reklama

Víte, jaký je rozdíl mezi ventilací a mikroventilací?

Ať už je teplo, nebo zima, doma je potřeba větrat. Výměna vzduchu je důležitá jak pro naše zdraví, tak pro zdraví stěn a celého bytu. Kdo nemá v bytě větrání řízené rekuperační jednotkou a nebude správně větrat, ten se může potýkat se zdravotními problémy, vlhkostí i plísněmi. Jak ale větrat správně a efektivně?

Víte, jaký je rozdíl mezi ventilací a mikroventilací?

Určitě to také znáte. Z nedostatku čerstvého vzduchu vás bolí hlava, jste vyčerpaní a bez energie. Při zvýšené vlhkosti v bytě se okna rosí, objevuje se plíseň na oknech i zdech. Je na čase začít větrat.

Jak správně větrat?

Člověk během dne odpaří až 3 litry vodní páry. O další vlhkost se postarají květiny, akvárka, vaření a koupání. Vlhké prostředí pak nahrává plísním a roztočům, což může způsobit alergii nebo astma. Proto je třeba správně větrat.

Když je v bytě vlhko, začnou se rosit okna. Na jejich spodní části uvidíte po ránu proužek kondenzátu. Pod staženými žaluziemi zase najdete orosená okna.

Dnešní moderní domy jsou vybaveny rekuperací vzduchu. Větrání a vnitřní prostředí tak je řízeno automaticky. Tam, kde rekuperace není k dispozici, je třeba větrat hezky postaru.

Moderní okna byt utěsní, uvnitř zůstane teplo, ale i přebytečná vlhkost. Praktické k určení vlhkosti v bytě je používání vlhkoměru. Relativní vlhkost vzduchu v interiéru byste měli držet do 50 % při teplotě kolem 21 oC. To je nejúčinnější prevence rosení oken.

O výměnu vzduchu v místnosti se postarají otevřená okna. Nejlepší je otevřít na pár minut všechna okna v místnosti. Vzduch se rychle vymění, vlhkost se sníží, nedojde přitom ale k tepelným ztrátám. Jakmile okna zavřete, pokoj se opět rychle prohřeje.

Jak správně větrat?
Jak správně větrat?

Jaký je rozdíl mezi ventilací a mikroventilací?

Mnoho lidí dnes k větrání používá ventilaci a mikroventilaci. V zimě na ně určitě zapomeňte. Museli byste je mít otevřené opravdu hodně dlouho, aby došlo k výměně vzduchu. Mezitím by ale stěny prochladly a vy byste se nedoplatili za vytápění.

Kdy větrat pomocí ventilace?

Používejte ji jen tehdy, když je venku teplo. Mnoho lidí ji má otevřenou celé léto. To je fajn, když máte vlhký dům nebo máte plný byt květin. Ventilace pak podpoří vysoušení interiéru. Standardní mezera otevření je 16 cm, můžete mít i možnost nastavit si menší otevření na 4 cm (zimní ventilace).

Kdy větrat pomocí ventilace?
Kdy větrat pomocí ventilace?

Kdy použít mikroventilaci?

Její použití ovlivňuje aktuální počasí. Když je venku teplo a fouká jen mírný větřík, usnadní otevření okna na mikroventilaci průchod vzduchu do interiéru a zvýší tak účinnost například odsavače par v kuchyni nebo koupelně. Kdo ji nebude používat, udělá ale jedině dobře. Kdo mikroventilaci přeci jen občas využije, měl by si dát pozor na následující:

  • V zimě ji nepoužívejte za žádných okolností. Z bytu by uteklo teplo a mohlo by navíc dojít i k namrznutí vlhkosti uvnitř profilu.
  • Okna pootevřená na mikroventilaci neizolují hluk.
  • Poryv větru okno v poloze „mikroventilace“ může snadno otevřít.
  • Okno není zabezpečené, stačí do něj strčit a otevře se.

Jak vypadá okno otevřené na mikroventilaci?

Okenní klička je v poloze „šikmo nahoru“. Štěrbina je neznatelná. Když se ale dotknete křídla, poznáte, že není pevně dovřené.

U posuvných okenních systému může mikroventilace buď zcela chybět, nebo bývá označena jako štěrbinové větrání. Vše záleží na typu prvku a použitém kování.

Publikováno: 20. 8. 2019, Autor: Vekra (text a foto), Profil autora: Redakce