zasychání i technologické přestávky, pokud jsou mezi jednotlivými nátěry potřebné.

  Pokud chcete dále krokve natírat lakem nebo barvou, zvolte takové, které je možné kombinovat s protipožárním nátěrem. Ten se každou další vrstvou může znehodnotit. Myslete také na to, že i nejkvalitnější ochranný nátěr časem zvětrá a sníží se jeho účinnost. Minimálně po 10 letech by se měla aplikace zopakovat.

  Publikováno: 20. 8. 2019, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto)