reklama

Omyvatelná stěna v domácnosti bude luxusem, který se vám rozhodně vyplatí

Omyvatelná barva je cenově vyšší, ale investice se rozhodně vyplatí. Není možné, aby se časem zdi neušpinily, hlavně pokud bydlíte ve městě. Také se nám často stávají různé nehody, děti také rády zdi pomalují. A pokud máte většího pejska, znáte určitě žluté nevzhledné fleky na dolní části stěn, protože se často o tato místa otírají.

Omyvatelná stěna v domácnosti bude luxusem, který se vám rozhodně vyplatí

Omyvatelná barva na stěny se aplikuje stejně snadno jako klasická. Přidanou hodnotu má hlavně v tom, že ji můžete snadno udržovat v dobré kondici. Pokud vás tedy vybraný odstín neomrzí, může vám sloužit opravdu velmi dlouho. Dejte si ale pozor při výběru. Odolné barvy jsou buď otěruvzdorné, nebo omyvatelné. Otěruvzdorná barva vám nezanechá šmouhy na oblečení, při styku s vodou se ale rozpíjí a rychle se tak poškodí. Omyvatelná barva je přímo odolná proti vodě a při mytí se proto nijak nepoškodí.

V kuchyni můžete použít omyvatelnou barvu na stěnu nad kuchyňskou linkou
V kuchyni můžete použít omyvatelnou barvu na stěnu nad kuchyňskou linkou

Kam se omyvatelná barva na stěnu hodí?

Vzhledem k vyšší pořizovací ceně by se celoplošné vymalování omyvatelnou barvu na stěnách zbytečně prodražilo. Zkombinujte tedy klasickou nebo otěruvzdornou barvu s omyvatelnou. Praktické je použití v kuchyni, například kolem spotřebičů a hlavně nad sporákem. Také mezi horními a spodními skříňkami kuchyňské linky můžete místo klasického obkladu použít právě tuto praktickou barvu. Různé fleky, včetně těch mastných, snadno utřete mokrou houbičkou nebo hadříkem. U kvalitních omývatelných barev se nemusíte bát ani použití saponátu.

Pokud máte děti, je na místě použít omyvatelnou barvu na stěny v dětském pokojíčku a třeba v chodbě mezi jednotlivými místnostmi. Nemusíte vymalovat zdi až nahoru, stačí do výšky, kam děti dosáhnout. To jsou místa, kde můžete najít jejich umělecká díla. Místo pracného přemalování, můžete děti pochválit a pak jednoduše malůvku odstranit. Další praktickou radou pro rodiče, je vyhradit dětem místo na stěně, kde budou mít malování dovolené. Toto místo ohraničte a naučte je obrázky ze zdi také umýt.

Další místa, náchylná na větší znečištění, jsou místa, kde se opíráme třeba hlavou. Nad sedačkou s nižší zádovou části nebo také nad postelí. Pokud se totiž hlavou opíráme o zeď, můžeme na ní časem najít mastní fleky.

Omyvatelné zdi jsou praktické, hlavně pokud máte malé děti
Omyvatelné zdi jsou praktické, hlavně pokud máte malé děti

Jak se starat o omyvatelné zdi

Stejně jako na nábytku, tak i na zdech se zachytává prach. Není velmi zvykem pečovat při úklidu také o stěny, ale na škodu to nikdy není. Pravidelně můžete vhodnou prachovkou proběhnout všechny zdi. Není to vidět a nezdá se to, ale prach se na stěnách také drží a pak ho v místnosti vdechujeme. Také se často tvoří nehezké chumáčky v rozích nebo pavučiny. Ty stáhneme jednoduše vysavačem, látkovou násadou na delší tyči, klasickým velkým smetákem anebo suchým mopem.

Větší nešvar jsou fleky a viditelné ušpinění. Stěny s klasickou barvou se čistí těžko. Pokud už musíme zasáhnout, tak nám na zdech zůstanou viditelné stopy. Jak jsme už psali, otěruvzdorné barvy také není vhodné umývat vodou, protože zůstanou viditelné stopy po čištěné. Musíte být hodně opatrní. Zkuste vzít suchou nebo jenom velmi jemně navlhčenou houbičku a špinavé místo jemně setřít. Lepší bude flek jenom zjemnit, než vydrhnout a rozpustit nebo seškrábat tak i barvu ze zdi.

Při omyvatelné barvě máte vyhráno. Vezměte obyčejný hadr nebo houbičku na mytí, klidně ji navlhčete a poté můžete potřebná místa na zdi omýt. Zbytečně netlačte, dejte si na čas. Krouživými klidnými pohyby znečištění postupně odstraňte. Na místech s mastnými fleky nad sporákem nebo třeba vylitou kávu na zdi odstraníte také. Klidně použijte saponát na nádobí. Stačí málo, aby se mastnota uvolnila, a poté jemně setřete ještě čistou mokrou houbičkou bez saponátu. Nelekejte se změny odstínu barvy, po uschnutí bude zeď opět v pořádku a jednobarevná.

Stěnu s omyvatelnou barvou jednoduše vyčistíte navlhčenou houbičkou
Stěnu s omyvatelnou barvou jednoduše vyčistíte navlhčenou houbičkou

Aplikace a odstranění omyvatelné barvy

Nanášení je snadné, v podstatě stejné jako u kterékoliv jiné barvy na stěnu. Můžete ji nanášet štětcem i válečkem. Vydrží vám hodně dlouho, ale časem se také může opotřebovat, třeba otíráním nebo častým umýváním, či mechanickým poškozením. Také nás můžou zdi omrzet a chceme barvu vyměnit. To už bohužel tak snadné není. Vzhledem ke specifické kvalitě je vhodné použít opět omyvatelnou barvu, která bude s původní bezproblémově kompaktní. Poznačte si značku a odstín dané barvy. Pro opravu poškozených částí, se tak v budoucnu snadno trefíte do stejného odstínu a kvality. Přemalování celé plochy jinou barvou ve stejné omyvatelné kvalitě je také bezproblémové a můžete nanášet jednu vrstvu za druhou. Pokud byste se ale chtěli vrátit k obyčejné barvě, tak je nutné omyvatelnou barvu seškrábat a podklad nanovo připravit vhodnou penetrací.

Bezbarvý povrchový lak na stěny

Omyvatelnou barvu snadno opravíte nebo přemalujeme
Omyvatelnou barvu snadno opravíte nebo přemalujeme

Zajímavým řešením je povrchový bezbarvý lak na stěny, který můžete natřít na jakoukoliv klasickou barvu. Obyčejná stěna se tak i bez nového malování může stát omyvatelnou. Vhodný je hlavně do koupelny nebo kuchyně nad kuchyňskou linku.

Obyčejnou barvu na stěně můžete natřít speciálním bezbarvým lakem
Obyčejnou barvu na stěně můžete natřít speciálním bezbarvým lakem

Publikováno: 9. 8. 2019, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce