reklama

Jak používat řetězovou pilu

Řetězová pila je přístroj s velmi širokým spektrem využití od kácení a zpracování dřeva v lese, přes zpracovávání palivového dřeva v domácnosti, tesařských prací na stavbách až k ořezům stromů na zahradě. Jak takovou řetězovou pilu používat vám přiblížíme v následujících řádcích.

Jak používat řetězovou pilu

Zvolte si správný typ

Pokud budete pracovat v lese, tak používejte pilu s výkonným spalovacím motorem a dlouhou lištou. Pro tzv. farmářské využití je ideální pila s menším výkonem a lištou o střední délce, obvykle okolo 50 cm. Na zahradu a na řezání palivového dřeva vám stačí malá pila s lištou do 40 cm.

Vyberte vhodný pohon

Pohon řetězové pily zajišťuje buď spalovací, obvykle dvoutaktní motor nebo motor elektrický. Spalovací motor u benzínové řetězové pily musíte občas nechat odborně seřídit. Pro řezání je třeba, aby motor jel vždy na plné otáčky. Nevýhodou je také potřeba namíchání pohonné směsi, která delším skladováním stárne a mění vlastnosti. Změny mohou vést až k jeho poškození.

Vyberte vhodný pohon
Vyberte vhodný pohon

Rušit sousedy nebudete při práci s elektrickou pilou. U elektrických řetězových pil jsou stále častěji využívány jako zdroj energie velkokapacitní Li-Ion akumulátory. Nejste závislí na připojení do sítě a motor nevyžaduje téměř žádnou údržbu. Takový akumulátor lze využít i k jiným přístrojům (sekačka, křovinořez) od stejného výrobce.

I řetězová pila potřebuje péči

Řezný orgán pily se skládá z vodící lišty a řetězu. Jejich délka komunikuje s výkonem motoru a určuje velikost zpracovávaného materiálu. Lištu je třeba udržovat čistou s dobře promazaným ložiskem na jejím konci. Je třeba občas kontrolovat a odstraňovat otřepy vznikající pohybem řetězu na hranách vodící drážky lišty.

Pro dobré řezné vlastnosti a využití plného výkonu pily musí být řetěz ostrý, se správnou výškou omezovacích zubů. K ostření řetězu používejte speciální kruhové pilníky s daným průměrem a k nim dodávaný přípravek pro usnadnění udržení úhlu, na omezovací zuby pak pilník plochý.

I řetězová pila potřebuje péči
I řetězová pila potřebuje péči

Řetěz je potřeba přibrušovat i v průběhu práce. Není to složité, ale chce to trochu praxe. Pro hlavní broušení řetězu jde koupit speciální brusku nebo si nechat řetěz jednou za čas odborně nabrousit. Velmi důležité je správné napnutí řetězu. Příliš napnutý řetěz omezuje výkon pily, zbytečně se protahuje do délky, opotřebovává lištu i pohonné ozubené kolo (rozetu). Málo napnutý řetěz vypadává z drážky a může ohrozit obsluhu pily.

V průběhu práce je potřeba kontrolovat stav bio oleje a pravidelně jej doplňovat.

Bezpečnost na prvním místě

Benzínová motorová pila i pila elektrická jsou přístroje velmi nebezpečné. I když jsou pily povinně vybaveny několika bezpečnostními prvky, tak buďte při práci velmi opatrní. Před prací vždy zkontrolujte stav a funkčnost brzy, která při sepnutí pákou okamžitě zastaví pohyb řetězu. Pilu je proto nutné držet vždy za madla a oběma rukama. Neřežte horní hranou nebo špicí lišty. Při takovém použití může dojít k tomu, že řetěz o něco zachytí a pila to namíří přímo k vám. Řežte tak, aby se zpracovávaný materiál opíral o zuby na spodní části tělesa motoru.

Bezpečnost na prvním místě
Bezpečnost na prvním místě

Nedoporučuje se používat elektrické pily s přívodním kabelem ke kácení stromů. Přívodní kabel může být zásadní překážkou při potřebě náhlé změny stanoviště. Při práci používejte oděv odolný proti prořezu, ochranná sluchátka a ochranný štít. A dejte si pozor, ať vám nikdo nevstupuje za hranici bezpečné vzdálenosti.

Řetězové pily jsou neocenitelným pomocníkem. A v kombinaci se štípačkou dřeva a poctivou sekerou pro vás bude práce se dřevem příjemnou činností.

Publikováno: 19. 8. 2019, Autor: Hornbach (text a foto), Profil autora: Redakce