reklama

S pálenou střešní krytinou bobrovka získá váš dům příjemný styl a čistou eleganci

Nejčastěji používaná pálená střešní krytina bobrovka se už od dob starověku s oblibou používá i dnes. Svůj název si vysloužila podle specifického tvaru, který připomíná ocas bobra. V dnešní době se pálená střešní krytina s tisíciletou tradicí využívá zejména pro opravy historických budov. Zachová se tak původní ráz stavby a historický odkaz. Novostavba může získat nádech tradice a lépe zapadnout do starší zástavby nebo vesnice.

Čistá a jednoduchá elegance střešní krytiny bobrovky zdobí střechy budov už tisíce let. Sluší historickému kostelu i moderní rodinné vile.
S pálenou střešní krytinou bobrovka získá váš dům příjemný styl a čistou eleganci

Co to je střešní krytina bobrovka

V minulosti byla tato střešní krytina používaná na venkovských domech, hospodářstvích, na střechách kostelů i měšťanských domech. Nejstarší kusy, které byly nalezené, jsou datované do doby Římské říše. Nahrazovaly původní dřevěné doškové střechy. Oproti nim se vyznačovaly delší trvanlivostí a hlavně nehořlavosti. První keramické střešní tašky byly vyráběny ručně a páleny po kusech nebo vysoušeny na slunci. I v naší krajině patří bobrovka k tradiční a hojně využívané střešní krytině pro stavby na vesnicích a také ve městech. Jako náhradní bezpečná krytina se uplatnila i na střechách roubených budov s původní hořlavou doškovou nebo šindelovou krytinou. Kdysi měla různé tvary a velikosti. U těchto staveb bylo často nutné zesílení konstrukce krovu, kvůli její vyšší hmotnosti. Dnes vše probíhá plně automatizované v moderních závodech.

Bobrovka zdobí velmi často budovy v historických centrech měst
Bobrovka zdobí velmi často budovy v historických centrech měst

Bobrovka je vhodná pro šikmé střechy se sklonem od 30°. Pokud se použije pro korunový vzor, tak bezpečný sklon je až od cca 40°. Celkově je vhodná pro provedení jako jednoduchá krytina – loučová, dvojitá krytina na řídkém laťování – korunová a jako dvojitá tašková krytina – šupinová. Její nevýhodou je vyšší hmotnost. Na 1 m2 spotřebujete 36 kusů tašek s aktuálně prodávaným běžným rozměrem 180 x 38 x 15 mm. Hmotnost jedné tašky se pohybuje kolem 1,8 kg. Bobrovka nemá klasické drážky, díky čemu se skvěle hodí pro oblé konstrukce, různá nároží, úžlabí, vikýře a další specifika historických a netradičních budov.

Tradiční pálená třešní krytina bobrovka nabízí příjemné přírodní odstíny
Tradiční pálená třešní krytina bobrovka nabízí příjemné přírodní odstíny

Tradičně se jedná se o keramickou tašku z pálené hlíny s hladkým nebo rýhovaným povrchem. Má jednoduchý obdélníkový tvar se zaoblenou spodní částí. Právě její jednoduchý tvar a malý formát umožňuje velmi široké použití. Hodí se jak pro jednoduché moderní střechy, kterým dodá styl a eleganci, tak pro výrazně členité střechy, jako jsou například vikýře ve tvaru volského oka, nebo také oválné věže. Šikovný pokrývač zvládne touto tradiční pálenou krytinou pokrýt i velmi složitou střechu bez dalších přídavných prvků v rozích a přechodových částí.

Instalaci větších a náročnějších střech svěřte vždy profesionálům
Instalaci větších a náročnějších střech svěřte vždy profesionálům

Lehká ocelová krytina napodobující bobrovku

Pokud si chcete dopřát tradiční střešní krytinu, jakou je bobrovka, ale nechcete nebo nemůžete použít klasickou keramickou variantu, můžete zvolit plechovou odlehčenou verzi. Jedná se o ocelový žárem zinkovaný plech, který je povrchově upravený organickými povlaky. Taková kombinace nabízí materiál s vysokou pevností a odolností proti povětrnostním vlivům i korozi. Výrobci mají v nabídce několik typů povrchových úprav a širokou škálu barev. Velkou výhodou je výrazně nižší hmotnost a tím i nižší nároky na nosnou základnu. Díky snadné a rychlé montáži a nízké hmotnosti umožňuje ekonomicky výhodnou střechu i pro moderní stavebnictví, bez dalšího nákladného zpevňování krovů. Navíc je vhodná pro sklon střechy už od 15°. Krytina je dodávaná v různých délkách podle potřeb zákazníka až do délky 4 m.

Střešní krytinu přišroubujte na laťový základ
Střešní krytinu přišroubujte na laťový základ

Instalace je snadná a rychlá a můžete ji zvládnout i svépomocí

  • Vždy nejdříve zkontrolujte, zda nejsou prověšené krovy a případně je vyrovnejte.
  • Jako první položte pojistnou hydroizolační fólii. Ke krovům ji upevněte pomocí kontralatí.
  • Na kontralatě pak přimontujte nosné latě.
  • Poté namontujte žlabové háky a okapové žlaby.
  • Dále namontujte okapní plech.
  • Krytinu začněte pokládat v pravém dolním rohu střechy, měla by lícovat se spodním okrajem.
  • V případě potřeby můžete krytinu zarovnat u hřebene.
  • Podélný spoj utěsněte pomocí vhodného samolepicího těsnění.
  • Krytina se upevňuje do latí pomocí samovrtných šroubů.
  • Nakonec namontujte hřebenáč a lemovací plechy.
  • Pro další podrobnosti a v případě náročnější střechy se poraďte s výrobcem nebo odborníkem.

    Oprava staré střechy novými taškami bobrovkami
    Oprava staré střechy novými taškami bobrovkami

    Publikováno: 14.8.2019, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce