reklama

Střešní konstrukce na pergolu

Stavba pergoly je velmi příjemná záležitost. Avšak určitou pozornost zvláště při svépomocné stavbě musíme věnovat střešní konstrukci. Ta musí vydržet nejen silnější vítr, ale i větší množství sněhu, se kterým se můžeme setkat v zimě i v nížinách. Jakým způsobem střešní konstrukci na pergolu vyřešit? Existuje víc způsobů upevnění k domu?

Střešní konstrukce na pergolu

Střešní konstrukce na pergolu a její upevnění

Střešní konstrukci na pergolu musíme ze stavebního hlediska pojmout velice masivním provedením hlavně tam, kde pravidelně každoročně padá sníh. Můžeme ji vystavět pomocí silných dřevěných trámů, které si ještě zaslouží povrchovou úpravu ve formě nátěrů. Pro ochranu před povětrnostními vlivy se dobře osvědčí lazurovací nátěry, které se snadno nanášejí a svoji barvu ztrácejí až po mnoha letech. Pokud jsou trámy o něco slabší, než jsme si představovali, pak provedeme dodatečné a jednoduché vyztužení podélnými silnými prkny, které přitlučeme hřebíky nebo přišroubujeme k trámům.

Detail střešní konstrukce pergoly
Detail střešní konstrukce pergoly

Dobrou volbou je řešení střešní konstrukce pergoly ze silných ocelových profilů ve tvaru písmene H. Ty mají velice vysokou únosnost, materiál disponuje dlouhou životností a nevadí ani, když v zimě padá velké množství mokrého sněhu, který vytváří na nosnou konstrukci velký měrný tlak. Podobně jako u dřevěného řešení konstrukce ani zde nezapomínáme na nátěr. Řádně provedené obroušení všech profilů včetně jemného dočištění smirkovým papírem s nanesením základové a finální barvy se postará o vizuálně dokonale provedené dílo. Nátěr ale provádíme teprve potom, co dokončíme veškeré svářecí a vrtací práce. Na střešní konstrukci pergoly upevňujeme krytinu například v podobě dutinkového polykarbonátu až poté, co zaschnou nátěrové hmoty. Jinak si tuto vrstvu snadno poškodíme, čímž riskujeme vznik míst, kde začne úřadovat nepřítel kovů v podobě koroze.

Návrh řešení pergoly z ocelových profilů si můžeme nechat vyprojektovat
Návrh řešení pergoly z ocelových profilů si můžeme nechat vyprojektovat

Upevnění konstrukce na zeď domu

Se stavbou pergoly bychom měli počítat už při koupi, rekonstrukci či zateplování domu. Upevnění střechy pergoly není jen tak. Provádíme jej na mnoho způsobů. Nejjednodušší volbou je vrtání děr do venkovní zdi, instalace dlouhých hmoždinek a použití masivních šroubů, které udrží váhu střechy i s případným sněhem v rámci zimního počasí.

Konstrukci střechy také můžeme zavěsit do zapuštěného ocelového profilu, který umístíme do zdiva. Do něj poté navrtáme otvory a použijeme hmoždinky i šrouby. Velkou výhodou je, že zapuštěný ocelový profil ideálně rozkládá váhu střešní konstrukce pergoly po celé své délce. Při napadání sněhu poté nehrozí, že by šroubová spojení byla vytržena ze zdi a celá konstrukce pergoly by se zhroutila k zemi.

Pergola s celodřevěnou střešní konstrukcí a krytinou z polykarbonátu
Pergola s celodřevěnou střešní konstrukcí a krytinou z polykarbonátu

Volně stojící pergola

Střešní konstrukce volně stojící pergoly se upevňuje na základový rám, který je součástí stavebnice. Pergola může sloužit jako místo pro posezení s přáteli nebo jako odstavná plocha pro osobní automobil. Volně stojící stavba má upevnění řešeno velmi dlouhými nebo zcela průchozími šrouby s maticemi a podložkami. Váha celé střechy je přenášena do základových patek. Dbáme na masivnost šroubových spojení a především tam, kde počítáme se sněhem.

Pergola nemusí mít vždy střechu s krytinou, může být i otevřená
Pergola nemusí mít vždy střechu s krytinou, může být i otevřená

Krytina i jako ochrana střešní konstrukce

Po dostavění celé pergoly, zaschnutí všech ochranných nátěrů a upevnění zemnících patek pergoly na finální způsob se pustíme do upevnění krytiny. Pokud si rádi odpočineme od všudypřítomných štípavých letních slunečních paprsků, pak celou střechu pokryjeme prkny a jako ochranu zvolíme některý z materiálů, který je ochrání před zkázou. Ideální volbou je asfaltový šindel. Okraje střechy si zaslouží oplechovat. Každý správný zahrádkář, který sbírá dešťovou vodu pro zalévání, nepohrdne ani instalací okapu. Na tu se připevní odtoková roura vyvedená do sudu nebo sběrné nádrže. Celou střechu lze také pokrýt galvanicky pokoveným plechem. Tam, kde uvítáme hodně světla, využijeme dutinkový polykarbonát. Ten upevňujeme přes šrouby a podložky.

Při rozmýšlení střešní konstrukce pergoly myslíme i na zastínění
Při rozmýšlení střešní konstrukce pergoly myslíme i na zastínění

Publikováno: 16. 8. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce