reklama

Jak zabudovat sprchový kout

Někdo se rád „naloží“ do vany, někdo si rád ve sprchovém koutě užívá hlasitého zpěvu. Pro příznivce sprchování je připraven video návod z projektové dílny Hornbach, jak si sprchový kout do koupelny instalovat.

Jak zabudovat sprchový kout

Sprchové kouty jsou praktické rovnou z několika důvodů. Jejich pořízení je poměrně dostupné a v místnosti zaberou minimum místa. Jsou proto vhodné do menších koupelen. Sprchový kout se vybírá podle typu konstrukce, tvaru, velikosti a způsobu otevírání dveří.

Výběr vhodného sprchového koutu

Pokud upřednostňujete odlehčený moderní design, ideální je bezrámová konstrukce složená pouze z bezpečnostních skel a pantů nebo ustavovacích profilů, kterými jsou skla přichycena ke zdi. Zajímavou alternativou jsou půl rámové konstrukce bez svislých vnitřních profilů. Díky posuvným dveřím šetří místo v koupelně. Nejrozšířenější variantou jsou ale sprchové kouty s rámy, u kterých jsou skla zasazena do obvodové konstrukce, což zvyšuje jejich odolnost.

Výběr vhodného sprchového koutu
Výběr vhodného sprchového koutu

Tvar a velikost sprchového koutu se vybírá s ohledem na dispozici místnosti.

Volit lze mezi čtvercovým, obdélníkovým nebo čtvrtkruhovým sprchovým koutem ve velikosti od 75 x 75 cm až po 90 x 120 cm. Pokud bojujete s místem, zaměřte se na kouty s posuvnými dveřmi.

Dveře u sprchového koutu lze otevírat několika způsoby.

  • Posuvný systém nezasahuje do prostoru koupelny a tím šetří místo.
  • Zalamovací posuvné dveře disponují velkou šířkou vchodu.
  • Otočné pivotové dveře se z velké části otevírají do prostoru.
  • Klasické pantové dveře se také otevírají do prostoru, případně u otočných profilů dovnitř i ven.

Sprchový kout vs. sprchový box

Na rozdíl od sprchového koutu je sprchový box kompletním sprchovým koutem. Stačí ho jen napojit na rozvody a odpad, zatímco u sprchového koutu je nutné provést stavební úpravy. Součástí boxu navíc mohou být masážní trysky nebo pára. Nutná je ale vyšší investice.

Sprchový kout vs. sprchový box
Sprchový kout vs. sprchový box

Jak instalovat sprchový kout se sprchovou vaničkou

Na tento projekt je potřeba:

Jak instalovat sprchový kout se sprchovou vaničkou
Jak instalovat sprchový kout se sprchovou vaničkou

Příprava povrchu

Pokud budete nový sprchový kout instalovat v rámci rekonstrukce koupelny, odstraňte ze stěn zbytky starého lepidla a vyčistěte podlahu. Při montáži se totiž používá lepidlo a to musí dobře držet. Obnovte a utěsněte tekutým těsněním všechna příslušná místa.

Jak instalovat nožičky

Sprchovou vanu položte na čistou podložku spodní stranou nahoru. Umístěte na ni nožičky tak, aby byly co nejblíže okraji, zároveň ale, aby nepřekážely tam, kudy povede odtok. Nožičky přišroubujte k zesílenému dnu vaničky. Šrouby musí být určeny pro danou vaničku, aby se nepoškodila. Pak můžete vaničku otočit a postavit, s nastavením nožiček manipulujte, dokud vana nebude podle vodováhy vyrovnaná.

Vytyčení sprchového koutu

Sprchovou vanu umístěte na své místo a skrze otvoru na odtok si na podlahu vyznačte jeho umístění. Rozměry spodního okraje sprchové vany přeneste na obě stěny – stačí čára na začátku okraje. Vaničku dejte stranou a podél rovnováhy prodlužte obě dvě čáry na stěně, které se spojí v rohu.

Vytyčení sprchového koutu
Vytyčení sprchového koutu

Vana se kotví na stěnu pomocí dvou upínacích kusů, které jsou součástí každé sady. Ty se montují vpředu tak, aby vyznačené čáry okraje vany souhlasily se styčnou plochou upínacích kusů. Vyznačte si otvory k vrtání a pomocí hmoždinek přišroubujte oba dva upínací kusy na stěnu. Přesně je vyrovnejte a šrouby pevně utáhněte. Styčný kus, který je také součástí balení, se namontuje dozadu na jednu ze dvou bočních stěn.

Utěsnění sprchové vany

Pro souvislé utěsnění mezi vanou a přilehlou stěnou použijte těsnící sadu, která obsahuje speciálně vytvarované rohy a další potřebné pásky. Nejprve naneste těsnící rohy tak, aby lícovaly se spodní hranou okraje vaničky. Až bude roh sedět, můžete po délce seříznout těsnicí pásku, která by měla roh překrývat o 5 cm. Na těsnicí pásku naneste zvukově izolační pásku, která zabraňuje tvorbě zvukových mostů mezi vanou a stěnou.

Utěsnění sprchové vany
Utěsnění sprchové vany

Sprchový odtok

Podle přiloženého návodu sestavte sprchový odtok na vyznačené značky a spojte ho se stěnovým přípojem. Pokud nebude souhlasit rozměr nebo směr, musíte vhodně uříznout HT trubku a případně použít HT oblouk, řez se provádí ideálně pomocí pilky na kov, řeznou hranu obruste a naneste trochu maziva, aby se trubka dobře spojovala. Odtok zvedněte na požadovanou výšku pro připojení k otvoru na odtok a zkontrolujte spád. Ten musí být alespoň 2 %, trubka o délce 50 cm bude tedy vyžadovat spád o velikosti 1 cm.

Montáž sprchové vany

Po připojení odtokové trubky postavte vanu do finální polohy a upevněte ji pomocí upínacích kusů. Sprchová vana musí být vyrovnaná, pozici stále kontrolujte pomocí vodováhy. Do otvoru na odtok zasaďte těsnění a přišroubujte horní odtok k horní části odtoku. Na závěr naplňte odtok vodou a vyzkoušejte, zda je vše utěsněné. Nyní se musí spojit těsnicí páska vany s těsněním na stěně, které natřete v jedné vrstvě nad vaničku. Těsnící pásku zatlačte do čerstvé těsnicí hmoty. Díky pásce získáte automaticky mezeru na spáru mezi vaničkou a obklady. Na těsnící pásku nakonec přijde ještě jedna vrstva plošného utěsnění.

Montáž sprchové vany
Montáž sprchové vany

Dokončení sprchového koutu

Sprchovou vanu obezděte pórobetonovými tvárnicemi, které se lepí pomocí lepidla na dlažbu. Po obezdění a zaschnutí lepidla lze nanést obklady a položit dlažbu. Podle návodu od výrobce sestavte sprchovou kabinu. Připojovací spáry mezi kabinou, obklady a sprchovou vanou zvenku vyspárujte sanitárním silikonem.

Podívejte se na video návod: Jak zabudovat sprchový kout

Montáž sprchové vany
Montáž sprchové vany

Publikováno: 11. 8. 2019, Autor: Hornbach (tisková zpráva), Profil autora: Redakce